Voľba ústavných sudcov 2019 | Topky.sk - Bleskovky

°C

Sobota, 25. január 2020. Meniny má Gejza, zajtra Tamara.

Voľba ústavných sudcov 2019

Koalícia a opozícia sa zhodli: Ústavný súd môže byť najlepším, aký kedy bol

Budova Ústavného súdu SR v Košiciach

Budova Ústavného súdu SR v Košiciach

13.10.2019 14:20

BRATISLAVA - Nové zloženie Ústavného súdu (ÚS) SR, ktorý je konečne kompletný, by mohlo byť tým najlepším za celú jeho históriu. Veria tomu zástupcovia koalície i opozície z Ústavnoprávneho výboru NR SR. Uviedli to v nedeľnej diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12. viac »

Poslanci vypočuli ďalších šiestich kandidátov na ÚS: Čakajú ich ešte traja

Poslanci vypočuli ďalších šiestich

03.05.2019 13:56

BRATISLAVA - Kandidát na ústavného sudcu Radoslav Procházka je presvedčený o tom, že má čo ponúknuť svojmu spoločenstvu a že jeho miesto je na Ústavnom súde. Povedal to poslancom na vypočúvaní v ústavnoprávnom výbore, na ktorom sa zúčastnil tretíkrát. viac »


Vypočúvanie nováčika Palšu: Štát by mal dôležitejšie vnímať základné práva a slobody

Patrik Palša

03.05.2019 13:10

BRATISLAVA - Poslancom parlamentného ústavnoprávneho výboru sa predstavil posledný z nováčikov medzi kandidátmi na ústavných sudcov, advokát Patrik Palša. Svojím pôsobením chce meniť veci a zdôrazňuje, že štát by mal dôležitejšie vnímať základné práva a slobody. viac »


Ústavnoprávny výbor pokračuje vo vypočúvaní kandidátov na ústavných sudcov

Atmosféra počas tretieho kola

03.05.2019 09:45

BRATISLAVA - Ústavnoprávny výbor Národnej rady SR pokračuje vo vypočúvaní kandidátov na ústavných sudcov. Pred poslancov v piatok príde desať kandidátov. Mali byť 12, ale Edita Pfundtner a Marek Tomašovič sa ospravedlnili. O post ústavného sudcu sa uchádza celkovo 24 kandidátov. Voľba v parlamente by mala byť 21. mája. viac »


Vypočúvanie kandidátov na ústavných sudcov ukončila Eva Kováčechová

Vypočúvanie kandidátov na ústavných

02.05.2019 17:11

BRATISLAVA - Ústavnoprávny výbor Národnej rady SR ukončil dnešné vypočúvanie kandidátov na post ústavných sudcov Evou Kováčechovou. Kandidátka sa uchádza o post ústavnej sudkyne po tretíkrát, pričom len nedávno šéfovala Centru právnej pomoci. Svojimi skúsenosťami chce prispieť ku kvalite Ústavného súdu SR s tým, že ako najväčší problém vníma obsiahle odôvodnenie rozhodnutí. viac »


Pred výbor predstúpili nováčikovia na post sudcu ÚS: Vypočuli Jurčovú a Júdu

Monika Jurčová
Foto

02.05.2019 16:47

BRATISLAVA - Parlamentný ústavnoprávny výbor vypočul dvojicu nových kandidátov na post ústavných sudcov. Najskôr predstúpila pred poslancov Monika Jurčová a po nej Vieroslav Júda. Poslanci ústavnoprávneho výboru uzatvoria dnešné vypočúvanie uchádzačov o post ústavných sudcov Evou Kováčechovou, bývalou šéfkou Centra právnej pomoci. viac »


Vypočúvanie pokračuje, pred parlamentný výbor sa postavili Gerbery a Jánošíková

Vypočúvanie pokračuje, pred parlamentný

02.05.2019 15:00

BRATISLAVA - Ústavnoprávny výbor Národnej rady SR vypočul ďalšiu dvojicu kandidátov. Pred poslancov najskôr predstúpil exekútor Boris Gerbery a po ňom akademička Martina Jánošíková. Obaja sa už o post na Ústavnom súde SR uchádzali ešte v prvej voľbe vo februári tohto roka. viac »


Parlamentný výbor vypočul pred obednou prestávkou trojicu kandidátov

Parlamentný výbor vypočul pred
Foto

02.05.2019 13:02

BRATISLAVA - Ústavnoprávny výbor vypočul ďalších troch uchádzačov o post ústavných sudcov. Pred obednou prestávkou predstúpil najskôr šéf trestnoprávneho kolégia Najvyššieho súdu SR Libor Duľa, po ňom Michal Ďuriš, ktorý momentálne pôsobí v predstavenstve štátnej zdravotnej poisťovne a tiež Dagmar Fillová, ktorá pracuje v Kancelárii prezidenta SR. viac »


Poslanci by mali voliť kandidátov na ústavných sudcov 21. mája podvečer

Poslanci by mali voliť

02.05.2019 12:02

BRATISLAVA - Národná rada SR by mala voliť ďalších kandidátov na ústavných sudcov 21. mája podvečer. Vyplýva to z návrhu programu májovej schôdze. Rokovanie o voľbe má byť v ten istý deň dopoludnia. viac »


Pred parlamentný výbor predstúpil sudca Duditš a profesor Dulak

Pred parlamentný výbor predstúpil
Foto

02.05.2019 11:53

BRATISLAVA - Pred Ústavnoprávny výbor Národnej rady SR predstúpil sudca a vysokoškolský pedagóg. Výbor vypočul predsedu Krajského súdu v Košiciach Ladislava Duditša a profesora Antona Dulaka. Obaja uchádzači sa zúčastnili na verejnom vypočutí pred výborom po tretíkrát, pričom svoje nominácie vnímajú ako prejav dôvery. viac »


Boj o Ústavný súd pokračuje: Parlamentný výbor vypočul Boroňa a Čechovú

Vypočutie kandidátov na sudcov
FotoVideo

02.05.2019 10:39

BRATISLAVA - Ústavnoprávny výbor Národnej rady SR vypočul prvých dvoch kandidátov na post ústavných sudcov. Pred poslancov predstúpil Pavol Boroň a Katarína Čechová, pričom obaja sa už o tento post uchádzali. Pred poslancov dnes predstúpi ešte desiatka kandidátov, pretože Eva Fulcová stiahla opakovane svoj súhlas s nomináciou. V piatok registruje výbor ... viac »


Začal tretí pokus voľby ústavných sudcov: Na poslednú chvíľu sa vzdala Ficova spolužiačka

Vypočutie kandidátov na sudcov

02.05.2019 10:35

BRATISLAVA - Už v poradí tretej voľbe kandidátov na ústavných sudcov bude vo štvrtok a v piatok opäť predchádzať verejné vypočutie kandidátov. Do tretej voľby sa prihlásilo 25 uchádzačov, z nich len traja sú noví. Či sa koalícia na nejakých menách dohodla, zatiaľ nie je známe. Koaličná rada bola totiž minulý týždeň zrušená a náhradný termín určený nebol. ... viac »


Výbor vypočúva uchádzačov o post sudcu ÚS, Fulcová stiahla kandidatúru

Výbor vypočúva uchádzačov o

02.05.2019 09:37

BRATISLAVA - Ústavnoprávny výbor Národnej rady SR začal vo štvrtok vypočúvať kandidátov na ústavných sudcov prihlásených do novej voľby. Predseda výboru Róbert Madej informoval, že uchádzačka Eva Fulcová odvolala svoj súhlas s kandidatúrou. Do novej voľby je teda prihlásených 24 uchádzačov, z ktorých sa traja prihlásili prvýkrát. V prvý deň híringu ... viac »


Koalícia by mohla vo voľbe kandidátov na ústavný súd voliť desať mien

Tibor Bernaťák
Foto

30.04.2019 12:43

BRATISLAVA - Koalícia by mohla v ďalšej parlamentnej voľbe kandidátov na sudcov Ústavného súdu SR voliť desiatich uchádzačov. Naznačil to predseda poslaneckého klubu SNS Tibor Bernaťák s tým, že sa mieni usilovať o to, aby národná rada desiatku zvolila. Koalícia ešte dohodu hľadá, mala by rozhodnutie oznámiť tento alebo budúci týždeň. viac »


Most-Híd vidí medzi kandidátmi na ústavných sudcov dostatok kvalitných uchádzačov, tvrdí Gál

Most-Híd vidí medzi kandidátmi
Foto

30.04.2019 10:35

BRATISLAVA - Most-Híd vidí medzi kandidátmi na ústavných sudcov dostatok kvalitných uchádzačov. Poslanci tejto strany sú pripravení hlasovať. Povedal to minister spravodlivosti Gábor Gál (Most-Híd) po rokovaní v ústavnoprávnom parlamentnom výbore. viac »


Kresák: Nevymenovanie polovice kandidátov na ÚS otvorilo ďalšie otázky, hrozí ústavný chaos

Kresák: Nevymenovanie polovice kandidátov

24.04.2019 09:25

BRATISLAVA - Vymenovanie iba troch nových ústavných sudcov z celkového počtu ôsmich zvolených v Národnej rade SR prezidentom Andrejom Kiskom otvorilo ďalšie ústavné otázky. Uviedol to poslanec NR SR Peter Kresák (Most-Híd), ktorý sa navyše domnieva, že takýto postup môže spôsobiť ústavný chaos. viac »


Tretia voľba ústavných sudcov: Veľký prehľad kandidátov - advokáti, politici aj sudcovia z éry Harabina

Tretia voľba ústavných sudcov:
Foto

24.04.2019 05:55

BRATISLAVA - Kríza na Ústavnom súde je zatiaľ zažehnaná len provizórne. Prezident Andrej Kiska minulý týždeň vymenoval troch ústavných sudcov a Ústavný súd tak môže fungovať, kým prezident nevymenuje zvyšných sudcov. Kým do prvej voľby sa prihlásilo 40 kandidátov, v tretej sa bude o post ústavného sudcu uchádzať 25 kandidátov. Viacerí tvrdili, že už ... viac »


Voľba ústavných sudcov sa blíži: Opozícia ešte nie je dohodnutá na spoločnom postupe

Na snímke pojednávacia miestnosť

22.04.2019 10:55

BRATISLAVA - Parlamentná opozícia pri voľbe kandidátov na ústavných sudcov nie je dohodnutá na spoločnom postupe. Vyplýva to z reakcií opozičných strán, ktoré o v poradí tretej voľbe kandidátov na ústavných sudcov odpovedali. viac »


Chcem očistiť svoje meno a nevylučujem ani kandidatúru na post ústavného sudcu, tvrdí Kresák

Chcem očistiť svoje meno

19.04.2019 13:05

BRATISLAVA - Poslanec Národnej rady SR Peter Kresák (Most-Híd) nevylúčil svoju opätovnú kandidatúru na post ústavného sudcu. Kresák uviedol, že podľa vlastných slov nemá reálnu šancu na zvolenie v pléne NR SR, no chce očistiť svoje meno. viac »


Danko: Je nespravodlivé obviňovať parlament zo zdržiavania, povinnosti si plní

Andrej Danko

17.04.2019 16:50

BRATISLAVA - Obviňovať parlament zo zdržiavania pri voľbe kandidátov na ústavných sudcov je nespravodlivé. Tvrdí to predseda Národnej rady (NR) SR Andrej Danko (SNS). viac »


Kiska vymenoval troch ústavných sudcov: VIDEO Pellegrini očakával od prezidenta viac sebareflexie

Kiska vymenoval troch ústavných
FotoVideo

17.04.2019 11:14

BRATISLAVA - Prezident Andrej Kiska dnes vymenoval troch ústavných sudcov. Ivana Fiačana, Petra Molnára a Ľuboša Szigetiho vybral z ôsmich mien, ktoré poslanci parlamentu zvolili na dvakrát v druhej voľbe. Kiska včera uviedol, že ide o výnimočné núdzové opatrenie, aby Ústavný súd fungoval. Prezident musí vymenovať ešte šiestich ústavných sudcov. viac »


Najčítanejšie články