Perný víkend pre kandidátov na ústavných sudcov: Vypočúvanie v nedeľu, kritika Baránika | Topky.sk

Pondelok, 14. október 2019. Meniny má Boris, zajtra Terézia.

Perný víkend pre kandidátov na ústavných sudcov: Vypočúvanie v nedeľu, kritika Baránika

Alojz Baránik
Alojz Baránik
Zdroj: SITA/Alexandra Čunderlíková
27.05.2019 18:20

BRATISLAVA - Vypočúvanie kandidátov na post ústavných sudcov pred Ústavnoprávnym výborom Národnej rady SR je predbežne naplánované aj na nedeľu. Na svojom oficiálnom účte na sociálnej sieti Facebook to potvrdil poslanec parlamentu a člen výboru Alojz Baránik (SaS). Výbor vypočúval uchádzačov trikrát, pričom vždy iba počas pracovných dní.


Lehota na podávanie nominácií uplynie 30. mája. Poslancov čaká v poradí štvrtá voľba na júnovej schôdzi parlamentu, pričom stále na košickom súde chýba šesť sudcov z trinástich. Ústavný súd SR už od februára tohto roka funguje v obmedzenom režime. Zákonodarcovia na uplynulej májovej schôdzi nezvolili dostatočný počet kandidátov, keď vybrali iba štyroch z požadovaného počtu desať. Noví sudcovia budú obliekať taláre najbližších 12 rokov.

"No a aby sme sa nenudili ani my, ani tí, ktorí si z najrôznejších dôvodov myslia, že je správne, aby sa zúčastnili na procese výberu kandidátov na sudcov ústavného súdu, tu sú termíny ich vypočutia ústavnoprávnym výborom: 16. a 17. júna (nedeľa, pondelok)," uviedol Baránik na Facebooku.

Poslanec tiež uviedol, že je potrebné sa zamyslieť nad konkrétnymi menami, ktoré už boli zvolené. "Niečo zjavne robíme zle a je to potrebné zmeniť. Napríklad by sme sa mohli lepšie a inak zamyslieť nad profilom tých uchádzačov, ktorí sa dostali za kandidátov a nikto nevie prečo (teda, niekto určite áno, ale bežný nezainteresovaný človek nie), a aj napriek tomu, že nespĺňajú ani v najmenšom potrebné odborné a morálne kritériá," dodal.

Baránik tiež vyčíta médiám, že sa o voľbu sudcov zaujímajú iba povrchne. "Nikto sa nezaujíma napríklad o minulosť uchádzačov ani o pravdivosť tvrdení, ktoré uvedení politici či iní k tejto téme vyslovujú," doplnil. Termín na podávanie návrhov na kandidátov je do štvrtka 30. mája do 12:00. Schôdza parlamentu sa začína 18. júna.


Nástroje k článku


ZDROJ: SITA

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články