Nedeľa, 28. máj 2023. Meniny má Viliam, zajtra Vilma.

Pandémia koronavírusu už nie je hrozbou: Európsku úniu navždy zmenila

Ursula von der LeyenováGaléria fotiek (1)
Ursula von der Leyenová
Zdroj: SITA/AP Photo/Jean-Francois Badias

BRUSEL - Predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová privítala v piatok večer oznámenie Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO), že ochorenie COVID-19 už nepredstavuje globálnu zdravotnú núdzovú situáciu. Von der Leyenová v stanovisku uviedla, že po viac ako troch rokoch už ochorenie COVID-19 nie je globálnou zdravotnou núdzou.


"To je dobrá správa. Pandémia si vyžiadala krutú daň na ľudských životoch, na našej spoločnosti a ekonomike. Úspešne sme ju však prekonali vďaka rozhodným krokom na globálnej úrovni, úrovni EÚ a jej členských štátov a vďaka odolnosti a solidarite našich občanov," uviedla šéfka eurokomisie. Pandémia podľa jej slov Európanov naučila, že sila EÚ spočíva v jej jednote, a to aj vtedy, keď čelí veľkým zdravotným krízam.

Ocenila, že vznikol Úrad pre mimoriadne situácie

Skonštatovala, že európska solidarita pri spoločnom využívaní zdravotníckeho materiálu, liečbe pacientov alebo pomoci pri repatriácii občanov a rekonštrukcii hospodárstiev pomohla spoločne ochrániť občanov a prekonať najťažšie fázy pandémie. "Táto pandémia zmenila tvár EÚ, ktorá sa stala skutočnou Európskou úniou zdravia. Teraz sme oveľa lepšie pripravení čeliť budúcim zdravotným krízam s novými nástrojmi na rýchlu reakciu na vznikajúce zdravotné krízy. Posilnili sme náš rámec zdravotnej bezpečnosti a mechanizmy pripravenosti na krízy," opísala situáciu.

Ocenila, že vznikol Úrad pre mimoriadne situácie a reakcie v oblasti zdravia (HERA), ktorý pomáha občanom EÚ, aby boli lepšie pripravení na budúce zdravotné krízy, a aj skutočnosť, že Európsku agentúra pre lieky (EMA) a Európske centrum pre prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC) majú silnejšie mandáty konať vo svojom odbore. "Napriek tomu je ostražitosť dôležitá. Hoci pandémia pominula, je jasné, že COVID-19 zostáva globálnou zdravotnou hrozbou a že v dohľadnej budúcnosti bude stále súčasťou nášho života," upozornila von der Leyenová. Preto je podľa nej potrebné, aby EÚ spolu so svojimi členskými štátmi, ECDC, EMA a HERA pokračovali v monitorovaní a dohľade nad týmto ochorením, zabezpečili očkovanie zraniteľných osôb a zaistili pripravenosť na budúce zdravotné krízy.

Viac o téme:


 
 

Súvisiace články

Najčítanejšie články