Utorok, 18. máj 2021. Meniny má Viola, zajtra Gertrúda.

Irán v súvislosti s reakciou krajín EÚ na popravu Zama predvoláva ich vyslancov

Rúholláh Zam
Rúholláh Zam
Zdroj: TASR/Ali Shirband/Mizan News Agency via AP
13.12.2020 14:15

TEHERÁN - Ministerstvo zahraničných vecí Iránu predvolalo v nedeľu nemeckého veľvyslanca v Teheráne Hansa-Uda Muzela v súvislosti s tým, že Európska únia odsúdila vykonanie trestu smrti nad iránskym novinárom Rúholláhom Zamom. Informuje o tom agentúra AP s odvolaním sa na oznámenie iránskych štátnych médií.


Pôsobenie tohto žurnalistu dalo podľa iránskej tlačovej agentúry IRNA v roku 2017 podnet k rozsiahlym celoštátnym protestom proti ekonomickej politike iránskej vlády. IRNA približuje, že iránsky rezort zahraničia predvolal nemeckého ambasádora v spojitosti s viacerými vyhláseniami z Európskej únie o predstaviteľovi iránskej exilovej opozície Zamovi (47), ktorý bol v sobotu popravený obesením.

Iránske úrady ho zatkli vlani, keď pricestoval do susedného Iraku, a uväznili ho. Nemecké ministerstvo zahraničných vecí vyjadrilo v sobotu pobúrenie nad okolnosťami Zamovho uväznenia, ako aj nad jeho - ako to Berlín nazval - únosom zo zahraničia a násilným prinavrátením do Iránu. Irán chce v spojitosti z európskou reakciou na novinárovu popravu predvolať v priebehu nedele aj francúzskeho veľvyslanca v Teheráne, spresnila IRNA.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články