Protestujúci dosiahli svoje: Hongkong odložil schvaľovanie zákona o extradícii | Topky.sk

°C

Sobota, 14. december 2019. Meniny má Branislava, Bronislava, zajtra Ivica.

Protestujúci dosiahli svoje: Hongkong odložil schvaľovanie zákona o extradícii

Šéfka hongkonskej exekutívy Carrie Lamová
Šéfka hongkonskej exekutívy Carrie Lamová
Zdroj: SITA/AP Photo/Kin Cheung
15.06.2019 09:39

HONGKONG - Hongkonská vláda odložila na neurčito schvaľovanie navrhovaného zákona o extradícii, ktorý by umožnil osoby podozrivé zo spáchania trestného činu vydávať do pevninskej Číny. Vyhlásila to v sobotu na tlačovej konferencii šéfka hongkonskej exekutívy Carrie Lamová, ktorú citovala agentúra AFP.


"Cítim hlboký zármutok a ľútosť z toho, že nedostatky v našej práci, ako i rôzne ďalšie faktory vyvolali po relatívne pokojnom období počas posledných dvoch rokov v spoločnosti značne kontroverzné reakcie a spory," povedala Lamová.

Parlament prerokovávanie navrhovaného zákona o extradícii pozastaví až do odvolania, pokým nebude ukončené pripomienkové konanie, uviedla Lamová. Ako povedala novinárom, hongkonská vláda k tomuto kroku pristúpila po tom, čo návrh zákona vyvolal v Hongkongu masové protesty.

Proti kontroverznému zákonu minulú nedeľu demonštrovalo podľa odhadov takmer milión ľudí. Počas ďalších protestov v stredu došlo i k násilným zrážkam s políciou, ktorá na demonštrantov použila slzotvorný plyn. Zranilo sa približne 80 ľudí vrátane 22 policajtov. Ďalšie protesty sa očakávajú v nedeľu.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články