POPRAD - Najstarším národným parkom na Slovensku je Tatranský národný park (TANAP) vyhlásený už v roku 1949 na severe Slovenska. Zahŕňa vysokohorskú oblasť Tatier a je v európskom meradle jedinečný ochranou flóry a fauny v najvyšších európskych veľhorách ležiacich severne od Álp. O to bolestivejšie je vidieť, ako si naše národné bohatstvo sami ničíme. Najnovšie fotky občianskej iniciatívy My sme les sa predychávajú naozaj ťažko.
Tatranský národný park vznikol ako prvý na Slovensku a o päť rokov neskôr sa vytvoril národný park aj na poľskej strane Tatier. Spolu s poľským národným parkom sú Tatry od roku 1993 Biosferickou rezerváciou UNESCO. Občianska iniciatíva My sme les ukázala v piatok snímky, podľa ktorých to vyzerá, že toto chránené územie si absolútne ako krajina nevážime.
"V Tatranskom národnom parku nič nového. Alebo, presnejšie povedané – už zase všetko po starom," popísala príspevok iniciatíva na sociálnej sieti, kde zverejnila fotografie z TANAPu, na ktorých sú vyrúbané stromy a od ťažkej techniky zničená pôda.
"Lokalita na priložených fotografiách je: Národná prírodná rezervácia Kôprová dolina, Biosferická rezervácia Tatry, Územie európskeho významu Tatry, Chránené vtáčie územie Tatry, Biotop chránených živočíchov ako vlk, rys, medveď," dodala s tým, že ide aj o domov chránených druhov vtákov ako ďubník trojprstý, jariabok hôrny či tesár čierny.
O čo zarážajúcejšie je, že o štátne pozemky v správe organizácie Ochrany prírody, spadajúcej pod Ministerstva životného prostredia SR - Správy TANAP-u. "Ide o organizáciu, ktorá by v každej civilizovanej krajine mala za úlohu napĺňať poslanie nášho najstaršieho národného parku - edukovať, starať sa o jej zverené chránené územia, a predovšetkým chrániť vzácnu tatranskú prírodu," vysvetľuje, čo podľa zverejnených fotografií ale tak vôbec nevyzerá.
My sme les v tomto prípade plánujú kroky, no o aké konkrétne pôjde si zatiaľ chcú nechať pre seba. Mimovládne organizácie na ochranu životného prostredia už predtým vyjadrili obavy z vývoja v rezorte životného prostredia aj s postupom iných ministerstiev. Vláda predkladá zákony spôsobom a v podobe, ktoré ohrozujú systém ochrany životného prostredia.
Podľa nich konanie ministra životného prostredia Tomáša Tarabu (nominant SNS) vzbudzuje podozrenie, že nekoná v záujme ochrany životného prostredia, ale skôr v záujme hospodárskeho využívania krajiny.