Za nedostatočným počtom zvolených kandidátov na ústavných sudcov je arogancia moci, tvrdí Klus | Topky.sk

Pondelok, 14. október 2019. Meniny má Boris, zajtra Terézia.

Za nedostatočným počtom zvolených kandidátov na ústavných sudcov je arogancia moci, tvrdí Klus

Martin Klus
Martin Klus
Zdroj: TASR/Martin Baumann
26.05.2019 18:20

BRATISLAVA - Neschopnosť vládnej koalície zvoliť dostatočný počet kandidátov na sudcov Ústavného súdu SR ani na tretíkrát vypovedá najmä o vzájomnom blokovaní nominantov jednotlivých vládnych strán. Uviedol to poslanec NR SR za stranu Sloboda a Solidarita Martin Klus.


„Vypovedá to aj o arogancii moci, typickej pre fungovanie vládnych strán. Ako inak si vysvetliť hneď úvodné nezvolenie Roberta Fica, či opakované nezvolenie Edity Pfundtner, respektíve neochotu koalície konštruktívne o tejto vážnej veci rokovať s opozíciou?," pýta sa pozičný poslanec.

Podľa Klusa zvolením široko akceptovateľných kandidátov, ako sú Martin Vernarský či Marek Tomašovič, zároveň parlament dostáva do zložitej situácie aj prezidenta respektíve prezidentku. „Pred nimi totiž zostáva osobná, profesionálna, ale aj právna dilema, či ďalej realizovať postupné menovanie akceptovateľných sudcov, alebo čakať na zvolenie celého zvyšného požadovaného počtu," uviedol.

Za nedostatočným počtom zvolených
Zdroj: SITA/Jana Birošová

Parlament dodal prezidentovi v troch dvojkolových voľbách 12 mien na ústavných sudcov, pričom na voľných deväť miest treba 18 uchádzačov. Kiska už po druhom kole voľby vymenoval troch z ôsmich zvolených, medzi ktorými vybral aj nového predsedu a podpredsedu, aby tak zabezpečil aspoň minimálne predpoklady pre riadny chod Ústavného súdu SR.

Následne reagoval tak, že bude čakať, až kým poslanci nezvolia plný počet kandidátov, dovtedy nebude ďalších sudcov menovať. Na Ústavnom súde SR stále chýba šesť sudcov z trinástich, pričom inštitúcia funguje od februára v obmedzenom režime. V utorňajšej, respektíve v stredajšej voľbe poslanci Národnej rady SR zvolili okrem Martina Vernarského aj Mareka Tomašoviča, Pavla Boroňa a advokáta Patrika Palšu. Ďalšia voľba, už štvrtá, bude počas júnovej schôdzi parlamentu.


Galéria

Martin Klus

Nástroje k článku


ZDROJ: SITA

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články