WASHINGTON - Strach z Trumpovej nevyspytateľnej ekonomickej politiky vrhá dlhý tieň až do Álp. Bohatí Američania v čoraz väčšom počte presúvajú svoje financie do Švajčiarska – nie z rozmaru, ale zo strachu o budúcnosť svojho majetku. A hoci ide o starý jav, tentoraz je iný. Pridávajú sa k nemu aj republikáni.
Americkí miliardári a podnikatelia si začínajú baliť kufre – presnejšie povedané, kufríky plné peňazí. Dôvod? Politika Donalda Trumpa, prezidenta Spojených štátov, ktorý svojimi clami a ekonomickým nacionalizmom rozkýval nielen svetové trhy, ale aj dôveru vlastných občanov. A najbohatší z nich už začali konať – smerujú do Švajčiarska.
Podľa renomovaného denníka Financial Times narastá počet žiadostí zo strany bohatých Američanov, ktorí si chcú otvoriť bankové účty v krajine Helvétov. Tento trend potvrdzujú aj vyjadrenia bankárov, finančných poradcov či zástupcov tzv. family offices, ktorí sa špecializujú na správu rodinných majetkov.
Strach z colnej vojny
Trumpova colná politika spustila lavínu. Spojené štáty zaviedli vysoké clá na množstvo dovážaných produktov, čo vyvolalo napätie medzi krajinami a zároveň otras na burzách. Hoci prezident neskôr ustúpil a väčšinu ciel dočasne pozastavil, poškodenie dôvery už prebehlo. Pre väčšinu krajín platí 10-percentný sadzobník, no Čína je výnimkou – s trestným clom vo výške až 145 percent.
Dopady týchto opatrení necítia len zahraničné ekonomiky, ale aj americkí podnikatelia. „Mnohé firmy sú existenčne závislé od čínskych dodávateľských reťazcov,“ varovala Alexis D’Amato zo združenia Small Business Majority pre agentúru dpa. Trumpove rozhodnutia označila za „facku pre našich členov“.
Švajčiarsky úkryt pre americké milióny
Obavy z budúcnosti viedli mnohých Američanov k predvídavému kroku – už pred vypuknutím colnej krízy začali presúvať financie do stabilného a neutrálného Švajčiarska. Pierre Gabris z finančnej spoločnosti Alpen Partners v Zürichu potvrdzuje: „Zaznamenali sme prudký nárast záujmu už od Trumpovho zvolenia. Mnohí klienti konajú zo strachu.“
A dôvodov, prečo si vybrať práve Švajčiarsko, je viac než dosť. Stabilný frank, prísna fiškálna politika, vyrovnaný štátny rozpočet a viac než storočné know-how v oblasti bankovníctva robia z tejto krajiny ideálny úkryt pre peniaze.
„Švajčiari jednoducho vedia, ako sa robí bankovníctvo,“ potvrdil pre Blick Rahul Sahgal, šéf Švajčiarsko-americkej obchodnej komory.
Nie len liberáli. Republikáni tiež utekajú
Podobné presuny nie sú nové – zmena v Bielom dome tradične prináša vlnu presunov majetku. No aktuálny trend prekvapil aj skúsených odborníkov. „Tento rok k nám prichádzajú aj mnohí republikáni, nie len sympatizanti Demokratov,“ uviedla Jamie Vrijhof-Droese z firmy WHVP, ktorá spravuje približne 180 miliónov dolárov, prevažne pre amerických klientov.
Dôvodom je nepredvídateľnosť americkej politiky a obavy z oslabenia dolára. Zaujímavosťou je aj to, že čoraz viac žien sa rozhoduje zveriť správu svojho majetku práve švajčiarskym odborníkom.
Zložité pravidlá, obavy z americkej justície
Napriek rastúcemu záujmu však nie je jednoduché pre Američanov uložiť si peniaze vo Švajčiarsku. Mnohé banky sú stále opatrné – najmä po konfliktoch s americkými úradmi na začiatku tisícročia. Prísne predpisy im ukladajú povinnosť nahlásiť všetkých amerických klientov tamojším daňovým úradom.
Aj tak však neutíchajúci záujem o švajčiarsky bankový systém jasne naznačuje jedno: dôvera v ekonomickú stabilitu USA dostáva pod Trumpovým vedením nebezpečné trhliny. A tí, ktorí majú čo stratiť, sa už poistili – v krajine, kde bankové tajomstvo má síce menšiu silu ako kedysi, no istota a odbornosť sú stále na prvom mieste.
Peniaze áno, ale s podmienkami
Aj keď Švajčiarsko stále pôsobí ako bezpečný prístav pre majetok boháčov, nie je to tak jednoduché, ako kedysi. Banky si dnes veľmi starostlivo preverujú klientov, a to najmä tých zo Spojených štátov. Dôvodom sú tvrdé regulačné opatrenia a historické spory medzi švajčiarskym finančným sektorom a americkým ministerstvom spravodlivosti, ktoré vyvrcholili po roku 2008.
Ako upozorňuje portál Blick, každá švajčiarska banka musí dnes hlásiť amerických klientov daňovým úradom USA (IRS). A to odradilo viaceré inštitúcie od ďalšej spolupráce s americkou klientelou, najmä ak ide o menších investorov bez vysokých vkladov. Kto si teda chce vo Švajčiarsku otvoriť účet, musí byť pripravený na rozsiahlu administratívu, vysoké poplatky a dôkladné preverenie pôvodu svojho majetku.
Keď sa elita poistila
Napriek prísnym pravidlám a obmedzeniam sa záujem zo zámoria neznižuje. Švajčiarsko, aj keď už nehrá hru na bankové tajomstvo ako kedysi, si zachovalo to najdôležitejšie – reputáciu precíznosti, diskrétnosti a finančnej stability. V čase, keď sa americká politika javí ako rozbúrený oceán, si mnohí chcú zakotviť v pokojnejšom prístave. A tí najbohatší si ten prístav zjavne našli.
Zmenil sa len ich profil – nejde už len o podozrivo zbohatnutých technologických magnátov či členov hollywoodskej smotánky. Dnes prichádzajú aj tradiční podnikatelia, vlastníci rodinných firiem, ba dokonca konzervatívci, ktorí kedysi stáli pri Trumpovi. Nejde o protest, ide o poistku. A o pokus zachovať aspoň to, čo sa ešte dá ochrániť.