WASHINGTON - Očkovanie proti ochoreniam dolných dýchacích ciest, ktoré sú spôsobené respiračným syncyciálnym vírusom (RSV), môže u starších osôb spôsobiť zriedkavé poškodenie nervov. Upozorňuje na to americký Úrad na kontrolu potravín a liečiv (FDA). Očkovacia látka, ktorej sa to týka, sa podáva aj na Slovensku. ŠÚKL ale upokojuje situáciu a vysvetľuje, ako to s nežiaducími účinkami vakcíny v skutočnosti je.
Zo Spojených štátov sa vďaka americkému Úradu na kontrolu potravín a liečiv (FDA) šíri informácia o potenciálnej hrozbe očkovania proti závažným respiračným ochoreniam dolných dýchacích ciest. Očkovanie môže v dobe približne 42 dní po podaní očkovacej látky spôsobiť prevažne u starších osôb prepuknutie GBS syndrómu – Guillain-Barrého syndrómu.
Konkrétne ide o vakcíny Abrysvo a Arexvy, ktoré sú centrálne registrované aj v EÚ, čo v praxi znamená, že ich registrácia je platná aj na Slovensku. Podľa Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) sa k nám dováža konkrétne jedna zo spomínaných očkovacích látok – Abrysvo. Zriedkavý výskyt syndrómu GBS je pri tejto vakcíne zaznamenaný a popísaný. „Očkovanie vakcínou Abrysvo je určené na prevenciu ochorení dolných dýchacích ciest spôsobených respiračným syncyciálnym vírusom (RSV) u dospelých vo veku 60 rokov a starších, ako aj u tehotných žien na ochranu ich dojčiat od narodenia do veku 6 mesiacov. Guillainov-Barrého syndróm (GBS) je v dokumentácii k vakcíne uvedený ako možný vedľajší účinok so zriedkavým výskytom (menej ako 1 z 1000 osôb). Táto vakcína je dostupná na slovenskom trhu,“ píše ŠÚKL vo svojom stanovisku.
Tak ŠÚKL ako aj český SÚKL však hovoria o zbytočnej panike. Prínosy očkovania podľa nich výrazne presahujú možné vedľajšie účinky. „Pri očkovaní proti RSV je potrebné zvážiť potrebu ochrany pred infekciou RSV, ktorá môže mať závažný až fatálny priebeh a na druhej strane riziko vzácneho nechceného účinku GBS“, vysvetľuje český úrad.
„Pomer prínosov a rizík všetkých liekov, vrátane vakcín, sa starostlivo vyhodnocuje v procese registrácie aj po uvedení lieku na trh. Vzhľadom na registráciu týchto vakcín v EÚ prebieha hodnotenie ich bezpečnosti na úrovni vedeckých výborov Európskej liekovej agentúry (EMA). Ak sa po uvedení lieku na trh objaví podozrenie na nežiaduce účinky, Výbor pre hodnotenie rizík liekov (PRAC) tieto informácie dôkladne preskúma a prijme potrebné opatrenia na ochranu verejného zdravia. ŠÚKL je súčasťou tohto systému a spolupracuje na zaisťovaní bezpečnosti liekov pre pacientov,“ píše ŠÚKL.
Aký je to syndróm Guillain-Barré?
Syndróm Guillain-Barré (GBS), ktorý môže vakcína Abrysvo vo výnimočných prípadoch spôsobiť patrí medzi autoimunitné ochorenia. Imunitný systém sa vplyvom prekonaného, či prebiehajúceho nesúvisiaceho ochorenia (obvykle vírusové ochorenie), či práve z dôvodu očkovania (možný výskyt má aj pri očkovaní proti chrípke, či hepatitíde) môže „pomýliť“ a zaútočiť na periférne nervy (všetky okrem mozgu a miechy) a spôsobiť tým príznaky v rozmedzí brnenia končatín cez krátkodobé ochrnutie, problémy s dýchaním, až po respiračné zlyhanie. V takýchto závažných prípadoch postihnutý končí paralyzovaný, respektíve na pľúcnej ventilácii s nevyhnutnou hospitalizáciou v nemocnici. Syndróm odhaľuje ťažšie, pretože prvotné príznaky zdieľa s viacerými ďalšími ochoreniami nervovej sústavy. Na GBS neexistuje liek, no existuje podporná liečba, ktorá pomôže imunitnému systému „spamätať sa“ a prestať útočiť na nervy. Približne 70% pacientov s GBS sa nakoniec úplne uzdraví a syndróm vďaka intenzívnej starostlivosti a vhodnej liečbe ochorenia prežívajú aj pacienti s respiračným zlyhaním. Asi 30% pacientov pociťuje aj po 3 rokoch po ochorení ešte zvyškovú slabosť v končatinách.
Čo je to RSV a čo môže spôsobiť?
Ochorenia dolných dýchacích ciest spôsobené respiračným syncyciálnym vírusom (RSV) sú výskytom omnoho častejšie ako samotný GBS a postihujú najmä staršie osoby, respektíve dojčatá a malé deti. RSV je bežný, avšak nebezpečný vírus. Obvykle sa ľudia nakazení RSV zvyčajne zotavia za týždeň bez potreby liečby, avšak u dojčiat mladších ako šesť mesiacov a osôb starších ako 65 rokov, či u osôb s oslabenou imunitou môže RSV spôsobiť závažné ochorenie a aj smrť. Podľa portálu vaccination-info.europa.eu je v EÚ, Nórsku a v UK vírus RSV zodpovedný každý rok za hospitalizáciu 213-tisíc detí mladších ako päť rokov, pričom niektoré si vyžadujú intenzívnu starostlivosť a 158-tisíc dospelých. Ročne vírus RSV spôsobí v Európe 20-tisíc úmrtí u osôb starších ako 60 rokov. Práve preto sa očkovanie odporúča aj napriek raritným vedľajším účinkom.