Piatok3. máj 2024, meniny má Galina, zajtra Florián

Ukrajina bojuje proti prudkému prepadu domácej meny, Janukovič chystá návrat

Ilustračné foto Zobraziť galériu (2)
Ilustračné foto (Zdroj: Foto: Twitter)

PARÍŽ – Ak proruskí separatisti zaútočia na strategický prístav Mariupol kontrolovaný ukrajinskými silami, bude Rusko čeliť ďalším sankciám. Povedal to dnes francúzsky minister zahraničných vecí Laurent Fabius, informovala agentúra Reuters.

"Súčasný problém spočíva najmä v Mariupole. Rusom sme jasne povedali, že ak separatisti zaútočia smerom na Mariupol, všetko - vrátane podmienok sankcií - sa drasticky zmení. Na európskej úrovni si opäť položíme otázku sankcií," uviedol Fabius pre rozhlasovú stanicu Info Radio.

Francúzsky diplomatický zdroj však možnosť uvalenia ďalších sankcií relativizoval s tým, že by to vyslalo zlý signál. "Nemôžete vážne diskutovať o implementácii dohôd (z Minska) a súčasne hovoriť o sankciách. Nezačneme túto diskusiu," povedal pre Reuters nemenovaný zdroj. Vláda v Kyjeve sa obáva, že polmiliónové mesto Mariupol by sa mohlo stať ďalším strategickým cieľom proruských separatistov. Jeho dobytie by znamenalo vytvorenie koridoru medzi juhovýchodom Ukrajiny a Krymským polostrovom anektovaným vlani Ruskom.

Predstaviteľ ministerstva obrany samozvanej Doneckej ľudovej republiky (DĽR) Eduard Basurin v utorok povedal, že povstalci sa stále usilujú o ovládnutie celého územia oboch separatistických oblastí na východe Ukrajiny vrátane Mariupola, avšak budú sa to snažiť dosiahnuť prostredníctvom "rokovaní s ukrajinskou stranou". Basurin odmietol tvrdenia Kyjeva, že v dedinách v okolí Mariupola prebiehajú intenzívne boje. Podľa neho síce došlo k niekoľkým provokáciám z ukrajinskej strany, neboli to však závažné incidenty.

Ukrajinská centrálna banka obmedzila devízové obchody

Ukrajinská centrálna banka bojuje proti prudkému prepadu domácej meny. Z tohto dôvodu tento týždeň obmedzila obchodovanie s cudzími menami. Informovala o tom agentúra Reuters.

Finančné inštitúty nemôžu tento týždeň pre svojich klientov nakupovať zahraničné meny, uviedla dnes Národná banka Ukrajiny (NBU). Navyše, banky môžu pre seba nakúpiť devízy v hodnote maximálne 0,5 % vlastného základného kapitálu.

Dôvodom je prudké oslabenie hrivny. Ukrajinská mena len v priebehu uplynulých dvoch dní klesla približne o 13 %. Príčinou je krehké prímerie na východe krajiny, kde prebieha konflikt s ozbrojenými proruskými separatistami. Ukrajinská centrálna banka má len obmedzené prostriedky, aby mohla zasiahnuť na devízovom trhu. Jej zahraničné devízové rezervy predstavujú iba 6,42 miliardy USD (5,6 miliardy eur).

Janukovyč upozornil na prechmaty súčasnej vlády v Kyjeve a avizoval svoj návrat

Ukrajinský exprezident Viktor Janukovyč tvrdí, že vojna v Donbase je pre súčasnú ukrajinskú vládu výhodná. Podľa jeho názoru by medzinárodné spoločenstvo malo na vedenie Ukrajiny vyvinúť tlak, aby vojnu na juhovýchode krajiny zastavilo. 

Janukovyč to uviedol v článku, ktorý zverejnilo najnovšie číslo ruského týždenníka Argumenty i fakty pri príležitosti prvého výročia politických zmien na Ukrajine.

Ukrajinským parlamentnom zosadený Janukovyč v článku tvrdí, že súčasné kyjevské vedenie nie je ochotné hľadať kompromis pre riešenie situácie v Donbase. 

"Rozhovory sa konajú len vtedy, keď treba prezbrojiť armádu a zrealizovať ďalšiu vlnu mobilizácie," napísal Janukovyč, ktorý súčasne vyjadril pochybnosť, "či človek, ktorý sa označuje za prezidenta mieru (Petro Porošenko), môže podpisovať výnosy o mobilizácii".

Janukovyč vysvetlil, že vďaka konfliktu na juhovýchode krajiny vláda udržiava ďaleko od Kyjeva dobrovoľnícke pluky, ktoré ju tak neohrozujú. Poukázal na to, že súčasné vedenie ignoruje názory milión ľudí žijúcich v Donbase, čo sa podľa neho ukázalo počas parlamentných a prezidentských volieb. "Vďaka tomu je Donbas vyškrtnutý z politického života, o Krym už prišli," uviedol Janukovyč.

Ďalej upozornil na to, že na vojnu v Donbase sa vynakladá veľa peňazí: len v roku 2014 to bolo takmer 64 miliárd hrivien. "V krajine, ktorá padá do ekonomickej priepasti, sa denne na vojnu vynakladá päť až sedem miliónov dolárov," zdôraznil Janukovyč. Súčasne si však položil otázku, "kam sa tieto peniaze podievajú", keďže bojová technika i munícia, ktoré sa používajú v bojoch, pochádzajú ešte zo sovietskych čias, a strelivo nedodáva vláda, ale "dobrovoľníci". 

Podľa Janukovyča sa pritom súčasné vedenie Ukrajiny odvoláva práve na vojenské operácie na východe štátu, keď musí obyvateľstvu vysvetľovať príčiny zhoršenia kvality života alebo otáľanie s reformami, neúspechy v ekonomickej a sociálnej politike. "Všetky svoje prechmaty zvaľujú na vojnu," konštatoval exprezident.

Janukovyč vo svojom článku vymenoval výsledky dosiahnuté novou vládou za prvý rok jej vládnutia, pričom konštatoval, že veľká časť sľubov zostala "na papieri". Euromajdan podľa neho nevyriešil ani jeden problém Ukrajiny. Realizácia ekonomickej časti asociačnej zmluvy s EÚ je odložená. Sľubom zostal aj bezvízový režim, uviedol Janukovyč a dodal, že Ukrajinci čelia pri vycestovaní ešte väčším prekážkam ako pred rokom. 

Za ostatný rok sa na Ukrajine "katastrofálne zhoršila životná úroveň", došlo k nárastu korupcie, v rukách oligarchov, ktorí vlani sponzorovali tzv. Euromajdan, sa skoncentrovalo ešte viac moci a "v krajine úplne zmizla sloboda slova - kritika vedenia sa stala zločinom", konštatoval Janukovyč.

"Bojovali sme za demokraciu a výsledkom je, že ujmu utrpela samotná demokracia," vyhlásil Janukovyč, ktorý pred časom sľúbil, že sa na Ukrajinu vráti, aby ľuďom uľahčil život. Vyslovil sa aj za vytvorenie exilovej vlády.

Agentúra TASS nedávno informovala, že na plote pri vstupnej bráne do areálu jeho bývalej rezidencie Mežyhyrja sa v polovici februára objavil veľký nápis "Janukovyč, vráť sa!"

Vlani 22. februára ukrajinský parlament predčasne odňal Janukovyčovi prezidentské právomoci. Janukovyč z Ukrajiny ušiel do Ruska, kde sa na úrady obrátil s prosbou poskytnúť mu bezpečné útočisko pred "extrémistami". Neskôr vyhlásil, že Ukrajinu opustil z obavy o život svoj i svojich príbuzných.

Za 24 hodín na východe Ukrajiny nezahynul ani jeden vojak vládnej armády

Za posledných 24 hodín nezahynul na fronte na východe Ukrajiny žiadny vojak vládnej armády, informoval dnes v Kyjeve jej hovorca s tým, že po niekoľkých týždňoch išlo o prvý deň bez obetí na životoch. Hovorca spresnil, že zranenia utrpel len jeden ukrajinský vojak.

Agentúra Ukrinform dnes informovala, že pozície vládnych síl boli za uplynulých 24 hodín ostreľované najmenej 20-krát, v noci nadnes však neboli zaznamenané žiadne útoky. 

Hlavný štáb vládnej protiteroristickej operácie (ATO) okrem toho uviedol, že už druhý deň možno na východe Ukrajiny pozorovať výrazné zníženie bojových aktivít protivníka. Hovorca štábu ATO Anatolij Steľmach spresnil, že "ide skôr o chaotické salvy". Dodal, že ukrajinskí vojaci dodržiavajú prímerie bez ohľadu na tieto provokácie.

Zastavenie paľby je jedným z hlavných bodov mierovej dohody, ktorú bojujúce strany podpísali 12. februára v Minsku. Dohoda predpokladá aj odsun ťažkých zbraní z demarkačnej čiary, výmenu zajatcov a celý rad ďalších krokov, ktoré majú viesť k obnoveniu mieru v Donbase. 

Kým proruskí separatisti aj dnes pokračujú v odsune svojej ťažkej bojovej techniky, vládna armáda k nemu zatiaľ nepristúpila, odvolávajúc sa na pokračujúce ostreľovanie svojich pozícií. Sťahovanie bojovej techniky povstalcov zatiaľ pozorovatelia Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe neverifikovali.

Ukrajina bojuje proti prudkému
Zobraziť galériu (2)

Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu