Voľba ústavných sudcov 2019 | Topky.sk - Bleskovky

°C

Sobota, 25. január 2020. Meniny má Gejza, zajtra Tamara.

Voľba ústavných sudcov 2019

Koalícia a opozícia sa zhodli: Ústavný súd môže byť najlepším, aký kedy bol

Budova Ústavného súdu SR v Košiciach

Budova Ústavného súdu SR v Košiciach

13.10.2019 14:20

BRATISLAVA - Nové zloženie Ústavného súdu (ÚS) SR, ktorý je konečne kompletný, by mohlo byť tým najlepším za celú jeho históriu. Veria tomu zástupcovia koalície i opozície z Ústavnoprávneho výboru NR SR. Uviedli to v nedeľnej diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12. viac »

Kiska sa rozhodol, ide o núdzové opatrenie: Vymenuje troch nových ústavných sudcov

Kiska sa rozhodol, ide
Foto

16.04.2019 16:00

BRATISLAVA - Prezident Andrej Kiska v stredu vymenuje troch nových ústavných sudcov. Hlava štátu to považuje za výnimočné núdzové opatrenie na zabezpečenie riadneho chodu Ústavného súdu. Ústavný súd funguje v krízovom režime od polovice februára tohto roka. viac »


Výber kandidátov na sudcov ÚS nie je ľahkým procesom, je to aj o dohode, povedal Gál

Gábor Gál

15.04.2019 13:40

BRATISLAVA - Výber kandidátov na sudcov Ústavného súdu SR nie je podľa ministra spravodlivosti Gábora Gála (Most-Híd) ľahkým procesom a závisí aj od dohody pri hlasovaní. Gál zároveň uviedol, že Národná rada SR potrebuje mať dostatočný počet kvalitných kandidátov. viac »


Prezident Kiska v pondelok oznámi, ako bude postupovať pri menovaní ústavných sudcov

Prezident Kiska v pondelok

14.04.2019 11:45

BRATISLAVA - Prezident SR Andrej Kiska v pondelok (15. 4.) oznámi, ako bude postupovať v prípade menovania nových sudcov Ústavného súdu (ÚS). viac »


Nekonečný príbeh voľby ústavných sudcov pokračuje: O talár zabojujú staronové mená

Na snímke pojednávacia miestnosť

14.04.2019 08:35

BRATISLAVA - O najcennejší talár na Ústavnom súde SR zabojujú zatiaľ iba staronoví uchádzači. Potvrdil to predseda Ústavnoprávneho výboru Národnej rady SR Róbert Madej (Smer-SD). viac »


Boj o Ústavný súd pokračuje: Do novej voľby sa zatiaľ prihlásilo sedem uchádzačov

Boj o Ústavný súd
Foto

12.04.2019 14:55

BRATISLAVA - Do novej voľby kandidátov na sudcov Ústavného súdu SR je zatiaľ prihlásených sedem uchádzačov. Informoval o tom predseda parlamentného ústavnoprávneho výboru Róbert Madej. Nominácie možno predkladať do pondelka 15. apríla do 16.00 h. viac »


Prezident Kiska konzultuje, či môže vybrať sudcov ÚS z menšieho počtu kandidátov

Andrej Kiska

11.04.2019 14:40

BRATISLAVA - Prezident SR Andrej Kiska konzultuje s expertmi na ústavné právo, či môže vybrať sudcov Ústavného súdu (ÚS) SR aj z menšieho počtu kandidátov. Informoval o tom Kiskov hovorca Roman Krpelan s tým, že svoje rozhodnutie k ústavným sudcom oznámi hlava štátu počas budúceho týždňa. viac »


Prezident Kiska môže pri menovaní sudcov ÚS využiť aj netradičné riešenia, vraví Vozár

Andrej Kiska
Foto

09.04.2019 17:55

BRATISLAVA - Prezident SR Andrej Kiska nemusí z za sudcov Ústavného súdu SR vymenovať presne polovicu z kandidátov, ktorých mu navrhla Národná rada (NR) SR. Pripúšťa to riaditeľ Ústavu štátu a práva Slovenskej akadémie vied Jozef Vozár. Pre "zlyhanie väčšiny v parlamente" je podľa jeho slov potrebné hľadať netradičné riešenia. viac »


Ďalšia voľba kandidátov na ÚS bude v máji, návrhy treba podať do 15. apríla

Na snímke pojednávacia miestnosť

08.04.2019 10:40

BRATISLAVA - Predseda Národnej rady (NR) SR Andrej Danko (SNS) vypísal ďalšiu voľbu kandidátov na ústavných sudcov. Má sa uskutočniť na májovej schôdzi, ktorá sa začne 9. mája. Nominácie možno predkladať do 15. apríla do 16.00 h. Vyplýva to z rozhodnutia zverejneného na webstránke parlamentu. viac »


Kandidáti na ústavných sudcov by podľa Číža mali reprezentovať hodnoty politických strán

Miroslav Číž

07.04.2019 16:27

BRATISLAVA - Každá politická strana sa snaží o to, aby zloženie Ústavného súdu SR predstavovalo hodnoty, ktoré strany reprezentujú. Uviedol to dnes v diskusnej relácii O 5 minút 12 poslanec Miroslav Číž (Smer-SD). viac »


Koalícia si podľa Baláža pri ÚS plní svoju zodpovednosť: Blahová hovorí o nezodpovednosti

Radovan Baláž

07.04.2019 15:05

BRATISLAVA - Koalícia si pri téme Ústavného súdu (ÚS) SR plní svoju zodpovednosť, pretože parlament zvolil osmičku kandidátov na ústavných sudcov. Uviedol to v diskusnej relácii V politike televízie TA3 koaličný poslanec Národnej rady (NR) SR Radovan Baláž (SNS). Odmietol politizáciu voľby sudcov ÚS SR. viac »


Erik Tomáš odmieta strašenie opozície: Koalícia sa nesnaží stranícky obsadiť ústavný súd

Poslanec Erik Tomáš.

06.04.2019 14:50

BRATISLAVA - Poslanec parlamentu za Smer-SD Erik Tomáš odmieta „strašenie“ opozície, že Smer alebo koalícia sa snažia stranícky obsadiť Ústavný súd SR. Ako povedal v dnešnej diskusnej relácii Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS) - Sobotné dialógy na Rádiu Slovensko, tohtotýždňová voľba kandidátov na sudcov Ústavného súdu Slovenskej republiky (ÚS SR) ... viac »


Uchádzačov o post ústavného sudcu možno navrhovať do budúceho pondelka: Voliť by sa malo v máji

Zľava: Člen Ústavnoprávneho výboru

06.04.2019 12:25

BRATISLAVA - Navrhovatelia môžu podávať návrhy kandidátov na sudcov Ústavného súdu Slovenskej republiky do pondelka 15. apríla 2019 do 16.00 hodiny. Vyplýva to z rozhodnutia predsedu Národnej rady Slovenskej republiky Andreja Danka, ktoré je zverejnené na webovej stránke NR SR. Samotná voľba kandidátov by sa mala uskutočniť na májovej schôdzi parlamentu, ... viac »


Ústavný právnik Kubina: Prezident by neporušil ústavu, ak by čakal na všetkých 18 kandidátov

Andrej Kiska

05.04.2019 11:55

BRATISLAVA - Prezident Andrej Kiska neporuší Ústavu SR, ak by sa rozhodol čakať na všetkých 18 uchádzačov o post ústavných sudcov. Na druhej strane sa tak nestane ani v prípade, že vymenuje iba časť zo zvolených uchádzačov v Národnej rade SR. Uviedol to ústavný právnik Peter Kubina. K možnosti vymenovať aspoň časť sa prikláňa aj Kancelária prezidenta ... viac »


Prvé reakcie na voľbu kandidátov na sudcov ÚS: Reparát sa podaril, koalícia funguje

Predseda parlamentu Andrej Danko
Foto

04.04.2019 18:55

BRATISLAVA - Reparát sa podaril, koalícia funguje. Uviedol to poslanec Dušan Jarjabek (Smer-SD) po vyhlásení výsledkov štvrtkovej opakovanej tajnej voľby kandidátov na sudcov Ústavného súdu (ÚS) SR. viac »


Boj o Ústavný súd pokračuje: Poslanci zvolili dvoch kandidátov, čaká nás nová voľba

Boj o Ústavný súd
FotoVideo

04.04.2019 17:56

BRATISLAVA - Kríza na Ústavnom súde ešte stále nie je úplne zažehnaná. Poslanci síce včera zvolili šiestich kandidátov, z ktorých by mal prezident Kiska vybrať troch, ÚS ale stále nebude plne obsadený. Dnes by mali poslanci zvoliť zvyšných kandidátov. Podľa prezidenta si poslanci opäť nesplnili svoju úlohu. Koalícia sa síce dohodla na ôsmich menách, ... viac »


Kiska deklaruje, že urobí všetko pre sfunkčnenie Ústavného súdu, z voľby je rozhorčený

Andrej Kiska

04.04.2019 16:40

BRATISLAVA – Prezident SR Andrej Kiska deklaruje, že spraví všetko pre sfunkčnenie Ústavného súdu (ÚS) SR. Keď prebehne voľba kandidátov na ústavných sudcov, chce čím skôr doplniť ÚS SR, a to aj v prípade, ak Národná rada SR navolí menej ako 18 kandidátov. Hlava štátu chce zároveň čím skôr určiť predsedu ÚS SR, aby novozvolená prezidentka SR Zuzana ... viac »


Blíži sa koniec ústavnej krízy: Parlamentu rozhodol, poslanci vybrali v tajnej voľbe šiestich kandidátov

Blíži sa koniec ústavnej

03.04.2019 15:55

BRATISLAVA - Parlament zvolil šiestich kandidátov na ústavných sudcov, sú nimi Ivan Fiačan, Rastislav Kaššák, Peter Molnár, Ľuboš Szigeti, Daniela Švecová a Michal Truban. Koalícia sa dohodla na ôsmich, prezident z nich má vybrať troch. viac »


Ďalší kameň úrazu koalície: Na menách kandidátov na ÚS sa stále nedohodli, tvrdí Danko

Andrej Danko

01.04.2019 17:00

BRATISLAVA - Vládna koalícia nie je zatiaľ dohodnutá na menách kandidátov na ústavných sudcov, ktorých by spoločne v hlasovaní na schôdzi Národnej rady SR podporila. Povedal to na dnešnej tlačovej besede predseda NR SR Andrej Danko (SNS). Ako uviedol, nemá problém ani s tajnou ani s verejnou voľbou kandidátov. viac »


Voľba sudcov ÚS: Kiska nerozumie, prečo by mu mala koalícia dať iba pár kandidátov

Andrej Kiska
Foto

30.03.2019 13:20

BRATISLAVA - Prezident SR Andrej Kiska vyzýva koalíciu k zodpovednosti pri voľbe kandidátov na ústavných sudcov. Pripomína, že koalícia má v rukách všetky nástroje, aby bol Ústavný súd SR plne obsadený, a aby on ako prezident mohol vymenovať predsedu súdu. Nerozumie, prečo by mu mala koalícia po voľbe poslať len zopár mien kandidátov a nie všetkých ... viac »


Ústavný súd v kríze: Nedostatok sudcov sa odráža v nevybavených podaniach a dĺžke konania

Na snímke pojednávacia miestnosť

28.03.2019 16:10

KOŠICE – Absencia deviatich z 13 sudcov Ústavného súdu (ÚS) SR značne ovplyvňuje počet nevybavených podaní a priemernú dĺžku jedného konania pred ÚS. Na základe doterajších štatistických údajov na to vo štvrtok poukázala ústavná sudkyňa Jana Baricová, vykonávajúca úlohu predsedníčky ÚS. viac »


Najčítanejšie články