Sobota, 17. apríl 2021. Meniny má Rudolf, zajtra Valér.

KORONAVÍRUS Viac ako dva milióny ľudí na Slovensku je stále mimo lockdownu

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: Getty Images
24.02.2021 12:29

BRATISLAVA - Napriek takmer dva mesiace starým upozorneniam inštitútu IstroAnalytica na skutočnosť, že v „lockdowne“ zavedenom v januári nie je viac ako dva milióny ľudí, nedošlo k racionálnemu sprísneniu opatrení:


1. V SR sa ďalej v práci stretáva vyše 700 tisíc ľudí. Spolu s ich rodinnými príslušníkmi sa tak „lockdown“ netýka viac ako 2 miliónov ľudí. Zamestnanci sa navyše po príchode na pracovisko spolu prezliekajú v šatniach, využívajú počas dňa spoločné toalety, spoločne sa stravujú a po spoločne odpracovanej zmene následne spolu opäť cestujú domov. Ide o zamestnancov pracujúcich v relevantných priemyselných odvetviach bez administratívnych pracovníkov. Uvedené čísla vypočítali v inštitúte stredoeurópskych štúdií IstroAnalytica na základe dostupných údajov zo Štatistického úradu SR.

2. Aj naďalej teda pretrváva absurdná situácia, v ktorej je bránené sa stretávať s najbližšou rodinou ako sú rodičia, deti nechodia do školy a športovci nemôžu trénovať ani na vonkajších plochách, ale zároveň naplno fungujú podniky, v ktorých sa intenzívne stretávajú tisíce ľudí dochádzajúcich denne do práce z desiatok dedín a miest.

3. Vláda ponechala testovanie na samotné podniky a venovala energiu plošnému testovaniu. Plošné antigénové testovanie podporuje neželanú mobilitu obyvateľstva, ktoré, vďaka testovaním vzbudenej mylnej predstave o neinfekčnosti otestovaných ľudí, poľavuje z bezpečnostných návykov a v dodržiavaní protiepidemických opatrení.

4. IstroAnalytica stále považuje za správne cielené, intenzívne a pravidelné testovanie pracujúcich zamestnancov a ich rodinných príslušníkov na pracovisku a v testovacích centrách. Toto testovanie by mala zorganizovať a financovať vláda SR.

5. Tak isto považuje IstroAnalytica za správne zintenzívniť trasovanie a cielené testovanie v lokalitách najviac postihnutých pandémiou, alebo v lokalitách, kde na základe analýzy dát existuje predpoklad zvýšeného šírenia nákazy.

6. Presne cielený a striktne časovo obmedzený tvrdý lockdown, vrátane zatvárania najviac exponovaných podnikov v najviac ohrozených a hlavne v blízkej budúcnosti najviac ohrozených okresoch SR, mal byť zavedený už v januári. IstroAnalytica opätovne vyzýva na zavedenie kompenzácie pre takto zavreté podniky.


Nástroje k článku


Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články