°C

Sobota, 23. január 2021. Meniny má Miloš, zajtra Timotej.

FOTO Svet má nového najstaršieho muža planéty: Recept na dlhovekosť? Dve jednoduché rady

Stačí sa usmievať a nerozčuľovať
Stačí sa usmievať a nerozčuľovať
Zdroj: TASR/AP/Kyodo News
13.02.2020 16:55

TOKIO - Japonec Čitecu Watanabe, ktorý má rád sladkosti a úsmevy, dostal v stredu osvedčenie ako najstarší žijúci muž na svete - má 112 rokov a 344 dní. Jeho recept na dlhovekosť je veľmi jednoduchý, spočíva v dvoch radách.


Watanabe žije v opatrovateľskom dome vo svojom rodnom meste Niigata, na japonskom ostrove Honšu, kde ho aj do Guinnessovej knihy v stredu slávnostne uviedli. Rekordér sa narodil v roku 1907. Ešte pred desiatimi rokmi sa Watanabe venoval pestovaniu bonsajov - japonskému umeniu miniaturizácie stromov -, ktoré aj verejne vystavoval. 

FOTO Svet má nového
Zdroj: SITA/AP/Kyodo News

V súčasnosti Watanabe zbožňuje dezerty, ako sú puding či krémové zákusky.  Watanabe absolvoval poľnohospodársku školu a následne sa kvôli práci presťahoval na Taiwan, kde žil 18 rokov. So svojou manželkou mal päť detí. Po skončení druhej svetovej vojny sa presťahoval späť do Niigaty, kde pracoval pre vládu prefektúry až do odchodu do dôchodku.

Na otázku, v čom spočíva tajomstvo jeho dlhovekosti, Watanabe odpovedal: "Nerozčuľujte sa a usmievajte sa". Watanabe vystriedal Japonca Masazóa Nonaku, ktorý zomrel vlani vo veku 113 rokov. Aktuálne najstarším človekom na svete je 117-ročná Japonka Kane Tanakaová.


Galéria

Stačí sa usmievať a

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články