Piatok19. apríl 2024, meniny má Jela, zajtra Marcel

Aliancia porážku nepriznáva, nízku účasť ignoruje: Referendum je o tých, ktorí prišli!

Referendum 2015 Zobraziť galériu (5)
Referendum 2015 (Zdroj: SITA)

BRATISLAVA – Aktivisti LGBTI môžu podľa hovorcu Aliancie za rodinu Antona Chromíka zozbierať 420 000 podpisov pod petíciu za registrované partnerstvá, môžu prejsť ústavným súdom, iniciovať referendum.


„Potom budeme vedieť ako to je. Majú tú možnosť. Každý má možnosť zbierať podpisy. My sľubujeme, že nebudeme robiť antikampaň,“ vyhlásil Chromík.

Referendum je podľa Chromíka úspešné. „Zúčastnilo sa na ňom veľa ľudí, pre ktorých bola téma rodiny dôležitá. Referendum hovorí o tých, ktorí prišli. Na tých, ktorí neprišli sa neprihliada, pretože nestálo im za to, aby ho vyjadrili,“ uviedol. Aliancia je podľa neho rada, že sa našiel taký veľký počet ľudí, ktorí hovorí áno rodine, napriek antikampaniam, označovaniam za nenávistníkov. „Teším sa, že ľudia prišli a povedali áno rodine. Referendum dopadlo tak, že 90 percent hovorí áno rodine, áno otcovi a mame a výchove detí,“ vyhlásil Chromík, ktorý má úžasné pocity, pretože ľudia povedali podľa neho áno rodine a áno deťom. „Otvorili sme krásnu tému a nedali sa zastrašiť médiami. Je to veľký počet ľudí, ktorí sa bude blížiť k miliónu a to je úžasné,“ dodal. 

Referendum 2015
Zobraziť galériu (5)
 (Zdroj: SITA)

Aliancia za rodinu podľa neho čelila silnej antikampani. Ľudí to však podľa Chromíka nezaskočilo a povedali áno rodine. „Téma bola bytostne dôležitá pre tých, ktorí prišli hlasovať. Tí, ktorí neprišli, na ich názor sa neprihliada, rovnako ako pri voľbách. Názor je dôležitý, ak ho prídete prejaviť,“ upozornil s tým, že 90 percent hlasujúcich je za manželstvo muža a ženy. „Ľudia sú za to, aby deti mali otca a mamu,“ uviedol. 

Účasť na referende je podľa Chromíka pri antikampani veľmi dobrá. „Takýto počet ľudí nám dáva nádej, aby sme hovorili, že rodina sa stáva centrom všetkých politík. Politici sa musia naučiť podporovať manželstvo a rodinu, lebo je to najlepšie prostredie pre deti. To sa nezmení. O tomto bolo referendum. Sme za rodinu, lebo deti potrebujú otca a mamu,“ povedal. 

Referendum 2015
Zobraziť galériu (5)
 (Zdroj: SITA)

Aliancia za rodinu podľa Chromíka začala diskusiu a silnú občiansku iniciatívu. Ľudia sa začali budiť. „Toľko ľudí, koľko sa teraz zobudilo, to sa za 25 rokov na Slovensku nestalo,“ zdôraznil. Chromík odmietol úvahy o politickej budúcnosti aliancie. „Aliancia je občianska iniciatíva. Tieto otázky nás dehonestujú, ako by sme veci robili nie preto, že sú dobré, ale máme skryté úmysly. Sme občianski aktivisti a nimi chceme zostať. Je bytostná potreba podporovať rodinu a manželstvo,“ vyhlásil. 

Výsledok hovorí o postoji k ľudským právam, tvrdí Amnesty

 Amnesty International Slovensko víta výsledok referenda o ochrane rodiny. Otvorený priestor diskusie o rovnakých právach pre všetkých je podľa organizácie potrebné využiť na vytvorenie progresívnych návrhov na zmenu v oblasti práv LGBTI ľudí na Slovensku. Informovala o tom Lenka Machlicová z Amnesty International Slovensko s tým, že výsledok referenda je prejavom postoja občanov a občianok k ochrane ľudských práv na Slovensku.

"Tento postoj ukázal, že ľuďom u nás záleží na tom, aby každý mal tie isté práva, ako právo na rodinu a právo na osvojenie si detí. Vnímame to ako pozitívny krok na pokračovanie začatej diskusie o tom, akým spôsobom realizovať a napĺňať práva LGBTI ľudí,“ hovorí riaditeľka Amnesty International Slovensko Jana Malovičová. Ako tiež uviedla riaditeľka Amnesty International Slovensko, minulý rok vláda prijala reštriktívnu zmenu ústavného zákona, ktorá definuje manželstvo ako jedinečný zväzok jedného muža a jednej ženy. "Slovensko by nemalo ďalej prijímať podobné zákony. Je teraz potrebné prijať legislatívu, ktorá nebude v rozpore s medzinárodným právom a právom Európskej Únie v oblasti ľudských práv," dodala Malovičová. 

Amnesty International Slovensko tiež pripomína, že väčšina európskych krajín presadzuje ľudskoprávne normy, ktoré sú vyjadrením rovnosti všetkých. Dvanásť krajín Európy už podľa Amnesty International Slovensko legalizovalo manželstvá rovnakého pohlavia a viac ako 20 povolilo registrované partnerstvá. "Dnešný výsledok referenda potvrdil smer, ktorým sa chce spoločnosť u nás vydať. Slovensko vyjadrilo názor, že nechce ďalej podporovať diskrimináciu LGBTI ľudí, ale chce vytvárať spoločnosť, ktorá rešpektuje a zabezpečuje rovnaké práva pre všetkých,“ dodáva 

Výsledky referenda víta aj Inštitút ľudských práv. Neplatnosť referenda na základe nízkej účasti podľa inštitútu dokazuje, že občania a občianky Slovenska podporujú práva LGBTI menšiny a cesta k postupnému zrovnoprávneniu je otvorená. Ako uvádza inštitút, výsledok je pre iniciátorov obrovský debakel. "Toto fiasko však všetci zaplatíme z našich daní, bolo by preto vhodné aby toto hlasovanie viedlo i k niečomu pozitívnemu,“ vyhlásila programová riaditeľka Inštitútu ľudských práv Alena Krempaská. 

"V zmysle jasných výsledkov referenda a toho, čo povedal premiér Fico, vyzývame vládu, aby začala proces legislatívnych zmien v oblasti zrovnoprávňovania párov rovnakého pohlavia žijúcich v jednej domácnosti. Konkrétne legislatívne návrhy zo strany mimovládnych organizácií sú k dispozícii,“ komentoval výsledky právnik inštitútu Daniel Grejták.

Ukázalo sa, že homosexuálne páry nie sú hrozba, tvrdí Macko

Celková účasť na referende ukázala, že homosexuálne páry nie sú pre Slovensko hrozbou. Ľudia ukázali, že ich nepovažujú za takú hrozbu ako to prezentovala Aliancia za rodinu. Povedal to výkonný riaditeľ Iniciatívy Inakosť Martin Macko s tým, že teraz nastal čas na konkrétne riešenia smerom k právnemu uznaniu párov rovnakého pohlavia.

Referendum 2015
Zobraziť galériu (5)
 (Zdroj: SITA)

Macko zároveň ocenil postoj gay a lesbických párov, ktoré boli ochotné ísť s kožou na trh do médií a rozprávať svoje príbehy. Ako dodal, ešte pred pár rokmi bolo nemysliteľné, aby lesbický pár vychovávajúci deti prezentoval verejne spôsob svojho života a ukázal, že je normálny a nepredstavuje žiadnu hrozbu pre väčšinu.

Ľudia podľa KDH otázky nepovažovali za ohrozenie

Účasť na referende podľa podpredsedu KDH Pavla Zajaca ukázala, že občania v ňom položené otázky nepovažujú za bytostné ohrozenie ich každodenného života. Ako povedal, ľudia zrejme uprednostňujú skôr otázky zamestnanosti. „Otázky podpory rodín budú základom programu KDH. Budeme pracovať na riešení ekonomických a sociálnych otázok obyvateľov Slovenska,“ dodal. Zajac poznamenal, že očakával vyššiu účasť na referende. „Referendum je legitímny nástroj v demokracii. Jeho výsledky treba rešpektovať. Drvivá väčšina občanov, ktorí prišli na referendum odpovedali kladne na všetky otázky,“ dodal.

Poliačik je s výsledkom spokojný

Poslanec NR SR za SaS Martin Poliačik je s výsledkami referenda veľmi spokojný. Ako povedal, účasť bola nižšia ako pri referende, ktoré iniciovala SaS v roku 2010, kedy účasť dosiahla 22, 84 percenta. „ Slovensko potvrdilo, že doterajšie smerovanie vývoja k západnej civilizácii nebolo náhodné a nedá sa zvrátiť. Tolerancia a akceptácia iných foriem spolunažívania na Slovensku rastie,“ konštatoval Poliačik.

Pre politikov podľa Poliačika vyvstala otázka riešenia minimálne troch vecí. „Inštitútu registrovaného partnerstva pre všetky nezosobášené páry. Otázka systémovej odluky cirkvi od štátu, ktorá musí začať prehodnotením vatikánskych zmlúv a treťou je výrazné zefektívnenie adopčných procesov,“ povedal Poliačik s tým že deti, ktoré nemajú šťastie mať vlastných rodičov, mali by mať možnosť dostať sa do lepšieho prostredia v čo najkratšom čase.

Miškova výsledky potešili

Neoficiálne výsledky referenda potešili predsedu strany Skok a nezaradeného poslanca NR SR Juraja Miškova. Ako povedal, ukázalo sa, že Slovensko patrí k vyspelým európskym krajinám a je možno viac tolerantné ako sme si mysleli. „Ľudia rešpektujú život a súkromie druhých ľudí,“ povedal.

Referendum 2015
Zobraziť galériu (5)
 (Zdroj: SITA)

Miškova však mrzí, že výsledkom referenda je rozdelená krajina a pokazené vzťahy medzi ľuďmi. „teraz bude o to dôležitejšie hľadať oblasti, ktoré nás budú viac spájať akom rozdeľovať,“ dodal.

Slovensko podľa Kaníka nepotrebuje umelé otázky

SDKÚ-DS chce podľa poslanca NR SR Ľudovíta Kaníka spájať, nie rozdeľovať a Slovensko podľa neho zaujalo podobný postoj. Ako povedal, Slovensko nepotrebuje dávať do popredia umelé otázky a rozdeľovať ľudí. „Sú aj dôležitejšie otázky,“ vyhlásil. Kaník je rád, že SDKÚ-DS zaujala správne stanovisko, kde vyjadrila plné pochopenie pre ľudí, ktorí mali vôľu, aby sa zúčastnili na referende, ale rozumela aj ľuďom , ktorí nešli hlasovať, pretože nepovažovali za správne, aby sa vyjadrili k týmto otázkam.

Hlasovanie podľa Baránka vyvolalo opačný efekt

Referendum podľa analytika Jána Baránka vyvolalo opačný efekt ako organizátori chceli vyvolať. Upozornil, že Skok a SaS chcú nastoliť tému odluky cirkvi od štátu. „Prejavil sa aj efekt, že mienkotvorné médiá odmietli kampaň Aliancie za rodinu, ale aj napriek tomu bola účasť oproti očakávaniam veľmi nízka,“ povedal. Na druhej strane podľa neho tí, ktorí sa zúčastnili na referende, drvivou väčšinou otázky aliancie podporili.

Neúčasť je podľa biskupov dôvod na zamyslenie

Konferencia biskupov Slovenska ďakuje všetkým občanom, ktorí sa zapojili do verejného hlasovania.“Úprimne si to vážime a veľmi to oceňujeme. Ďakujeme aj všetkým našim štátnym predstaviteľom a predstaviteľom politických strán, ktorí referendum podporili. Skutočnosť, že sa na referende nezúčastnilo požadovaných aspoň 50 percent oprávnených voličov, je bezpochyby dôvodom na analýzu a zamyslenie,“ povedal dnes hovorca konferencie Martin Kramara.

Podľa Podmanického názor 800 000 ľudí je dôležitý

Ak takmer 800 tisíc ľudí aktívne prezentovalo svoj pozitívny názor na tradičnú rodinu, je to podľa poslanca NR SR Jána Podmanického signál, ktorý nemôže brať na ľahkú váhu nijaký politik. Ako povedal dnes, okrem tohto aktívneho jadra sú na Slovensku ďalšie státisíce ľudí, ktorí by síce odpovedali na referendové otázky kladne, avšak od účasti na referende ich odradilo či už mediálne spochybňovanie jeho úspešnosti v predreferendovej kampani, alebo pohodlný postoj, že to za nich vybaví niekto iný. „Referendum dalo jasný signál, že ľudia na Slovensku si neprajú liberálne protirodinné zákony a pre mňa osobne budú referendové odporúčania pri hlasovaní v parlamente zaväzujúce,“ vyhlásil Podmanický.

Most-Híd rešpektuje výsledky hlasovania

Strana Most-Híd rešpektuje výsledok referenda a verí, že po sobote preváži v spoločnosti úsilie o vyššiu mieru tolerancie, väčšieho vzájomného rešpektu a porozumenia medzi občanmi. „Už samotný fakt, že sa referendum vôbec konalo svedčí o tom, že témy súvisiace s rodinou sú pre slovenskú spoločnosť dôležité. Výsledok referenda ale naznačuje, že skutočné problémy a ohrozenie rodín vidí veľká časť našej spoločnosti inde, než v položených referendových otázkach,“ uvádza sa v stanovisku Most-Híd, ktoré poskytol agentúre SITA hovorca strany Gabriel Gilányi. Most-Híd má podľa neho rešpekt pred každým odovzdaným hlasom v referende, rovnako však aj neúčasť na referende považujú za prejavený názor. „Spoločnosť a politické strany dnes stoja pred ťažkou úlohou ako odstrániť polarizáciu spoločnosti, ktorú nešťastne vedená predreferendová diskusia spôsobila,“ vyhlásila strana.

Neúčasť nie je podľa Blahu prejavom ľahostajnosti

Predseda výboru NR SR pre európske záležitosti Ľuboš Blaha (Smer-SD) rešpektuje výsledky referenda a skláňa sa pred vôľou ľudí. Ako povedal, vysoká neúčasť nie je prejavom ľahostajnosti, ale aj legitímnej volebnej taktiky, ktorou ľudia dali najavo, čo si o referednových otázkach myslia. „Takmer 80% občanov Slovenska dalo najavo, že ich homofóbia buď nezaujíma, alebo ju odmietajú. To je veľmi dôležitý signál pre celú Európu, že sme moderná, otvorená krajina – progresívnejšia, než si mnohí mysleli,“ zdôraznil. Pre Blahu ako ľavičiara je to radostná správa.

„Roky sa tu vytvára mýtus, že väčšina Slovákov je v otázkach vzťahu k menšinám netolerantná, bigotná či neznášanlivá. Je iróniou, že muselo prísť až referendom, ktoré iniciovala ultra-konzervatívna Aliancia za rodinu a výrazne podporila katolícka cirkev, aby sa nad všetku pochybnosť empiricky preukázalo, že občania na väčšinovo katolíckom Slovensku zďaleka nie sú až takí konzervatívni, za akých ich často považujú politici či médiá,“ vyhlásil.

"Farská republika" dnes podľa Blahu dostala fatálny úder. „Je to signál pre všetkých politikov, že môžeme témy rovnosti, tolerancie a uznania menšín podporovať s vedomím, že tým nejdeme proti väčšinovej mienke,“ uviedol. Naopak, homofóbni politici či aktivisti boli podľa neho usvedčení z toho, že ich agenda je výrazne menšinová a okrajová. Myslí si, že do budúcnosti by takýto výsledok mohol významne pomôcť aj LGBTI komunite, aby sa dočkala pozitívnych zmien: Slovensko práve dalo takýmto zmenám zelenú. „V prvom rade však treba slovenskú spoločnosť upokojiť, opäť zmieriť a prestať ďalej umelo rozdeľovať. Sexuálne otázky prestali byť tabu a to má svoj význam. Čo je však najdôležitejšie, konečne skončí nenávistná kampaň a ľudia sa opäť vrátia do normálu: pred nami sú dôležitejšie témy, či už sociálna situácia v Európe alebo hroziaca vojna,“ zdôraznil. 

Blaha je presvedčený, že priaznivci aj odporcovia tohto referenda majú spoločné to, že im záleží na rodine a že budú všetci spoločne presadzovať skutočnú pomoc rodinám, v oblastiach ako sú sociálna podpora, dostupnosť škôlok, uľahčenie životu matkám, zrovnoprávnenie žien s mužmi či boj s násilím v domácnostiach, pedofíliou a alkoholizmom. „Ak do budúcnosti dokážeme pomôcť aj homosexuálom zjednodušiť im život a nájsť pre nich určitú formu uznania, budem len rád. Za to, čím si museli prejsť za ostatné mesiace, si to určite zaslúžia. Verím, že referendum ako mimoriadne dôležitá forma demokracie bude do budúcnosti využívané k vážnym sociálnym, ekonomickým či geopolitickým otázkam a nie k šíreniu nenávisti k menšinám,“ dodal. 

Referendum podľa europoslanca Vladimíra Maňku (Smer-SD) jeho organizátori nezvládli. „Nemám na mysli len nízku účasť, ale aj keby bolo referendum pre organizátorov úspešné, nevieme, čo by sa stalo po tom,“ povedal dnes. Podľa neho je potrebná dlhoročná diskusia odborníkov, lekárov, sociológov, právnikov, aby ľudia pochopili tento problém zo všetkých uhlov pohľadu. „Cesta, ktorú ponúkli organizátori rozbíjala vzťahy, podnecovala nenávisť a čiernobiele videnie,“ dodal. 

Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu