PCHJONGJANG - Zo satelitných snímok sa vynára tieň budúcej hrozby. V severokórejskom prístave Nampcho rastie pod drobnohľadom zahraničných expertov obrovská vojnová loď. Ak ju Pchjongjang skutočne dokončí, môže navždy zmeniť rozloženie síl v západnom Pacifiku.
Kolos: 140 metrov čistej hrozby
Spoločnosti Maxar Technologies a Planet Labs zverejnili aktuálne satelitné snímky z prístavu Nampcho, ktoré jasne ukazujú plavidlo v pokročilej fáze výstavby. Podľa analytikov z Centra pre strategické a medzinárodné štúdie (CSIS) má loď dĺžku približne 140 metrov – čo by z nej robilo najväčšiu vojenskú jednotku, akú kedy Severná Kórea postavila.
„Vidíme inštaláciu pokročilých navigačných a zbraňových systémov, vrátane šácht pre vertikálny štart riadených striel,“ uviedli pre CNN výskumníci Joseph Bermudez a Jennifer Junová.
Pre porovnanie: najnovšia americká fregata triedy Constellation má dĺžku len o desať metrov väčšiu. Severokórejský kolos sa tak podľa odborníkov začína blížiť parametrom lodí NATO.
Kimova vízia vojenskej renesancie
Výstavba obrieho plavidla je v súlade s rozkazmi lídra Kima Čong-una, ktorý v posledných rokoch nariadil rozsiahlu modernizáciu armády – vrátane vývoja hypersonických rakiet s dosahom až na americké územie.
Severná Kórea napriek sankciám OSN nachádza cesty, ako sa dostať k zakázaným materiálom. Po ruskej invázii na Ukrajinu sa čoraz viac spolieha na spoluprácu s Moskvou. Tá podľa správy CNN poskytuje Pchjongjangu nielen materiálnu pomoc, ale aj know-how. „Kremeľ Severokórejcom pomáha s technológiami výmenou za vojenskú výpomoc na ukrajinskom fronte,“ tvrdí správa CSIS.
Severokórejskí vojaci síce v boji prejavujú odhodlanie, ich taktické schopnosti však zaostávajú za požiadavkami moderného bojiska.
Reportáž z prístavu: televízia KCTV ukázala, čo malo ostať ukryté
O novom projekte sa svet dozvedel už vlani, keď Kim Čong-un navštívil prístav Nampcho. Štátna televízia KCTV odvysielala propagandistickú reportáž, v ktorej sa objavili aj zábery neznámej lode – no len na krátky okamih.
Teraz je zrejmé, že išlo o rovnaké plavidlo, aké zachytili aj satelity. A podľa expertov nejde len o kozmetickú prestavbu.
„Výroba trupu je tá jednoduchšia časť. Kľúčovou výzvou bude integrácia zbraňových systémov, senzorov, komunikácie a akustickej elektroniky,“ vysvetľuje pre CNN bývalý kapitán amerického námorníctva Carl Schuster.
Flotila minulého storočia potrebuje nový impulz
Modernizácia je pre severokórejské námorníctvo nevyhnutnosťou. V súčasnosti disponuje približne 400 malými hliadkovacími loďami a 70 zastaranými ponorkami. No len dve povrchové plavidlá – fregaty triedy Najin zo 70. rokov – sú v stave, ktorý umožňuje ostré nasadenie.
Analytik Joseph Dempsey v januári na svojom blogu upozornil, že ide o extrémne obmedzenú schopnosť premietania sily. Nová loď by mohla túto nerovnováhu výrazne zmeniť – a to nielen na papieri.
Ak Kimovi inžinieri zvládnu výzvy, ktoré sprevádzajú výstavbu high-tech vojenského plavidla, Severná Kórea získa novú páku vo vyhrotenom regióne. Obrovský kolos na vlnách Tichého oceánu môže slúžiť ako symbol ambície režimu, ale aj ako reálna zbraň, ktorú svet nemôže ignorovať.