°C

Utorok, 24. november 2020. Meniny má Emília, zajtra Katarína.

Predseda Ústavného súdu v tom má jasno: Potrvá minimálne dva roky, kým dobehneme deficit

Predseda Ústavného súdu Slovenskej republiky Ivan Fiačan
Predseda Ústavného súdu Slovenskej republiky Ivan Fiačan
Zdroj: TASR/František Iván
27.09.2019 12:55

KOŠICE - Minimálne na dva roky odhaduje predseda Ústavného súdu SR sídliaceho v Košiciach Ivan Fiačan dobiehanie sklzu, ktorý nastal opakovaným nezvolením potrebného počtu sudcov. Ako v piatok povedal, pôsobenie ÚS je poznačené tým, že mu chýba šesť sudcov. Verí, že prezidentka SR Zuzana Čaputová vymenuje zvolený počet kandidátov a plénum tak bude plne funkčné.


Plénum ÚS aktuálne nepracuje v plnom zložení, zo štyroch senátov pracujú dva. Podľa jeho slov tým výrazne narastá počet nevybavených podaní. Ako informovala Kancelária ÚS, k 26. septembru ich bolo 1426. Z toho je 31 podaní, v ktorých je príslušné rozhodovať plénum. Počet nepridelených spisov je 991.


Čítajte aj: Nakoniec sa to podarilo: Poslanci zvolili štyroch kandidátov vo verejnej voľbe


„Chcem, aby si ÚS tak ako naďalej zachoval určitý trend, ktorý znamená, že ústavné súdnictvo bude považované za vrchol justície, bude považované za akúsi konečnú inštanciu vo vzťahu k posudzovaniu - hlavne ústavnosti,“ povedal. Zároveň chce, aby bola judikatúra ÚS jednotná.

Predseda Ústavného súdu Slovenskej
Zdroj: TASR/František Iván

Jednotný prístup

„Už teraz sa snažím pôsobiť aj na kolegov, aby sme k veciam, kde je viac podaní, pristúpili jednotne, a aby sme sa aj touto jednotou snažili prispievať k stabilite právneho prostredia na Slovensku,“ ozrejmil Fiačan. Jeho záujmom je tiež to, aby si ÚS zachoval určitú dávku doterajšieho konzervativizmu, no vzhľadom na nové výzvy chce, aby „bol do istej miery aj osvietený.“

Budova Ústavného súdu SR
Zdroj: SITA/Marek Lukáč

Fiačan avizoval i väčšiu otvorenosť súdu. Po novom by tak rozhodnutia ÚS neboli komunikované len písomne, ale aj sudcami - zvlášť vo verejne zaujímavých a citlivých kauzách. V tejto súvislosti ÚS pripravuje nový rokovací a spravovací poriadok.

Predseda Ústavného súdu Slovenskej
Zdroj: TASR/František Iván

Vysvetlil, že okrem predsedu, podpredsedu a hovorcu ÚS by sa tak verejne mohol vyjadrovať aj predseda senátu alebo ním poverený sudca, spravidla sudca spravodajstva. „Je dôležité komunikovať rozhodnutia nielen v tej klasickej podobe, ktorá je zverejnená, ale aby sa aj navonok komunikovali veľmi zrozumiteľnou formou a vypichli sa podstatné záležitosti“, dodal.

Poslanci zvolili zvyšných kandidátov

Predseda ÚS SR označil organizačno-personálnu stránku súdu za „perfektnú“, personálne zmeny podľa vlastných slov nerealizoval. Fiačan na poste predsedu ÚS nahradil Ivettu Macejkovú, prezident SR Andrej Kiska ho do funkcie vymenoval 17. apríla.

Budova Ústavného súdu SR
Zdroj: SITA/Marek Lukáč

Parlament zvolil v stredu 25. 9. zvyšných štyroch kandidátov na ústavných sudcov, ktorých ponúkne na vymenovanie Čaputovej. ÚS nie je plne funkčný po tom, ako sa deviatim sudcom v polovici februára skončilo funkčné obdobie. Aktuálne mu chýba šesť z celkového počtu 13 ústavných sudcov. Poslanci NR SR napokon zvolili potrebných 18 kandidátov.


Galéria

Predseda Ústavného súdu Slovenskej Predseda Ústavného súdu Slovenskej Budova Ústavného súdu SR Predseda Ústavného súdu Slovenskej Budova Ústavného súdu SR

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články