Apokalypsa v Japonsku: Najsilnejší tajfún za štvrťstoročie devastuje krajinu, desivé VIDEO | Topky.sk

°C

Piatok, 6. december 2019. Meniny má Mikuláš, zajtra Ambróz.

Apokalypsa v Japonsku: Najsilnejší tajfún za štvrťstoročie devastuje krajinu, desivé VIDEO

Zdroj: SITA/AP
04.09.2018 20:00

TOKIO - Tajfún Čebi, najsilnejší tajfún za 25 rokov, zasiahol v utorok západné Japonsko. Spôsobil prudké dažde a silný vietor, čo si doteraz vyžiadalo najmenej osem obetí a 150 zranených, informovala štátna televízia NHK. Kvôli hnevu počasia zrušili 600 letov a stoviek vlakových spojení, informovala agentúra DPA.


Krátko popoludní miestneho času v poradí 21. tajfún tejto sezóny zasiahol južnú časť prefektúry Tokušima, približne 600 kilometrov juhozápadne od Tokia, informoval japonský meteorologický ústav JMA. Podľa Japan Times ide o najsilnejší tajfún za posledných 25 rokov. Búrka postupovala na severovýchod rýchlosťou 55 km/h. Sprievodné vetry dosahovali rýchlosť 162 km/h, v nárazoch až 216 km/h.

Apokalypsa v Japonsku: Najsilnejší
Zdroj: SITA/Ichiro Banno/Kyodo News via AP

V meste Higashiomi sa pod náporom vetra zrútila budova, zahynul v nej jeden človek, informuje portál Japan Times. Silný vietor v regióne tiež prevrátil niekoľko kamiónov. Ďalší muž zomrel po tom, čo sa zrútil z druhého poschodia vo svojom dome.​

Pri Medzinárodnom letisku Kansai nárazy vetra odfúkli tanker ukotvený v zálive Osaka. Loď následne narazila do piliera mosta, ktorý spája letisko s vnútrozemím, pričom odtrhla veľkú časť konštrukcie. Pri kolízii nikto z 11-člennej posádky neutrpel zranenia.

Apokalypsa v Japonsku: Najsilnejší
Zdroj: SITA/Nobuki Ito/Kyodo News via AP

V Kjóte sa zranilo niekoľko ľudí po kolapse časti strechy na miestnej stanici. Svedkom sa tiež podarilo natočiť, ako zo zrekonštruovaného hotela Hewitt Koshien v Nishinomiya odfúklo strechu a odfúklo ju do stĺpu vysokého napätia.

Apokalypsa v Japonsku: Najsilnejší
Zdroj: SITA/Kota Endo/Kyodo News via AP

Predpoludním priniesol tajfún za jednu hodinu 83 milimetrov zrážok meste Kamikacu a 80 milimetrov v Higašikagawa na juhozápade ostrova Šikoku, informoval japonský kanál NHK. Meteorológovia varovali pred záplavami, silným vetrom a prudkým dažďom, ktoré majú zasiahnuť väčšinu územia krajiny. V oblastiach Kinki a Šikoku môže búrka vyvolať aj vlny s výškou do 12 metrov.

Apokalypsa v Japonsku: Najsilnejší
Zdroj: SITA/Kota Endo/Kyodo News via AP

Meteorologický ústav predpovedal do stredy obeda zrážky v objeme 400 milimetrov v oblastiach Kinki a Kantó, kam patrí aj hlavné mesto Tokio, a 500 milimetrov v oblasti Tókai na pobreží Tichého oceánu, 120 kilometrov severovýchodne od Tokia.Začiatkom júla sužovali západné Japonsko prudké dažde. Spôsobili zosuvy pôdy a záplavy a zničili domy a cesty. S 226 obeťami na životoch a desiatimi nezvestnými sú najničivejšou prírodnou katastrofou za posledných 30 rokov.

Apokalypsa v Japonsku: Najsilnejší
Zdroj: SITA/Japan Meteorological Agency via AP


Galéria


Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/vcs ZDROJ: TASR, SITA

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články