Sobota4. máj 2024, meniny má Florián, zajtra Lesana, Lesia

KĽDR nemá záujem o jadrovú dohodu, akú dosiahli mocnosti s Iránom

Ilustračné foto
Ilustračné foto (Zdroj: SITA)

SOUL – Severná Kórea dnes prostredníctvom diplomatického zástupcu vyhlásila, že nemá záujem o podobnú dohodu, akú minulý týždeň svetové mocnosti podpísali s Iránom ohľadom obmedzenia jeho jadrového programu výmenou za zrušenie ekonomických sankcií. Informovala o tom agentúra AP s odvolaním sa na kórejskú tlačovú agentúru KCNA. Ide pritom o prvú oficiálnu reakciu KĽDR na dosiahnutú jadrovú dohodu.

Nemenovaný hovorca ministerstva zahraničných vecí KĽDR uviedol, že zastrašovanie Severu ohľadom jadrového programu "nie je hračka, s ktorou by sa malo ísť k rokovaciemu stolu", keďže pre krajinu je najpodstatnejšie vyrovnať sa s hrozbami zo strany Spojených štátov. 

Vyhlásil tiež, že pokým budú Spojené štáty pokračovať v nepriateľskej politike voči Severnej Kórei, Pchjongjang nemá záujem o rozhovory, ktoré by sa zaoberali zmrazením či odstavením jadrového programu.

Medzinárodné rokovania ohľadom severokórejského jadrového programu sú pozastavené od roku 2009, pričom Spojené štáty minulý týždeň, deň po uzavretí dohody s Teheránom, vyjadrili chuť ich obnoviť. Irán a šesť veľmocí - Británia, Čína, Francúzsko, Nemecko, Rusko a USA - dospeli minulý utorok k dohode o jadrovom programe Teheránu, čím zavŕšili viac než desaťročie rokovaní na túto tému.

Na základe uzavretej zmluvy budú zrušené sankcie USA, Európskej únie a OSN voči islamskej republike výmenou za to, že Irán dlhodobo obmedzí svoj nukleárny program, ktorý bol podľa obáv Západu zameraný na získanie atómových zbraní.

Iránsky parlament posúdi jadrovú dohodu s mocnosťami 

Minulotýždňovú dohodu o jadrovom programe Iránu by mali posúdiť členovia tamojšieho parlamentu. Podľa informácií štátnych médií, ktoré dnes prevzala agentúra AP, minister zahraničných vecí Mohammad Džavád Zaríf odovzdal dokument zákonodarcom, nie však zatiaľ jasné, akým spôsobom sa k nemu vyjadria.

Podľa iránskej ústavy má parlament právo zamietnuť akúkoľvek dohodu, a to aj v prípade, že o nej vyjednávalo ministerstvo zahraničných vecí, upozorňuje AP. Agentúra pritom nevedela uviesť, či zákonodarcovia budú hlasovať, alebo len povedú rozpravu a vyjadria prípadné obavy.

Irán a skupina šiestich mocností - Británia, Čína, Francúzsko, Nemecko, Rusko a USA - dospeli minulý utorok k dohode o jadrovom programe Teheránu, čím zavŕšili viac než desaťročie rokovaní na túto tému. Na základe uzavretej zmluvy budú zrušené sankcie OSN, EÚ a USA voči islamskej republike výmenou za to, že Irán dlhodobo obmedzí svoj nukleárny program, ktorý bol podľa obáv Západu zameraný na získanie atómových zbraní.

Dohodu s Iránom v pondelok jednohlasne odsúhlasila Bezpečnostná rada OSN, pričom oprávnila na kroky vedúce k zrušeniu medzinárodných sankcií. Minister Zaríf, ktorý na rokovaniach vo Viedni viedol iránsky vyjednávací tím, dnes označil príslušnú rezolúciu za "jedinečnú". Počas vystúpenia v parlamente, ktoré prenášal štátny rozhlas, vyjadril tiež očakávanie, že ide o "poslednú rezolúciu o iránskej nukleárnej otázke".

V iránskom parlamente majú silné zastúpenie radikáli, ktorí sa počas rokovaní s mocnosťami vyjadrovali proti dohode. Zaríf ubezpečil, že "ak z akéhokoľvek dôvodu Bezpečnostná rada opäť uvalí sankcie, Irán nebude povinný plniť svoje záväzky", dodal však, že návrat k stavu pred uzavretím dohody nie je v záujme ani jednej strany.

Viac o téme: IránKĽDRJadrová dohoda
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu