BRATISLAVA - Ste z bratislavskej, nitrianskej, alebo košickej župy? Už v sobotu 9. novembra sa budeme rozhodovať, kto na najbližšie štyri roky povedie naše kraje a kto zasadne v župných parlamentoch. Prinášame vám kompletný prehľad všetkcýh kandidátov na županov v ôsmich krajoch Slovenska.
Zoznam kandidátov v župných voľbách 2013
{{ poll.thanks }}
{{ profiles[profileEvalueated.index].name }} Zhoda: {{ profileEvalueated.weightPercentage }}%
{{ poll.title }}
{{ poll.title }}
{{ poll.title }}
Bratislavský samosprávny kraj
Pavol Frešo, predseda SDKÚ, poslanec parlamentu a súčasný bratislavský župan.
Monika Flašíková-Beňová, europoslankyňa za Smer, manželka podnikateľa Fedora Flašíka. Pôsobila ako vicežupanka za éry Vladimíra Bajana.
Daniel Krajcer, nezávislý poslanec NRSR. Po odchode zo strany SaS spoluzakladal Liberálnu dohodu, ktorá sa zlúčila s Novou väčšinou Daniela Lipšica. Bývalý televízny moderátor, ktorý začínal v televízií Markíza, neskôr prešiel do konkurenčnej JOJ, kde mal aj manažérsku pozíciu.
Zdenka Beňová, kandiduje za hnutie Naše Slovensko, ktorému predsedá extrémista Marián Kotleba.
Rastislav Čulen, kandiduje za takmer neznámu politickú stranu Magnificat Slovakia. Strana sa na internete prezentuje webstránkou so silne náboženskými článkami, ktoré sú doplnené konšpiračnými teóriami o svetovláde a slobodomurároch.
Oskar Dobrovodský, kandiduje za stranu Národ a Spravodlivosť, ktorú vedie Anna Belousovová, bývalá členka SNS. Dobrovodský je známy ako občan Malaciek, ktorému dlhodobo znepríjemňuje život neprispôsobivá rodina, ktorá sa nasťahovala do jeho susedstva.
Rastislav Blaško, nezávislý kandidát. V prípade rozšírenia Európskej únie o Ukrajinu a balkánske krajiny chce presadiť, aby sa hlavným mestom EÚ stala Bratislava.
Gabriel Karácsony, kandiduje za hnutie Priama demokracia.
Peter Marček, kandiduje za Stranu občanov Slovenska. SOS sa už mihla aj v parlamentných voľbách, no aktuálne ju reprezentuje iba stránka na Facebooku, ktorú od februára 2012 nikto nedoplnil.
Karol Ondriaš, kandiduje za Komunistickú stranu Slovenska. Vo volebnom období 2002-2006 za ňu sedel aj v Národnej rade.
Jaroslav Paška, kandiduje za Slovenskú národnú stranu. Aktuálne pôsobí ako europoslanec, v minulosti bol poslancom parlamentu.
Roman Ruhig, kandiduje za neznámu stranu Nový Parlament. Strana sa prezentuje iba nefunkčnou webstránkou a profilom na Facebooku, do ktorého naposledy prispela v decembri 2011.
Trnavský samosprávny kraj
Tibor Mikuš, nezávislý kandidát a súčasný trnavský župan. V minulosti pôsobil ako poslanec parlamentu za Mečiarovo HZDS. Má štrnásť majstrovských titulov v karate.
Ivan Uhliarik, kandidát SDKÚ a KDH. Je poslancom Národnej rady za KDH, vo vláde Ivety Radičovej bol ministrom zdravotníctva.
József Berényi, kandidát SMK a OKS. Dlhoročný poslanec parlamentu za SMK, dnes predseda tejto strany, ktorá sa premenovala na Stranu maďarskej komunity.
József Nagy, kandidát strany Most-Híd Bélu Bugára. Aktuálne je poslancom parlamentu, vo vláde Ivety Radičovej bol ministrom životného prostredia.
József Ravasz, kandidát Strany Rómskej únie.
Andrej Richnák, kandidát strany Nový Parlament.
Nitriansky samosprávny kraj
Milan Belica za koalíciu Smer, SNS a Agrárnej strany vidieka. Súčasný nitriansky župan.
Tomáš Galbavý, za koalíciu SDKÚ, SaS, Most-Híd, SMK, OKS, NOVA. Bývalý poslanec Národnej rady za SDKÚ. V minulosti bol diskdžokejom.
Regan Belovič, za hnutie Sedem Statočných. Podľa internetu je Belovič plastickým chirurgom. Hnutie Sedem statočných sa tituluje ako regionálna strana. Chce bojovať proti bratislavskému centralizmu a tvrdí, že by ministerstvá mali byť roztrúsené po všetkých regiónoch Slovenska, aby sa tak znížila šanca na korupciu.
Róbert Dick, za hnutie Magnificat Slovakia
Stanislav Kováč, dokumentarista. Kadniduje za hnutie Zmena zdola Jána Budaja
Viliam Mokráň, v minulosti kandidoval na post primátora Nitry za Kresťanskú ľudovú stranu.
Peter Oremus. Bývalý futbalista kandiduje ako nezávislý, no jeho zosnulý otec bol politikom Smeru. Oremus starší bol predsedom krajskej organizácie Smeru v Nitre.
Trenčiansky samosprávny kraj
Jaroslav Baška, kandidát Smeru. V prvej vláde Roberta Fica bol ministrom obrany, dnes je poslancom Národnej rady.
Jozef Lohyňa, spoločný kandidát pravicových strán SDKÚ, KDH, SaS, Most-Híd, OKS, NOVA. Lohyňa je bývalý zápasník.
Peter Palko, za KSS.
Marián Herdel, nezávislý.
Juraj Smatana, kandiduje za hnutie Zmena zdola, ktoré vedie Ján Budaj, jeden z lídrov Nežnej revolúcie.
Ľubomír Žabár, nezávislý.
Banskobystrický samosprávny kraj
Vladimír Maňka, za koalíciu SMER, KDH, SMK, Strana moderného Slovenska, HZDS, HZD a Strana zelených. Maňka je súčasný banskobystrický župan a europoslanec, v minulosti bol primátorom Zvolena a poslancom parlamentu. Politicky pochádza z SDĽ.
Ľudovít Kaník, za koalíciu SDKÚ, Most-Híd, SaS. Kaník je poslancom Národnej rady za SDKÚ, v druhej vláde Mikuláša Dzurindu bol ministrom práce. Pred vstupom do SDKÚ bol predsedom Demokratickej strany.
Karol Konárik ml., za SNS. Jeho otec je bývalý spevák, neskôr podnikateľ s väzbami na Mečiarovo HZDS.
Ladislav Fízik, za Agrárnu stranu vidieka. Fízik sa v minulosti angažoval ako rómsky aktivista.
Marián Kotleba, za stranu Naše Slovensko. Kotleba je známy nacionalista, ktorý založil združenie Slovenská pospolitosť. V ňom sa nechával titulovať „vodca“. Politickú stranu s rovnakým názvom neskôr súd rozpustil.
Ondrej Binder, nezávislý.
Jaroslav Sekerka, Komunistická strana Slovenska.
Pavel Chovanec, Úsvit. Strana Úsvit vznikla odtrhnutím sa od KSS.
Jozef Sásik, Slovenská ľudová strana.
Emil Samko, Kresťanská ľudová strana.
Žilinský samosprávny kraj
Juraj Blanár, za koalíciu SMER, SNS, Strana zelených. Aktuálny žilinský župan a poslanec parlamentu za Smer. V minulosti pôsobil v spoločnosti Váhostav.
Miroslav Mikolášik, za koalíciu KDH, Most-Híd, SaS a SDKÚ. Mikolášik vyštudoval vo Francúzsku a v Prahe. Pôsobil ako veľvyslanec Slovenska v Kanada, dnes je europoslancom za KDH.
Ivan Pavlisko, za Naše Slovensko Mariána Kotlebu.
Juraj Pavlovič za KSS.
Igor Ryban, nezávislý.
Prešovský samosprávny kraj
Ján Hudacký, poslanec parlamentu a europoslanec za KDH.
Peter Chudík, za Smer. Chudík je súčasný prešovský župan.
Anton Korba. Kandiduje ako nezávislý, no v minulosti pôsobil ako šéf prešovskej krajskej organizácie SNS. Za stranu bol aj poslancom parlamentu.
Ján Bajus, za Zmenu zdola a DÚS.
Dorota Bujňáková, za hnutie Nový parlament. Strana sa prezentuje iba nefunkčnou webstránkou a profilom na Facebooku, do ktorého naposledy prispela v decembri 2011.
Vladimír Klein za Naše Slovensko Mariána Kotlebu.
Jozef Mihalčin za Slovenskú ľudovú stranu.
Štefan Straka za KSS.
Ľubomír Vasilišin za hnute Sedem statočných. Hnutie Sedem statočných sa tituluje ako regionálna strana. Chce bojovať proti bratislavskému centralizmu a tvrdí, že by ministerstvá mali byť roztrúsené po všetkých regiónoch Slovenska, aby sa tak znížila šanca na korupciu.
Košický samosprávny kraj
Zdenko Trebuľa, za koalíciu SMER, SMK, Most-Híd. Trebuľa je súčasným košickým županom, v minulosti bol primátorom Košíc. Politicky začínal v Komunistickej strane Československa, bol členom Strany občianskeho porozumenia, ktorú založil jeho predchodca Rudolf Schuster. Neskôr prešiel do Sociálno-demokratickej alternatívy, nakoniec zakotvil v Smere.
Rudolf Bauer, za Konzervatívnych demokratov Slovenska. V deväťdesiatych rokoch bol primátorom Košíc, odvtedy zastával viaceré funkcie v komunálnej politike v Košiciach a okolí. Bol poslancom parlamentu za KDH. Z hnutia odišiel spolu so skupinou okolo Vladimíra Palka.
Vladimír Gürtler, za hnutie Sedem statočných.
Marek Ďuran za Naše Slovensko.
Jaroslav Džunko, Nezávislí kandidáti.
Jozef Holečko, Nezávislí kandidáti. Holečko sa prezentoval aj ako člen strany Slobodné slovo Nory Mojsejovej.
Ivan Kuhn za OKS. Je aktívny aj v Konzervatívnom inštitúte M. R. Štefánika.
Rastislav Masnyk za SaS a SDKÚ.
Dominika Palaščáková za Novú väčšinu.
Lukáš Sisák za KSS.