Štvrtok28. marec 2024, meniny má Soňa, zajtra Miroslav

Vznik prvej SNR bol začiatkom slovenského boja za národné oslobodenie, trdí Hrnko

Na snímke Anton Hrnko, predseda Výboru NR SR pre obranu a bezpečnosť počas spomienkového zhromaždenia pri príležitosti 169. výročia vzniku Slovenskej národnej rady.
Na snímke Anton Hrnko, predseda Výboru NR SR pre obranu a bezpečnosť počas spomienkového zhromaždenia pri príležitosti 169. výročia vzniku Slovenskej národnej rady. (Zdroj: FOTO TASR – Martin Palkovič)

BRATISLAVA - Vznik prvej Slovenskej národnej rady (SNR) bol začiatkom slovenského boja za národné oslobodenie a za to, aby si Slováci mohli vo svojej krajine vládnuť sami. Počas dnešného spomienkového stretnutia pri príležitosti vzniku prvej SNR to povedal predseda Výboru Národnej rady SR pre obranu a bezpečnosť Anton Hrnko (SNS).

"Je to odkaz, aby sme si aj dnes svoje záležitosti spravovali podľa potrieb občanov tejto krajiny. Aby sme ju spravovali zodpovedne ako naši predkovia a aby sme boli ich hrdými pokračovateľmi," doplnil Hrnko.

Prvá Slovenská národná rada by podľa neho mala byť pre súčasnú Národnú radu SR inšpiráciou v zanietenosti a sebaobetovaní ľudí, ktorí sa zapojili do odboja. "Inšpiratívna je aj nezištnosť konania Hurbana, Hodžu a Štúra. Určite by pre nich bolo ľahšie prispôsobiť sa a ísť s prúdom a obetovať svoj národ svojim vlastným záujmom. Neurobili to, ale urobili to, čo považovali za svoju česť a povinnosť voči svojim predkom a potomkom," zdôraznil Hrnko.

Podľa riaditeľky Slovenského národného múzea – Múzea Slovenských národných rád v Myjave Aleny Petrákovej na území dnešného Slovenska prvá Slovenská národná rada prvýkrát zasadala 19. septembra 1848 v Myjave v dome pani Kolényovej, ktorý je dnes súčasťou múzea.

"Štúrovci, ktorí boli iniciátormi petičných akcií, dobrovoľníckych výprav a založenia prvej Slovenskej národnej rady (SNR), si Myjavu nevybrali náhodne. Prostredie kopaníc bolo čisto evanjelické, nebolo poznačené maďarizáciou a bolo neďaleko Bratislavy, a tak bolo vhodným miestom, aby sa tu stretávali a pripravovali založenie SNR," povedala pre TASR Petráková. 

Ako dodala, v dome pani Kolényovej sa uskutočňovali porady a dohody smerujúce slovenský národ k jeho nezávislosti. A práve 19. septembra 1848 vyhlásil v Myjave Ľudovít Štúr nezávislosť slovenského národa a vyzval slovenský ľud do ozbrojeného povstania. V súčasnosti je dom pani Kolényovej národnou kultúrnou pamiatkou a súčasťou Múzea Slovenských národných rád v Myjave. V jeho priestoroch sa nachádza expozícia Jar národov osvetľujúca dejinné udalosti meruôsmych rokov.

Viac o téme: Anton Hrnko
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu