BRATISLAVA - Spoločnosť si počas posledných rokov musela prejsť viacerými udalosťami, ktoré nebývajú tak často pri sebe. Výnimkou určite nebola ani pandémia koronavírusu, a po tejto skúsenosti v roku 2025 navyše udrela slintačka a krívačka. Zdá sa však. že ani to nie je všetko. Polícia má v týchto hodinách veľa práce na objasňovaní výskytu ďalšej nebezpečnej choroby, ktorú už mnohí v modernej dobe považovali za takmer neviditeľnú.
archívne video
Vec sa má totiž tak, že podľa televízie JOJ museli policajti v hlavnom meste riešiť bezdomovca, ktorý mal byť nakazený vysoko nebezpečným záškrtom. Ide o chorobu, ktorá bola roka držaná v utlmení, keďže sa drvivá väčšina spoločnosti očkuje. Teraz sa však objavila v Bratislave.
Zásah s respirátormi a v špeciálnych oblekoch
Zásah orgánov zákona prebehol na Kukučínovej ulici. Policajtom asistovali záchranári. Ide o muža bez domova. Zložky vykonávali svoju činnosť s respirátormi a záchranári boli navyše v špeciálnych oblekoch.
"Mestská polícia Bratislava eviduje zatiaľ jeden prípad záškrtu u človeka bez domova. V súvislosti s tým sme prijali viaceré preventívne a hygienické opatrenia. Hliadky dodržiavajú zvýšené hygienické štandardy, používajú ochranné prostriedky, ako rukavice a respirátory, a dbajú na dôslednú hygienu rúk. Zároveň intenzívne v tejto súvislosti spolupracujeme s príslušnými orgánmi (napr. KOS ZZS, RÚVZ, hlavné mesto)., " povedala pre JOJ hovorkyňa Mestskej polície Bratislava Barbora Krajčovičová.
Čo je to záškrt?
Záškrt je podľa Európskeho informačného portálu o očkovaní vážne ochorenie spôsobené baktériou Corynebacterium diphtheriae (v niektorých prípadoch aj Corynebacterium ulcerans), ktorá napáda sliznice hrdla a horných dýchacích ciest. Nález práve tejto baktérie bol indikovaný v otvorenej rane infikovaného muža.
Niektoré kmene týchto baktérií produkujú toxín, ktorý môže poškodiť aj ďalšie orgány v tele. Príznaky sa nemusia vždy prejaviť. To však prenos na iných nevylučuje.
Prejav choroby často súvisí s infekciou dýchacích ciest v prvých dňoch ochorenia. Sprevádzaná je tiež bolesťou hrdla a vysokou teplotou. Ťažší priebeh je spojený s tvorbou takzvaných membrán v dýchacom ústrojenstve. Objaviť sa môže aj na mandliach, v hltane alebo pokrývať väčšiu časť dýchacích ciest. Príznačný je tiež výrazný opuch krku.
Ochorenie sa môže prejaviť aj dermatitívne - na koži. Spôsobuje nehojace sa vredy pokryté sivou membránou. Tento stav sa však skôr vyskytuje u osôb žijúcich v zlých hygienických podmienkach.
Prenáša sa kvapôčkovo - pri kašľaní alebo kýchaní infikovanej osoby. Môže sa šíriť aj priamym kontaktom s ranami alebo kožnými léziami nakazenej osoby. Nákazlivosť neliečených jedincov môže trvať až štyri týždne.