Streda28. február 2024, meniny má Zlatica, zajtra Radomír

Informačná a kybernetická bezpečnosť verejného sektora by sa mala zlepšiť

Veronika Remišová
Veronika Remišová (Zdroj: Topky/Ramon Leško)

BRATISLAVA - Kybernetická a informačná bezpečnosť verejného sektora by sa mala zlepšiť. Vyplýva to z návrhu novely zákona o informačných technológiách vo verejnej správe (ITVS), ktorý Národná rada (NR) SR v utorok posunula do druhého čítania. Predložila ho dočasne poverená ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Veronika Remišová (Za ľudí).

Právna úprava dopĺňa jednoznačnejšie vymedzenie používať jednotný dizajnový manuál pre webové sídla a elektronické služby. Cieľom je zjednotiť používateľské rozhrania a spôsob komunikácie s používateľom pri poskytovaní elektronických služieb, a to aj vo vzťahu k vyhláške Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI) SR o elektronizácii agendy verejnej správy.

Archívne video: MIRRI a TUKE uzavreli memorandum, cieľom je zlepšiť štátnu a verejnú správu

MIRRI a TUKE uzavreli memorandum, cieľom je zlepšiť štátnu a verejnú správu (Zdroj: TASR/Roman Hanc)

Novela má ďalej spresniť kompetencie vládnej jednotky pre riešenie počítačových incidentov CSIRT a MIRRI. S tým súvisí úprava vzťahov medzi zákonom o ITVS a zákonom o kybernetickej bezpečnosti. Ministerstvo investícií dodalo, že úprava zavádza aj jednoznačný postup pri nahlasovaní kybernetických bezpečnostných incidentov.

Legislatívna zmena má tiež znížiť byrokratickú záťaž a upravuje aj zákon o e-Governmente. To má priniesť napríklad jednoduchšie pravidlá pre vytváranie elektronických formulárov, vysvetlilo MIRRI. Legislatívnou zmenou sa tiež spresňuje napríklad stanovenie postupov riešenia kybernetických bezpečnostných incidentov pre všetkých správcov, keďže chýbajú. Odrážajú sa ňou požiadavky vyplývajúce z Národnej koncepcie informatizácie verejnej správy. Účinnosť novely sa navrhuje od 1. augusta tohto roka.

Viac o téme: Verejný sektorVeronika RemišováInformačná bezpečnosťKybernetická bezpečnosť
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu