Štvrtok, 28. október 2021. Meniny má Dobromila, zajtra Klára.

Premiér prelomil mlčanie: Ani nie týždeň po oznámení pracovnej skupiny tu máme PRVÉ MENÁ!

Eduard Heger má už prvé mená, ktoré budú súčasťou pracovnej skupiny.
Eduard Heger má už prvé mená, ktoré budú súčasťou pracovnej skupiny.
Zdroj: Topky/Vlado Anjel
19.09.2021 07:30

BRATISLAVA - Situácia v štátnych a súdnych zložkách Slovenskej republiky si momentálne prechádza netradične búrlivým obdobím. Vo väzbách končia vyšetrovatelia NAKA, nepokojné je to aj v prípade vzťahov prokuratúr a do toho všetkého prichádza aj nová pracovná skupina, ktorá je výsledkom premiérom zvolanej bezpečnostnej rady. Tá má vraj vrátiť dôveryhodnosť a obnoviť dôveru v právny štát. Z úst Eduarda Hegera prišli dokonca už prvé mena, ktoré by mali byť jej súčasťou.


Predseda vlády má v rukáve totiž už aj konkrétne osoby, s ktorými vraj môže počítať ako so súčasťou pracovnej skupiny. "Mená, ktorá už môžem zverejniť, Ján Hrubala za Špecializovaný trestný súd, za Úrad špeciálnej prokuratúry Daniel Lipšic, za Generálnu prokuratúru Barbora Hubertová a za Radu prokurátorov Stanislav Jakubčík," povedal pre TV Markíza Heger. 

Ján Hrubala
Ján Hrubala
Zdroj: Topky/Vlado Anjel

Daniel Lipšic
Daniel Lipšic
Zdroj: Topky - Vlado Anjel

Vo všeobecnosti by mali v skupine figurovať zástupcovia súdov, prokuratúry, ministerstiev a ďalších inštitúcií podľa štatútu bezpečnostnej rady. Na všetko má pozorným okom dozerať práve Heger.


AKTUÁLNE Premiér Heger po bezpečnostnej rade: Nová pracovná skupina! Výzva sudcom aj policajtom


Prečo vzniká pracovná skupina?

Reakciou na "mimoriadne znepokojujúci" vývoj v orgánoch činných v trestnom konaní je vznik odbornej pracovnej skupiny. Riešiť má obnovu dôvery v právny štát. Od pondelka (20.9.) bude nepretržite zasadať. Pre vládu a parlament pripraví návrhy zmien pre zlepšenie fungovania súdov, polície a prokuratúry. Premiér Eduard Heger (OĽaNO) o tom informoval po štvrtkovom zasadnutí bezpečnostnej rady štátu. Zdôraznil, že na vzniku skupiny je v koalícii zhoda.

"Zmeny budú zamerané na profesionalitu, bezúhonnosť, kompetencie jednotlivých aktérov a revíziu Trestného zákona a Trestného poriadku. Povedané zjednodušene, z orgánov činných v trestnom konaní musíme vypudiť mafiu," vyhlásil predseda vlády. V skupine budú zástupcovia súdov, prokuratúry, ministerstiev a ďalších inštitúcií podľa štatútu bezpečnostnej rady.

Premiér vyzval tiež poctivých prokurátorov, policajtov a sudcov, aby boli aktívni v obrane práva a nedali sa zastrašiť. Minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO) má naďalej jeho dôveru.

Sme rodina povedala najskôr áno, potom nie

"Som rád, že bezpečnostná rada štátu sa rozhodla zauditovať a nájsť bez výnimky všetky chyby, ktoré mohli nastať v trestných konaniach a krivení spravodlivosti," ocenil minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak (Sme rodina).

No zato Boris Kollár ako jeho stranícky šéf už takto nadšený nebol. Spočiatku síce súhlasil so vznikom skupiny, no neskôr na brífingu začal kričať na svojich koaličných partnerov a rozhodol sa, že Sme rodina sa nebude zúčastňovať rokovania tejto skupiny, pričom povedal, že nechce vznik ďalšej mafie.


Galéria

Eduard Heger má už Ján Hrubala Daniel Lipšic

Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/msz
ZDROJ: TASR
VIDEO: Topky/Vlado Anjel, Maarty

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články