BRATISLAVA - V bratislavských Vajnoroch na pozemkoch ministerstva obrany by sa mala vybudovať nová Národná nemocnica Milana Rastislava Štefánika v Bratislave. Na projekt má byť alokovaných 200 miliónov eur z plánu obnovy. Začať chcú stavať ešte tento rok. Informoval o tom predseda Hlasu a minister vnútra Matúš Šutaj Eštok a minister zdravotníctva Kamil Šaško (Hlas-SD), ktorý materiál na výstavbu národnej nemocnice prinesie v stredu (30. 4.) na výjazdové rokovanie vlády do Malej Lehoty.
Nová nemocnica bude podľa ministra zdravotníctva poskytovať starostlivosť v najvyššej piatej úrovni. Bude mať 950 lôžok, 850 klasických a 150 intenzívnych. Očakávajú, že ročne bude slúžiť vyše 44.000 hospitalizovaným pacientom približne na 150 ambulanciách a plne vybavených diagnostických pracoviskách, priblížil.
„Táto nemocnica bude v kompletnom medicínskom profile vrátane vzdelávania a výskumu. Bude na pozemku, ktorý umožní nielen výstavbu samotnej koncovej nemocnice, ale celkovú víziu pre bratislavské zdravotníctvo,“ povedal. Priestor, kde má nemocnica stáť, je podľa šéfa rezortu zdravotníctva dostatočne veľký na to, aby tam boli vzdelávacie inštitúcie, predovšetkým Lekárska fakulta Univerzity Komenského.
Vajnory považuje Šaško za ideálnu lokalitu z viacerých dôvodov
Zároveň chce, aby sa do tohto komplexu presunul aj Národný ústav detských chorôb. „Spoločne na jednom mieste aby boli obslúžení všetci pacienti, ktorí zdravotnú starostlivosť potrebujú,“ podotkol Šaško. Taktiež pôjde podľa ministra o univerzitnú nemocnicu a bude tvoriť základ vzdelávania budúcich lekárov, sestier, zdravotníkov. „Bude špičkovým priestorom pre našich vedcov a výskumníkov,“ poznamenal.
Vajnory považuje Šaško za ideálnu lokalitu z viacerých dôvodov. Východ Bratislavy označil ako strategicky najvhodnejšie územie, poukázal pri tom aj na rozšírenie diaľnice. Zároveň pri pozemku ministerstva obrany nedochádza k žiadnym vyvlastňovaniam a ďalším komplikovaným procesom. Pozemok má podľa ministra výmeru 30 hektárov. Ministerstvo obrany sa zároveň zameria na stavebnú časť a rezort zdravotníctva na kompletný medicínsky plán.
S výstavbou sa pôvodne počítalo na bratislavských Rázsochách
Financovanie výstavby nemocnice bude z plánu obnovy, dvoch percent výdavkov na obranu a menšej miere z verejného rozpočtu, povedal Šaško. Vedú podľa neho aj rokovania o pomoci so zahraničným partnerom. Šaško si myslí, že kopať sa začne na jeseň. „Táto nemocnica musí byť funkčná a prvý pacient do nej musí vstúpiť počas budúceho volebného obdobia do roku 2030, čo je výrazne skôr ako pri akejkoľvek inej alternatíve,“ skonštatoval.
Keďže ide o projekt celospoločenského významu, tak minister chce, aby do diskusie o výstavbe bola zapojená aj opozícia. Do diskusie sú už zapojené široké medicínske tímy na čele s dekanom lekárskej fakulty a generálnym riaditeľom Univerzitnej nemocnice Bratislava. S výstavbou novej národnej univerzitnej nemocnice sa pôvodne počítalo na bratislavských Rázsochách. Vláda neskôr odobrila výstavbu v Ružinove.
PS kritizuje vládu, že nekomunikovala o zámere vybudovať novú národnú nemocnicu
Opozičné Progresívne Slovensko (PS) kritizuje vládu za to, že nekomunikovala s opozíciou o zámere vybudovať novú národnú nemocnicu v Bratislave. Zároveň, že nie je známe, aká bude úloha ostatných nemocníc v Bratislave, ako rýchlo bude nová národná nemocnica postavená či ako bude financovaná. Na utorkovej tlačovej konferencii o tom informoval poslanec a podpredseda Výboru Národnej rady SR pre zdravotníctvo Oskar Dvořák (PS) v reakcii na utorkovú tlačovú konferenciu strany Hlas-SD.
„Vyzývam vládu, aby - ak to myslí seriózne vážne - prišla s kartami na stôl, nech príde so serióznou diskusiou, nech si sadne za stôl s nami, tak ako ju už vyzývame niekoľko mesiacov, niekoľko rokov a nech hľadá celospoločenský konsenzus,“ uviedol Dvořák. Poukázal na to, že vláda oznámila iba lokalitu novej národnej nemocnice, pričom spolu s ňou by mala predstaviť aj medicínsky plán. Zahŕňal by podľa neho informácie o tom, čo bude nemocnica obsahovať či aká bude jej úloha v závislosti od zvyšných bratislavských nemocníc.
KDH kritizuje, že nová národná nemocnica v Bratislave má byť postavená cez MO SR
Opozičné KDH kritizuje, že nová národná nemocnica v Bratislave má byť postavená cez Ministerstvo obrany (MO) SR. Trvá na tom, aby výstavby nemocníc na Slovensku boli za štandardných podmienok. Zámer o vybudovaní novej národnej nemocnice v Bratislave tak podľa hnutia nevyzerá. Informovali o tom poslanci Peter Stachura a František Majerský (obaja KDH) na utorkovej tlačovej konferencii.
„Ja mám podozrenie na tunelovanie štátnych peňazí, ak to pôjde cez MO bez verejného obstarávania,“ upozornil Stachura. Hnutie chce vedieť, či má byť nová nemocnica financovaná z rozpočtu MO alebo z európskych financií. Zároveň, čo bude s Rázsochami. Taktiež ho zaujíma, ako bude zabezpečená transparentnosť finančných zdrojov na nemocnicu či kto bude niesť zodpovednosť za tieto zdroje. „Chceme, aby bola národná univerzitná nemocnica v Bratislave rýchlo, aby bola komplexná, v tom sa zhodneme aj s kolegami z Hlasu, ale musí to byť za štandardných podmienok,“ dodal.
Krajčí sa pýta na financovanie a hľadanie personálu do novej národnej nemocnice
Exminister zdravotníctva a poslanec Národnej rady (NR) SR za hnutie Slovensko Marek Krajčí má výhrady k financovaniu a hľadaniu personálu do plánovanej novej národnej nemocnice v Bratislave. Myslí si, že vládni predstavitelia len opäť stavajú „vzdušné zámky“. Odhadované výdavky na novú nemocnicu sú podľa ministerstva zdravotníctva vo výške 1,2 miliardy eur. Hoci 200.000 eur má ísť z plánu obnovy, Krajčí sa pýta, odkiaľ ešte chce štát zobrať na projekt peniaze. „Ďalšia otázka, čo sa urobí s pozemkami, ktoré boli vyvlastnené na Rázsochách? Však ľuďom, ktorí tam mali svoje pozemky, to štát vyvlastnil za účelom výstavby špičkovej koncovej národnej nemocnice,“ skonštatoval exminister na utorkovej tlačovej konferencii.
Krajčí sa obáva, že v nemocnici nebude mať kto pracovať. „Som zvedavý, ako to štát bude riešiť a či zavrie všetky nemocnice, ktoré momentálne teraz v Bratislave fungujú,“ povedal s tým, že vzhľadom na to, že nemocnica bude postavená neskoro, nevie si predstaviť, aký personál tam bude reálne pracovať. Je presvedčený, že v posledných rokoch sa robilo všetko preto, aby bratislavská koncová nemocnica v Rázsochách nestála a predstavitelia súčasnej vlády len zavádzali verejnosť. Kritizoval aj exministerku Zuzanu Dolinkovú za to, že keď dostala do vienka hotovú projektovú dokumentáciu a mala začať súťažiť zhotoviteľa stavby, projekt Rázsoch „zarezala“.