Utorok, 28. marec 2023. Meniny má Soňa, zajtra Miroslav.

Fico: To, že kurz koruny mohol byť lepší, je hlúposť

Robert FicoGaléria fotiek (1)
Robert Fico

Bratislava - Podľa premiéra Roberta Fica je zaujímavé, že so stanoveným konverzným kurzom sú všetci spokojní, len jedná politická strana, ktorá podľa jeho slov neustále blokuje euro, má s tým vážne problémy.


"Sú pravdepodobne už v takom zlom rozpoložení, že sami sa priznávajú k neuveriteľným prešľapom a škandálom, pretože to, čo dnes povedal pán Štefanec, to ako keby si rovno vypálil znak čarodejnice na pravé plece," uviedol Fico. Reagoval tak na slova poslanca SDKÚ-DS Ivana Štefanca, ktorý si myslí, že ak by nebola "megakauza" okolo možného úniku informácií pri zmene centrálnej parity, tak mohol byť kurz koruny pri výmene za eurá lepší. "Veď to je do neba volajúca hlúposť," konštatoval premiér. Pripomenul pritom, že pre stanovenie konverzného kurzu je rozhodujúca centrálna parita, ktorá bola stanovená 28. mája.

Podľa Roberta Fica však nebola žiadna kauza. Podľa jeho slov bolo len "vyfabrikované" hrubé obvinenie ministra financií, že mal zneužiť informácie. Táto kauza sa podľa Fica nielenže nepotvrdila, ale ju priamo svojimi vyhláseniami vyvrátil guvernér Národnej banky Slovenska. "Mala teda SDKÚ záujem úmyselne krivo obviniť ministra financií Počiatka s cieľom zhoršiť konverzný kurz, poškodiť tak ľudí a tým samozrejme poškodiť aj vládu?" spýtal sa Fico.

Opozičný poslanec Ivan Štefanec v utorok po oficiálnom stanovení konverzného kurzu uviedol, že pokiaľ by tu nebol megaškandál okolo kauzy úniku informácií a návštevy ministra financií na jachte J&T, veľmi pravdepodobne by občania Slovenska mohli vymieňať za korunu viac mincí a bankoviek v eurách.

"Doteraz krajiny, ktoré vstupovali do eurozóny, vždy vstupovali s výmenným kurzom, ktorý bol na úrovni centrálnej parity. Na druhej strane Slovensko malo šancu vyjednať lepší kurz," uviedol Štefanec. Slovensko podľa Štefanca menilo centrálnu paritu počas doby prípravy na zavedenia eura dvakrát, preto tvrdí, že "tu boli všetky predpoklady na to, aby bol kurz lepší," podotkol.

"Euro je proces, ktorý začala predchádzajúca vláda. Teší nás, že súčasná vláda Roberta Fica v tomto procese pokračuje," povedal Štefanec. Proces prípravy na zavedenie spoločnej európskej meny však súčasný vládny kabinet podľa Štefanca nezvláda. "Vidíme to v tom, že zle a nespoľahlivo informuje a pripravuje zlé a komplikované legislatívne návrhy," zdôraznil.

Informácia o stanovení presného konverzného kurzu slovenskej koruny voči euru podľa Štefanca znamená, že "Robert Fico nesplnil zas jeden zo svojich sľubov, lebo vieme, že chcel silnejší výmenný kurz než stredová úroveň."


 
 

Súvisiace články

Najčítanejšie články