Piatok14. jún 2024, meniny má Vasil, zajtra Vít

Zákaz kazetových bômb zatiaľ nepodporíme, vyrábame ich!

OSLO/BRATISLAVA – Predstavitelia vlád vyše 100 krajín sveta podpísali včera v nórskom Osle globálny zákaz použitia kazetových či trieštivých bômb. Dohovor podpísala väčšina členských krajín NATO a Európskej únie vrátane Českej republiky. Slovensko takýto krok podľa ministra zahraničných vecí Jána Kubiša zatiaľ neurobí. Kazetová munícia má každoročne na svedomí smrť alebo zmrzačenie množstva civilistov, predovšetkým však detí, ktoré malé bombičky považujú za hračku.

Organizácia Amnesty International Slovensko pre Topky.sk uviedla, že kazetovú muníciu vyrába v Trenčíne spoločnosť Konštrukta-Defence. Telefóny, ktoré má na svojej internetovej stránke, nám včera nikto nedvíhal.

Zákaz kazetových bômb presadilo niekoľko mimovládnych a humanitárnych organizácií, zoskupených v združení Koalícia proti kazetovým bombám. Najväčší svetoví producenti trieštivej munície - USA, Rusko, Čína, Izrael, India a Pakistan - zmluvu, podobne ako ani Slovensko, nepodpísali.

Dohovor o kazetovej munícii (DKM) prijalo vyše 100 krajín počas diplomatickej konferencie v Dubline 19.-30. mája tohto roka. Zakazuje použitie, vývoj, výrobu, získavanie, skladovanie, držbu a transfer kazetovej munície ako zbrane spôsobujúcej neakceptovateľné utrpenie civilného obyvateľstva. Iné konvenčné zbraňové systémy tohto druhu, avšak technicky podstatne sofistikovanejšieho charakteru, boli z tejto definície vyňaté.

Zmluvné strany sú povinné počas osemročného obdobia od nadobudnutia platnosti dohovoru ju zničiť s možnosťou predĺženia o dvakrát štyri roky. Rovnako sa požaduje, aby štáty odstránili pozostatky nevybuchnutej kazetovej munície, ktoré zostali po konfliktoch.

Dohovor nadobudne platnosť po uplynutí šiestich mesiacov od jeho ratifikácie najmenej 30 krajinami.

Kazetové bomby obsahujú niekoľko desiatok až stoviek malých bômb. Zhadzujú sa z lietadiel alebo sa vystreľujú delostreleckými zbraňami a raketami. Väčšinou sa používajú na zasiahnutie viacerých cieľov naraz - často až niekoľko desiatok tisíc bômb na pomerne malom území. Ich časti nemusia vybuchnúť aj niekoľko rokov. Použité boli napríklad v konfliktoch v Iraku, Afganistane, vo Vietname, na Balkáne či v južnom Libanone.

Minister Kubiš vyhlásil, že Slovensko sa zatiaľ nepridá k signatárom DKM, slovenská armáda však v budúcnosti zo svojej výzbroje vyradí kazetovú muníciu zastaraného typu, ktorej časti po zhodení alebo vystrelení nevybuchnú. "Zdieľame východiská, že nehumánne typy munície, ktoré spôsobujú závažné škody a ohrozujú civilné obyvateľstvo, by nemali mať miesto v arzenáloch, ale musíme ísť postupnými krokmi," zdôraznil. "Razantný rez by znamenal obrovské výdavky a do určitej miery aj zneschopnenie našich ozbrojených síl a zníženie interoperability s inými ozbrojenými silami," doda šéf slovenskej diplomacie.

Zdroj: Topky.sk, TASR, ČTK

Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu