Boj o Ústavný súd pokračuje: Danko vyhlásil ďalšiu voľbu chýbajúcich kandidátov | Topky.sk

Utorok, 20. august 2019. Meniny má Anabela, zajtra Jana.

Boj o Ústavný súd pokračuje: Danko vyhlásil ďalšiu voľbu chýbajúcich kandidátov

Andrej Danko
Andrej Danko
Zdroj: Topky/Vlado Anjel
23.05.2019 16:30

BRATISLAVA - Ďalšia voľba chýbajúcich kandidátov na sudcov Ústavného súdu SR bude na júnovej schôdzi. Kandidátov možno navrhovať do 30. mája do 12.00 h. Rozhodol o tom predseda Národnej rady SR Andrej Danko.


Voľba sa má uskutočniť na schôdzi, ktorá sa začne 18. júna. Verejné vypočutie uchádzačov by údajne mohlo byť 17. júna a samotná voľba už 19. júna. O týchto termínoch sa diskutuje, ale nie je o nich rozhodnuté. Poslanci už volili kandidátov v troch voľbách.


Čítajte aj: Voľba kandidátov na ÚS: Kiska nevymenuje ani jedného sudcu, poslanci si musia splniť povinnosť


Stále ale nezvolili dostatočný počet kandidátov. Na ústavnom súde sa v polovici februára uvoľnilo deväť sudcovských miest. Parlament mal dodať prezidentovi 18 kandidátov, z ktorých mala hlava štátu vybrať deviatich nových sudcov.

Boj o Ústavný súd
Zdroj: SITA/Jana Birošová

Nateraz poslal parlament Kiskovi spolu 12 kandidátov. Prezident dosiaľ vymenoval troch nových sudcov, a tak je na ústavnom súde aktuálne sedem sudcov z celkového počtu 13. Predsedom je Ivan Fiačan. Prezident avizoval, že ďalších sudcov vymenuje, až keď poslanci doplnia potrebný počet kandidátov tak, ako to od nich vyžaduje ústava.


Galéria

Andrej Danko

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články