KODAŇ- Lídri severských krajín potvrdili jednotu v otázkach bezpečnosti a obrany, oznámila dánska premiérka Mette Frederiksenová, ktorá nedeľňajšiu neformálnu schôdzku hostila vo svojom sídle v Kodani. Lídri okrem iného diskutovali o poškodení káblov a situácii v Baltskom mori, obrannej spolupráci i podpore Ukrajiny. Informuje o tom agentúra AFP.
Na večeri u Frederiksenovej sa zúčastnil fínsky prezident Alexander Stubb, nórsky premiér Jonas Gahr Störe a švédsky predseda vlády Petteri Orbo. "Severské krajiny vždy držali spolu. A vzhľadom na novú a menej predvídateľnú realitu, ktorá nás čaká, sú úzke a dobré spojenectvá a priateľstvá čoraz dôležitejšie," uviedla Frederiksenová, pričom na sociálnej sieti zverejnila spoločnú fotografiu. Všetci štyria si podľa dánskej premiérky uvedomujú "závažnosť situácie". Podľa AFP však priamo nespomenula Grónsko, dánske autonómne územie, o ktoré má záujem americký prezident Donald Trump. Trump už roky hovorí o možnej dohode na Grónsku. V sobotu vyjadril nádej, že Spojené štáty napokon získajú toto dánske územie, ktoré podľa neho potrebujú pre "medzinárodnú bezpečnosť". Na pripojenie ostrova predtým nevylúčil použitie vojenského nátlaku.
Grónsko, ktoré ašpiruje na nezávislosť od Dánska, má dôležitý geostrategický význam. Spojené štáty tam už majú vojenskú základňu a roztápanie ľadovcov v Arktíde tiež otvára nové námorné dopravné trasy. Miestni predstavitelia sú otvorení obchodu s USA, zároveň však opakovane zdôrazňujú, že Grónsko nie je na predaj. Deň po tom, čo Trump zložil prezidentskú prísahu, vyhlásil grónsky premiér Múte Egede, že Grónsko chce samo rozhodovať o svojej budúcnosti a neželá si stať sa americkým území. Sama Frederiksenová s Trumpom údajne v polovici januára telefonovala, pričom zdôraznila, že iba Grónsko môže rozhodnúť o svojom osude. Podľa nemenovaných európskych zdrojov, ktoré citovali noviny The Financial Times, označili dánski predstavitelia tento telefonický rozhovor za hrozný. Trump má o územie podľa nich vážny a potenciálne nebezpečný záujem.