Piatok24. máj 2024, meniny má Ela, Vanesa, zajtra Urban

Na českej extrémistickej scéne dominuje antisystémové hnutie

Ilustračné foto
Ilustračné foto (Zdroj: Facebook/General Staff of the Armed Forces of Ukraine)

PRAHA - Na českej extrémistickej scéne dominuje takzvané antisystémové hnutie, ktorého predstavitelia väčšinou nerešpektujú ČR a jej inštitúcie a často vyjadrujú obdiv ruskému režimu. V polročnej správe o prejavoch extrémizmu a nenávisti súvisiacej s predsudkami v ČR to uviedlo české ministerstvo vnútra, informuje spravodajkyňa v Prahe.

Antisystémové hnutie podľa rezortu vnútra opäť zatienilo tradičné extrémistické subjekty. Jeho predstavitelia sa prezentujú na rôznych verejných akciách aj na sociálnych sieťach. "Jednotiacim prvkom tohto hnutia je kritika, nerešpektovanie či neuznávanie inštitúcií českého štátu a ďalej potom adorovanie súčasného režimu v Ruskej federácii," uviedol rezort vnútra. Niektorí jeho predstavitelia podľa ministerstva označujú ČR za korporáciu, s ktorou je možné rozviazať "zmluvu" a stať sa úplne nezávislým.

archívne video

Pred ostravskými policajtmi sa schoval do rozostlaného gauča (Zdroj: Facebook/Policie České republiky )

Aktivity hnutia významne pokrývajú dezinformačné médiá, ktoré sa podľa správy rezortu vnútra spolu s konkrétnymi osobami značnou mierou podieľajú na stupňovaní napätia. "Online priestor zapĺňajú často polopravdivými či celkom vymyslenými informáciami o rôznych incidentoch či nespravodlivostiach," napísalo ministerstvo. V správach tiež podľa neho často dodávajú, že v Rusku údajne ešte funguje právo a spravodlivosť a štát tam chráni občanov a tradičné hodnoty.

Konflikt na Blízkom východe ovplyvnil aj Česko

Podobne ako v mnohých iných krajinách, konflikt na Blízkom východe ovplyvnil aj Česko, uvádza sa v správe. Najmä v online priestore sa začali objavovať antisemitské prejavy, pričom v niektorých prípadoch polícia začala trestné konanie. Stále častejšie sa tiež podľa ministerstva objavujú rôzne antisemitské konšpiračné teórie. "V reakcii na teroristický útok Hamasu sa objavili výmysly o tom, že Izrael tento zločin sám tajne zorganizoval. Rovnako bola šírená dezinformácia, že Ukrajina poskytla zbrane Hamasu z dodávok od západných štátov," priblížil rezort vnútra.

Predmetom dezinformácií a konšpiračných teórií sa stala aj tragická decembrová streľba na Univerzite Karlovej. Mnohé z nich mali podľa správy ministerstva protiukrajinský či antisemitský podtext. Česká polícia v roku 2023 evidovala 181 nenávistne motivovaných trestných činov, stíhala 98 osôb. Najčastejšie išlo podľa ministerstva vnútra o násilie a vyhrážanie sa skupine obyvateľov, nasledovalo podnecovanie k nenávisti.

Viac o téme: VojnaČeskoInštitúcieKonflikt HamasAntisystémové hnutie
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu