°C

Štvrtok, 21. január 2021. Meniny má Vincent, zajtra Zora.

Ženy, sexujete pravidelne? Túto jednu výhodu vám to prinesie vo vyššom veku

Zdroj: Getty Images
11.02.2020 20:48

LONDÝN - Zdravotné benefity sexu potvrdili v minulosti viaceré výskumy. Aj nedávna štúdia londýnskej University College sa skončila s rovnakým výsledkom - že milovanie prospieva zdraviu. Jej výsledky boli zverejnené v časopise Royal Society Open Science. Okrem iného z nich vyplýva, že ženy v strednom veku si môžu pravidelnými sexuálnymi aktivitami oddialiť nástup menopauzy.


Do štúdie sa zapojilo 3000 žien s priemerným vekom 45 rokov. Vďaka nej sa zistilo, že ženy stredného veku pravidelným sexom odďaľujú menopauzu. U tých, ktoré sa milujú raz týždenne, je o 28 percent menšia pravdepodobnosť, že sa v nasledujúcom desaťročí u nich zastaví menštruačný cyklus. Tie, čo sexuálne "zaháľajú" a užívajú si iba raz mesačne, zvyšujú svoje šance oddialiť nástup klimaktéria o 19 percent v porovnaní s tými, ktoré sa nemilujú vôbec. Pravidelná sexuálna aktivita totiž dokonale mätie ženské pohlavné orgány, ktoré si ju spájajú s tehotenstvom. Preto si udržujú svoju funkciu, dochádza k ovulácii a k menštruačnému cyklu.

Nevzdávajte sa sexu aj
Zdroj: profimedia.sk

"Ak žena nemá sex, tak nemôže otehotnieť. Jej telo to vyhodnotí tak, že nedostáva impulz k ovulácii, tak do nej neinvestuje žiadnu energiu," vysvetľuje autorka štúdie Megan Arnotová. V takomto prípade dochádza k akémusi biologickému kompromisu a telo presúva energiu nevyužitú pri ovulácii do nejakej fyzickej aktivit. Výskum tak potvrdzuje hypotézu babičiek, kedy staršie ženy zvládajú starostlivosť o vnúčatá rovnako dobre, ako ženy v mladšom veku.

Ženy, sexujete pravidelne? Túto
Zdroj: Getty Images

"Menopauza je prirodzená a nemôžeme sa jej vyhnúť. Tieto výsledky však potvrdili, že môžeme ovplyvniť aspoň jej načasovanie. Nemali by sme však pri tom zabúdať aj na možnosť otehotnenia," dodala profesorka Ruth Maceová.


Galéria

Nevzdávajte sa sexu aj

Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/gab

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články