Piatok3. máj 2024, meniny má Galina, zajtra Florián

Situácia na Slovensku vyvoláva obavy v celom Európskom parlamente

Budova Európskeho parlamentu v Štrasburgu.
Budova Európskeho parlamentu v Štrasburgu.

ŠTRASBURG - Šéfovia najsilnejších politických frakcií v Európskom parlamente (EP) v utorok nevylúčili, že sa politická situácia na Slovensku dostane na program plenárneho zasadania EP. Predseda najsilnejšej frakcie EPP-ED (Európska ľudová strana - Európski demokrati) Hans-Gert Pöttering pre agentúru SITA uviedol, že sa najskôr poradí so slovenskými členmi Európskej ľudovej strany. Tí podľa informácii SITA na utorňajšom stretnutí zatiaľ neodporučili, aby túto tému EP otváral.

“Situáciu však podrobne sledujeme a ak bude nová vláda nasledovať príklad rakúskeho kancelára, dúfame, že sa nebudeme musieť o vývoj na Slovensku báť,“ povedal Pöttering. Zároveň poprel správy o tom, že by sa ĽS-HZDS stretlo so zástupcami ľudovej strany v snahe stať sa jej členom. "Nikto ma neoslovil,“ povedal.

Martin Schulz, predseda socialistickej frakcie v EP, pripomenul, že možnosť, aby sa prítomnosť SNS v slovenskej vláde dostala na plenárne rokovanie, stále existuje, aj keď v minulosti prijímala politické sankcie voči rakúskej vláde konzervatívcov a ultrapravicovej strany slobodných Európska rada, a nie EP.

Zo strán novej vládnej koalície nie je okrem Smeru-SD žiadna z nich členom celoeurópskych politických strán. SNS nemá v EP ani jedného poslanca a hlási sa k politickým stranám ako írska Sinn Fein, ktorá je podozrivá z kontaktov s IRA, alebo Severná liga, ktorá sa v Taliansku hlási k Mussolliniho odkazu. Traja poslanci ĽS-HZDS v EP patria ku skupine nezaradených poslancov.
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu