Utorok23. apríl 2024, meniny má Vojtech, zajtra Juraj

Sulík bez servítky: Vláda bráni tomu, aby sme sa mali lepšie, Fico putuje na smetisko za Mečiarom!

Richard Sulík
Richard Sulík (Zdroj: SITA)

BRATISLAVA - Slovensku by sa mohlo dariť lepšie, vláda tomu však bráni. Tak zhodnotil rok vlády koalície Smeru-SD, Mostu-Híd a Slovenskej národnej strany líder strany Sloboda a Solidarita (SaS) Richard Sulík.

„Ekonomické podmienky vo svete sú v súčasnosti veľmi dobré. No proti týmto trendom stojí chybná hospodárska politika vlády a jej neschopnosť robiť reformy. Áno, nezamestnanosť klesá, rastú reálne mzdy a zlepšuje sa výber daní. No nie vďaka krokom vlády, ale iba vďaka vývoju vo svete,“ hovorí Sulík. Pripomína tiež, že monetárna politika Európskej centrálnej banky umožňuje vláde získať na finančných trhoch lacné zdroje, a tak vládu nič nenúti šetriť a hospodárne nakladať s verejnými financiami tak, aby bolo do čoho siahnuť v zlých časoch.

Podľa Sulíka dnes celkom zreteľne vidíme ekonomické i politické limity tejto vlády. „V zdravotníctve Smer-SD urobil obrovskú sekeru a miesto kompetentných riešení premiér Robert Fico zdvíha telefón a riadi zdravotníctvo priamo. Takú kombináciu strachu a bezmocnosti málokedy vidno,“ uviedol s tým, že obdobná situácia je v školstve. „Odborníci píšu koncepcie, rastie počet strán, kde sa snažia ukázať spoločnosti cestu vpred, ale koaliční lídri - Robert Fico, Andrej Danko a Béla Bugár, majú plné ruky práce s tým, aby sa navzájom šachovali. Neurobia nič, čo by ich koaličný partner mohol využiť proti nim. Fico si Dankove podrazy v prípade lapsusu s energiami dobre zapamätal a začína mu to vracať aj s úrokmi. SNS upadá, čím sa koaličné pnutie len prehlbuje,“ uviedol Sulík. Podľa neho je výsledkom vládna reformná impotencia. Preto si nerobí najmenšie ilúzie, že pohnú vpred zdravotníctvo a školstvo. Problémy v týchto sektoroch sa podľa Sulíka prehĺbia, ale počkajú na novú vládu bez Smeru.

Totálnym prepadákom spomedzi rezortov je z pohľadu Sulíka ministerstvo spravodlivosti. „Vláda nesie dedičstvo Ficovej samovlády, ktorá uviazla v kriminálnych kauzách. Z pohľadu Fica a Kaliňáka neexistuje iné východisko, ako mariť nezávislé vyšetrovanie. Na to však potrebujú ľudí v Policajnom zbore a na prokuratúre. Áno, tých svojich ľudí v NAKA a v špeciálnom prokurátorovi Dušanovi Kováčikovi samozrejme majú, lenže oveľa väčší počet slušných prokurátorov a policajtov nemajú, takže nedokážu zastaviť ani tok informácií smerom k verejnosti," vyjadril sa predseda liberálov a dodal, že práve preto vyplávala na povrch napríklad kauza Bašternák. "Fico môže vyhrávať jednotlivé bitky, ale ten základný zápas o svoju morálnu bezúhonnosť prehral. A to ho dobehne. Nominálne síce stále vládne, ale reálne je už na ceste presne na to isté smetisko dejín, kde naňho čaká Vladimír Mečiar," vyhlásil Sulík.

Podpredsedníčka parlamentu za SaS Lucia Ďuriš Nicholsonová zhodnotila situáciu v sociálnej sfére. "V oblasti sociálnej politiky neurobili (vládna koalícia, pozn.) vôbec nič, veci sa nepohli absolútne nikam a ako sledujem ich plány, tak sa za celé obdobie tejto vlády vpred neposunieme. Podľa nej vláda mala množstvo možností, ako zlepšiť rodinnú politiku. Bolo kopec výziev v súvislosti so škôlkami, no prešiel jasličkový zákon, ktorý je diskriminačný," povedala. Nicholsonová vidí ako problém aj neprepojenosť rezortu sociálnych vecí a rodiny s inými ministerstvami. Ako príklad povedala, že školy produkujú ľudí ťažko uplatniteľných na trhu práce. "To je veľké zlyhanie," povedala.

SaS je za zrušenie Mečiarových amnestií

Strana Sloboda a Solidarita (SaS) je za zrušenie tzv. Mečiarových amnestií. Ešte pred konečným rozhodnutím sa však chcú oboznámiť s názormi odborníkov. Počas dnešného kongresu strany v Levoči to povedal jej predseda Richard Sulík.

"Spravíme všetko preto, aby tie amnestie boli zrušené, lebo ich pokladáme za nemorálne. Čo to ale konkrétne znamená, vám v tomto momente neviem povedať. Vieme, že podporujeme návrh pána Budaja. Vieme, že zásadne odmietame, aby vládny návrh prešiel v skrátenom legislatívnom konaní. Keď tie amnestie mohli čakať viac ako 15 rokov, určite teraz mesiac či dva počkajú," uviedol Sulík. 

K vládnemu návrhu sa, ako povedal, v tomto momente nevie podrobne vyjadriť. "Chceme sa ním zaoberať. Chceme, ale aj počuť čo hovoria experti, právni experti, ústavní právnici na to, čo vlastne ide konkrétne vláda predložiť. Keď sa to stane, tak potom budeme k tomu vedieť zaujať stanovisko." 

Predseda Národnej rady SR zvolal podľa Sulíka k tejto téme na pondelok (20. 3.) grémium šéfov poslaneckých klubov, ako aj predsedov politických strán. "Predpokladám, budeme oboznámení s návrhom, bude možnosť tam už o tom diskutovať a čoskoro sa vyjadríme, aký máme konečný postoj. Určite budeme postupovať spoločne, budeme sa koordinovať so stranami Sme rodina a OĽaNO-NOVA," dodal Sulík.

Vládna koalícia prichádza s vlastným návrhom zmien ústavy, ktorý má umožniť zrušenie amnestií. Parlament má dostať právomoc rušiť milosti a amnestie, aj tie Mečiarove. Keď poslanci schvália túto zmenu, môžu pristúpiť k samotnému zrušeniu Mečiarových amnestií. Ich rozhodnutie automaticky posúdi Ústavný súd SR. Dostane na to 60 dní. Až po tom, čo zrušenie odobrí súd, bude platné.

Amnestie udelené v roku 1998 vtedajším premiérom Vladimírom Mečiarom sa týkajú prípadu zavlečenia prezidentovho syna Michala Kováča ml. do cudziny, ako aj zmareného referenda. Zo skutku zavlečenia bolo podozrievané vtedajšie vedenie SIS. S prípadom súvisí aj vražda Róberta Remiáša.

Viac o téme: SaSRichard Sulík
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu