Koronavírus COVID-19 vo svete | Topky.sk - Bleskovky

°C

Pondelok, 25. máj 2020. Meniny má Urban, zajtra Dušan.

Koronavírus vo svete

KORONAVÍRUS Náhla smrť ženy (†51) v Česku, ktorú nemocnica liečila zázračným liekom

Zdravotník v Česku

Zdravotník v Česku

pred 7 minútami

BRNO – Smutná správa od našich susedov. Vo Fakultnej nemocnici u sv. Anny v Brne zomrela žena s covidom-19, ktorej nemocnica desať dní podávala remdesivir, experimentálny liek na koronavírus SARS-CoV-2. Súviselo úmrtie s nákazou a liečbou remdesivirom? viac »

Čo je to koronavírus COVID-19

Nový koronavírus z roku 2019 je závažný akútny respiračný syndróm koronavírus-2 (SARS-CoV-2), pričom choroba s ním spojená sa nazýva COVID-19. Patrí do známej skupiny, v ktorej sú vírusy ako SARS a MERS. Predstavuje nový kmeň koronavírusu, ktorý bol identifikovaný v Číne na konci minulého roka.

Ako sa chrániť - prevencia

Časté umývanie rúk mydlom a vodou po dobu minimálne 20 sekúnd. Dá sa použiť aj dezinfekčný prostriedok na ruky na báze alkoholu. Nedotýkajte sa očí, nosa a úst neumytými rukami. Zakrývajte si nos a ústa pri kašľaní jednorazovou papierovou vreckovkou, ktorú zahoďte po použití do koša, alebo ohnutým lakťom. Vyhýbajte sa blízkemu kontaktu s ľuďmi, u ktorých sú viditeľné prejavy nádchy alebo chrípky. Dodržujte vzdialenosť približne 1,6 m od nakazeného. Údajne stačí 15 minút na to, aby sme sa nakazili. Noste ochranné rúško, ak sa zdržujete v blízkosti človeka s respiračným ochorením. Dbajte v domácnosti na zvýšenú dezinfekciu povrchov. Zabráňte nechránenému kontaktu s divými alebo hospodárskymi zvieratami. Mäso a vajíčka dôkladne prevarte.

Príznaky ochorenia

Ochorenie je vysoko infekčnou nákazou, ktorá sa prenáša vzduchom z človeka na človeka. Spôsobuje akútne respiračné ochorenia – vírusovú pneumóniu. U nakazeného sa môžu prejaviť príznaky virózy, resp. klasických respiračných ochorení, napr. chrípky – teplota nad 38 stupňov Celzia, kašeľ, nádcha, bolesť svalov, bolesť kĺbov, bolesť hlavy, sťažené dýchanie a únava. V niektorých prípadoch sa objaví aj zápal pľúc. Inkubačná doba pri tomto type koronavírusu je zvyčajne 2 až 14 dní.

Čo robiť ak máte príznaky

Ak spozorujete príznaky v priebehu letu – oznámte to ihneď palubnému personálu. Na letisku – neopúšťajte priestor letiska a vyhľadajte lekársku službu na letisku. Ak spozorujete príznaky doma – je dôležité ihneď kontaktovať svojho ošetrujúceho lekára, ktorý určí postup liečby, alebo lekársku pohotovostnú službu. Informujte lekára o svojom pobyte v rizikovej oblasti. Zatiaľ sa liečte doma na lôžku v samostatnej izbe.Nikam nechoďte, vyhýbajte sa kontaktu s ľuďmi a dodržiavajte hygienu.

Dôležité kontakty

KORONAVÍRUS Pre pandémiu uzavreli v Gaze hraničný priechod s Egyptom

Rúškami sa chránia aj

21.05.2020 18:14

GAZA - Palestínske militantné hnutie Hamas vo štvrtok oznámilo, že do konca júna uzatvára hraničný priechod Rafah medzi pásmom Gazy a Egyptom. Stalo sa tak po tom, ako v Gaze zaznamenali 29 nových prípadov nákazy koronavírusom, informovala agentúra DPA. viac »


KORONAVÍRUS Maďarsko začalo vyvíjať vlastnú vakcínu proti novému vírusu

KORONAVÍRUS Maďarsko začalo vyvíjať

21.05.2020 17:24

BUDAPEŠŤ - Debrecínska univerzita v spolupráci s maďarským Národným centrom zdravia a rezortom ľudských zdrojov začala vyvíjať vakcínu proti novému druhu koronavírusu. Informovala o tom vo štvrtok agentúra MTI. viac »


KORONAVÍRUS Smutné čísla pre Európu: Počet obetí prekonal ďalšiu hranicu

KORONAVÍRUS Smutné čísla pre

21.05.2020 17:04

PARÍŽ - Pandémia koronavírusu SARS-CoV-2 si v Európe vyžiadala už viac ako 170.000 obetí, pričom najvyššie počty úmrtí zaznamenali v Británii, Taliansku, Francúzsku a Španielsku. Vyplýva to z oficiálnych údajov, ktoré do štvrtka 14.30 h SELČ zhromaždila agentúra AFP. viac »


V Česku uzavreli ďalšiu škôlku! Hrozba nekončí, dieťa malo testy pozitívne na koronavírus

V Česku uzavreli ďalšiu

21.05.2020 17:00

BLANSKO - Zlé správy zo susednej Českej republiky. Pozitívne testy na COVID-19 malo dieťa, ktoré navštevuje materskú školu v meste Blansko. Z dôvodu karanténnych opatrení bude škôlka zatvorená až do odvolania. viac »


KORONAVÍRUS Tanzánia uvoľňuje opatrenia: O počtoch mlčí, prezident tvrdí, že ich zachránila modlitba

KORONAVÍRUS Tanzánia uvoľňuje opatrenia:

21.05.2020 16:05

DAR ES SALAAM - Tanzánijský prezident John Magufuli vo štvrtok oznámil, že na budúci mesiac sa znovu otvoria univerzity a obnovia sa športové podujatia. Predtým už vyhlásil, že krajinu v čase pandémie nového koronavírusu zachránila pred najhoršou situáciou modlitba. Prezident zverejnil toto rozhodnutie i napriek tomu, že podľa kritikov počet prípadov prudko stúpa. viac »


KORONAVÍRUS V Británii sa začalo stíhanie pre 313 útokov na pohotovostných pracovníkov

KORONAVÍRUS V Británii sa

21.05.2020 15:32

LONDÝN - V Británii sa začalo trestné stíhanie vo viac ako 300 prípadoch útokov na policajtov a iných pohotovostných pracovníkov počas prvého mesiaca karanténnych opatrení, ktoré boli zavedené v rámci boja proti šíreniu nového koronavírusu. Informovala o tom vo štvrtok agentúra Reuters s odvolaním sa na Britskú kráľovskú prokuratúru (CPS). viac »


KORONAVÍRUS Smutná bilancia pre celé Česko: Epidémia veľmi tvrdo zasiahla kultúru a turizmus

KORONAVÍRUS Smutná bilancia pre

21.05.2020 15:29

PRAHA - České kultúrne pamiatky, ktoré boli pre koronavírusové opatrenia uzavreté, navštívilo tento rok dosiaľ len približne 100.000 ľudí. Vlani to za rovnaký čas bolo o milión návštevníkov viac. viac »


KORONAVÍRUS Indonézia očakáva prudký nárast obyvateľstva: Môže za to nedostatkový tovar

KORONAVÍRUS Indonézia očakáva prudký

21.05.2020 14:45

JAKARTA - Obmedzenia zamerané na zastavenie šírenia nového typu koronavírusu donútili desať percent dvojíc v Indonézii zrieknuť sa antikoncepcie. Vo štvrtok o tom informoval indonézsky predstaviteľ úradu pre plánovanie rodiny, ktorého citovala tlačová agentúra DPA. viac »


KORONAVÍRUS V Iráne sa nakazilo okolo 10-tisíc zdravotníkov: Čísla môžu byť dvakrát vyššie

Koronavírus v Iráne

21.05.2020 14:14

TEHERÁN - V Iráne sa novým druhom koronavírusu nakazilo okolo 10.000 zdravotníckych pracovníkov, informovala vo štvrtok agentúra Reuters s odvolaním sa na správy iránskych médií. viac »


KORONAVÍRUS V Británii začali testovať liek, ktorý proti chorobe COVID-19 berie Donald Trump

KORONAVÍRUS V Británii začali

21.05.2020 12:30

LONDÝN - Britské univerzity v Oxforde a Brightone spustili rozsiahlu štúdiu, ktorá má zistiť, či môžu mať dva lieky proti malárii preventívne účinky proti ochoreniu na COVID-19. Jedným z testovaných liekov je aj hydroxychlorochín, ktorý podľa svojich slov preventívne užíva americký prezident Donald Trump. Výsledok štúdie sa očakáva na konci tohto roka, ... viac »


KORONAVÍRUS USA to myslia s vývojom vakcíny vážne: Britskej farmaceutickej firme poslali miliardu dolárov

KORONAVÍRUS USA to myslia

21.05.2020 12:12

LONDÝN - Britská farmaceutická spoločnosť AstraZeneca vo štvrtok oznámila, že získala vyše miliardy dolárov (0,9 miliardy eur) od Spojených štátov, ktoré takto pomáhajú financovať výrobu očkovacej látky proti ochoreniu COVID-19 spôsobovanému novým koronavírusom. Informovala o tom tlačová agentúra AFP. viac »


KORONAVÍRUS Počet úmrtí na COVID-19 v Rusku prekročil 3000

KORONAVÍRUS Počet úmrtí na

21.05.2020 10:52

MOSKVA - Rusko za posledných 24 hodín zaznamenalo ďalších 127 úmrtí na chorobu COVID-19 spôsobovanú novým druhom koronavírusu. Celkový počet obetí epidémie sa zvýšil na 3099. Informovala o tom vo štvrtok agentúra TASS. viac »


KORONAVÍRUS Na COVID-19 zomreli v Maďarsku ďalší traja ľudia: Uzdravilo sa 1509 pacientov

KORONAVÍRUS Na COVID-19 zomreli

21.05.2020 10:17

BUDAPEŠŤ - V Maďarsku za uplynulých 24 hodín zomreli na ochorenie COVID-19 ďalší traja starší pacienti trpiaci chronickými chorobami - počet obetí tak stúpol na 473. Informoval o tom vo štvrtok krízový štáb na svojej stránke koronavirus.gov.hu. viac »


KORONAVÍRUS Trumpovho bývalého právnika údajne prepustia z väzenia: Dôvodom je pandémia

Michael Cohen

21.05.2020 10:01

NEW YORK - Bývalého právnika amerického prezidenta Donalda Trumpa Michaela Cohena vo štvrtok údajne prepustia z väzenia z dôvodu koronavírusovej pandémie. Informovala o tom agentúra DPA, ktorá sa odvoláva na správy amerických médií. viac »


KORONAVÍRUS Počet infikovaných vo svete presiahol päť miliónov: Počet úmrtí prekročil 328-tisíc

KORONAVÍRUS Počet infikovaných vo

21.05.2020 09:35

LONDÝN - Počet osôb, ktoré sa infikovali novým typom koronavírusu, presiahol celosvetovo už päť miliónov, pričom chorobe COVID-19, ktorú patogén SARS-CoV-2 spôsobuje, podľahlo na celom svete už viac než 328.000 pacientov. viac »


KORONAVÍRUS Šéf nemeckého rezortu diplomacie Maas: Počas protestov si držte odstup od extrémistov

Heiko Maas

21.05.2020 09:16

BERLÍN - Nemecký minister zahraničných vecí Heiko Maas vyzval občanov krajiny, aby si držali odstup od extrémistov počas protestov proti koronavírusovým opatreniam. Uviedol to v rozhovore pre denník Die Welt, ktorý bol zverejnený vo štvrtok, informovala agentúra DPA.  viac »


Českí vedci varujú pred záhadnou chorobou súvisiacou s koronavírusom: Postihuje deti, toto sú príznaky

Českí vedci varujú pred

21.05.2020 09:10

PRAHA - V krajinách postihnutých ochorením COVID-19 by podľa českého Štátneho zdravotného ústavu (SZÚ) mohla byť častejšia vzácna Kawasakiho choroba postihujúca deti. Vedci, ktorí ju a ďalšie podobné syndrómy skúmajú, by sa mali zamerať na imunitnú odpoveď na vírusové spúšťače tejto choroby, napísal SZÚ na webe. viac »


KORONAVÍRUS V Česku stúpa počet novoinfikovaných: V stredu pribudlo 74 chorých na COVID-19

KORONAVÍRUS V Česku stúpa

21.05.2020 08:49

PRAHA - V Česku stúpol v stredu počet potvrdených prípadov ochorenia COVID-19 o 74 na 8721. Nárast je menší než v pondelok, keď pribudlo až 111 nakazených, v utorok ich pribudlo 61. viac »


KORONAVÍRUS Toto je najväčšia chyba, ktorú pravdepodobne robíte aj vy počas nosenia rúška

KORONAVÍRUS Toto je najväčšia

21.05.2020 08:38

ATLANTA - Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) odporučilo, aby ľudia napriek uvoľňovaniu protikoronavírusových opatrení ešte neprestali s nosením rúšok. Mnohí sa však pri tom dopúšťajú jednej obrovskej chyby, kvôli ktorej sa môžu aj napriek zakrytým dýchacím cestám nakaziť. viac »


Pacient (69) s COVID-19 bol mesiac v kóme: Keď sa z nej prebudil a prehovoril, všetci ostali v šoku

Pacient (69) s COVID-19
Foto

21.05.2020 08:36

BRISTOL - Pacient s COVID-19 strávil niekoľko týždňov v indukovanej kóme, zatiaľ čo bol napojený na pľúcny ventilátor. Šesťdesiatdeväťročný Brian Harvey sa dostal do nemocnice kvôli zápalu pľúc. Lekári až neskôr zistili, že sa nakazil koronavírusom. Po tom, ako opäť nadobudol vedomie, netušil, čo je koronavírus. Dovtedy o chorobe vôbec nevedel. viac »


Najčítanejšie články