BRATISLAVA - A je to tu. Po dlhých upozorneniach analytikov a odborníkov to nakoniec prišlo. Reč je o cenách nafty a benzínu, ktoré trápia nejedného Slováka. Pohľad na tabule čerpacích staníc však vo štvrtok ráno "zabolel" asi najmä majiteľov dieselových áut. Pohonné hmoty do týchto áut sú už totiž drahšie, ako benzín. Analytik na komodity však upozorňuje, že tu to nekončí.
To, na čo dlho upozorňovali, sa stalo realitou. Cena za liter nafty je po dlhom čase opäť drahšia, ako liter benzínu. A to aj napriek omu, že rozdiely v cenách medzi naftou a benzínom boli za posledné týždne aj niekoľko centov a majitelia dieselových áut sa tešili.
Archívne VIDEO Dodávky ropy a plynu do SR sú relatívne stabilné, informoval minister hospodárstva Richard Sulík
Vo štvrtok ráno totiž pohľad na ceny na čerpacích staniciach zabolel nejedného majiteľa dieselového auta. Kým ceny benzínu sa stabilne už asi dva týždne držia na hodnote 1,705 eura za liter hmoty, diesel zdražel doslova z noci na ráno a takmer tri centy, a to z 1,695 eura na 1,724 eura za liter.
Podľa komoditného analytika Borisa Tomčiaka zo spoločnosti Finlord však aktuálny stav nie je prvý v histórii Slovenska. "V minulosti boli krátkodobé obdobia vyššej ceny nafty. V tomto roku je ale zdraženie nafty omnoho prudšie ako zdraženie benzínu," ozrejmil analytik. Ako dodal, ceny benzínu, ale aj nafty sa konštantne zvyšujú od konca februára, pričom zdražovanie podľa jeho slov bude aj naďalej pokračovať. Ako vysvetlil, za posledným zdražením ceny nafty je aj fakt, že na európskom trhu je tejto pohonnej hmoty väčší nedostatok, ako benzínu.
"Rusko je významným exportérom tohto produktu a zároveň časť európskych rafinérii dokáže spracovávať len ťažkú sírnatú ropu ruského typu. Inde vo svete sú len obmedzené voľné kapacity ťažby tohto typu ropy. Rafinérie tak majú obrovské problémy zohnať ropu pre svoju produkciu. Veľkoobchodné ceny nafty v uplynulých mesiacoch omnoho prudšie vzrástli oproti veľkoobchodným cenám benzínu," ozrejmil Tomčiak.
K rastu ceny nafty však prišlo v čase, kedy cena za barel ropy Brent už niekoľko dní až týždňov pozvoľne klesá. Mnohí sa tak pýtajú, prečo čerpacie stanice zvyšujú ceny komodity, ak cena primárneho zdroja, z ktorého sa benzín a nafta vyrábajú, klesá. Podľa Tomčiaka je za tým rast veľkoobchodných cien produktov, a to z dôvodu, že dopyt po nich prevyšuje ponuku. V tom, či sa situácia zlepší, je však analytik skeptický. Podľa jeho slov nie je momentálne možné predpovedať akékoľvek zlepšenie situácie. Pre ľudí však má aj ďalšie zlé správy. Očakáva totiž ďalšie zdražovanie, a to už čoskoro. "V najbližších dvoch týždňoch nastane zvýšenie priemerných cien o približne 3 centy za liter," uzavrel.