Piatok19. apríl 2024, meniny má Jela, zajtra Marcel

Smer obsadí kľučové rezorty svojimi ľuďmi, tvrdia politológovia

Robert Fico Zobraziť galériu (2)
Robert Fico (Zdroj: SITA)

BRATISLAVA - Všetkým kľúčovým rezortom budú v novej vláde šéfovať ľudia z najsilnejšej strany Smer-SD, zhodujú sa politológovia Miroslav Kusý aj Michal Horský. Robert Fico bude musieť robiť mnoho nepopulárnych opatrení, a preto niektoré rezorty obsadí nestraníkmi, na ktorých sa bude môcť neskôr odvolávať.

"Samozrejme, že zásadné rezorty bude Robert Fico obsadzovať svojimi ľuďmi, to je v našich končinách vždy tak," povedal Kusý. Horský sa domnieva, že Smer chce mať pod kontrolou silové rezorty ako aj rezorty, ktoré sú dôležité pre udržanie sociálneho zmieru. "Napríklad ministerstvo zdravotníctva a ministerstvo práce by mal Fico obsadiť vlastnými ľuďmi zo Smeru," uviedol Horský. Iné rezorty, ako napríklad ministerstvo životného prostredia či ministerstvo spravodlivosti, môžu podľa Horského fungovať aj pod vedením nezávislého odborníka.

Kusý je presvedčený, že Fico bude musieť robiť mnoho nepopulárnych opatrení, a preto je pre neho výhodné niektoré rezorty obsadiť nestraníkmi, na ktorých sa bude môcť neskôr odvolávať. "Vzhľadom na situáciu, keď je hospodárska situácia veľmi výrazná, bude treba robiť mnoho nepopulárnych opatrení, o ktorých hovoril, že ich prijímať nebude, napríklad zvyšovanie daní a podobne. Bude pre neho veľmi výhodné dať tam odborníkov z mimostraníckych radov, aby mohol argumentovať tým, že my síce máme vo svojom programe tieto zásady, ale odborníci hovoria iné a musíme sa podriadiť nevyhnutnosti," doplnil Kusý. Z hľadiska politickej psychológie je podľa politológa dosadenie nezávislých odborníkov na niektoré ministerstvá jediná možnosť. "Pretože to nemôže obsadiť ľuďmi koaličného partnera, keďže vládne sám," dodal.

Predstavitelia politických strán, ktoré sa vo voľbách dostali do parlamentu, dnes budú s najsilnejšou stranou Smer-SD rokovať za okrúhlym stolom. Prezident už avizoval, že dnes šéfa Smeru Roberta Fica poverí zostavením vlády.

Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu