BELFAST - V areáli zničeného írskeho hradu Espie boli počas natáčania televíznej relácie objavené „zombie“ pavúky nakazené neznámou hubou. Po náhodnom objave v roku 2021 našiel jaskynný špecialista Tim Fogg aj ďalšie podobné náleziská vo Veľkej Británii a v Írskej republike.
Vo viktoriánskom sklade na pušný prach na hrade Espie v Severnom Írsku narazili výrobcovia dokumentárneho seriálu BBC Winterwatch na novú hubu. Tá infikuje jaskynné pavúky a mení ich na „zombie“, informuje štúdia publikovaná v časopise Fungal Systematics and Evolution. Ide o doposiaľ neznámy druh, ktorý pravdepodobne využíva chemické signály na to, aby vylákal týchto živočíchov z ich úkrytov na otvorené priestranstvá. Následne ich zabije a využije ich telá na uvoľnenie svojich spór. K tomuto objavu došlo v roku 2021. Vedci následne hubu analyzovali a zistili, že z hľadiska vedy ide o nový druh. Pomenovali ho Gibellula attenboroughii na počesť Sira Davida Attenborougha. Nová huba bola nájdená v spomínanom sklade na mŕtvom jaskynnom pavúkovi Metellina merianae. Tieto živočíchy žijú v jaskyniach a obývajú aj tmavé priestory, ako sú pivnice a staré sklady.
Po náhodnom objave našiel spoluautor štúdie a špecialista na jaskyne, Tim Fogg, v jaskynných systémoch v Severnom Írsku a v Írskej republike aj ďalšie podobné prípady vrátane iného druhu jaskynných pavúkov, Meta menardi. Jaskynné pavúky sa zvyčajne skrývajú v úkrytoch alebo sieťach, no všetky infikované jedince boli nájdené na stropoch a stenách jaskýň. Vedci poukázali na to, že huba zmenila ich správanie, vyšli von do otvoreného priestoru a vystavili sa prúdom vzduchu, čím rozptyľovali spóry G. attenboroughii. Hlavný autor štúdie Harry Evans povedal, že táto huba preniká do pavúka a infikuje jeho hemocel, čiže dutinu, ktorá obsahuje invertebrátnu verziu krvi. Po tom, čo pavúk opustí svoj úkryt, G. attenboroughii vytvára toxín. Ten následne zabije svojho hostiteľa a potom používa antibiotiká (antimicrobné látky), ktoré zabíjajú baktérie. Týmto spôsobom zachová mumifikované mŕtve telo pavúka a huba z neho absorbuje všetky živiny. V prípade vhodných podmienok, ako je vysoká vlhkosť v jaskyni, vytvára huba na pavúkovi dlhé štruktúry, aby rozptýlila svoje spóry.
Zatiaľ čo vzťah medzi hubou a pavúkmi je zaujímavo krutý, Evans poznamenal, že konečný cieľ tohto výskumu by mohol mať potenciál pre výrobu liekov. Poukázal pritom na antibiotiká a iné látky produkované G. attenboroughii. „Je to liečivá truhlica,“ povedal, píše portál Live Science. Spolu s kolegami extrahovali z huby DNA, aby potvrdili, že ide o predtým neznámy druh. Zatiaľ bola nájdená iba v Írsku, ale na základe fotografií predpokladajú, že G. attenboroughii infikuje jaskynné pavúky aj vo Walese.