Sobota24. február 2024, meniny má Matej, zajtra Frederik, Frederika

Vláda schválila nový program: Na Slovensku sa transplantuje málo orgánov, má sa to zmeniť

Ilustračné foto
Ilustračné foto (Zdroj: SITA)

BRATISLAVA - Na Slovensku sa v porovnaní s európskymi krajinami transplantuje málo orgánov. Kým v SR dosahuje priemerný počet darcov orgánov 13,1 na milión obyvateľov, vo vyspelých krajinách EÚ je to 20,3. Ministerstvo zdravotníctva to chce zmeniť novým národným transplantačným programom, ktorý dnes schválila vláda. Jeho cieľom je okrem iného zaviesť odmeny za prácu, ktorá predchádza samotnej transplantácii orgánov.

"Zvýšením počtu transplantácií orgánov by došlo k zníženiu nákladov na liečbu terminálneho zlyhávania orgánov," poukazuje v návrhu programu ministerstvo zdravotníctva. Pripomína, že nárast počtu transplantácií závisí od odberových aktivít orgánov od darcov, s čím súvisí aj uvedené financovanie odberov orgánov od darcov.

Ministerstvo avizuje i podporu zavedeniu nových terapeutických výkonov v transplantológii. Má ísť napríklad o transplantáciu pečene u detských pacientov, ako aj rozvoj transplantačnej liečby diabetes mellitus formou transplantácie pankreasu. Situácii má pomôcť aj mediálna kampaň Slovenskej transplantologickej spoločnosti Slovenskej lekárskej spoločnosti realizovaná pod záštitou ministerstva.

Plnenie národného transplantačného programu si tento rok vyžiada 100.000 eur z rozpočtu ministerstva. Polovica je určená pre Centrálnu tkanivovú banku pri Klinike popálenín a rekonštrukčnej chirurgie Univerzitnej nemocnice v Bratislave, zvyšok má slúžiť na vyškolenie inšpektorov tkanivových zariadení. Následné financovanie programu sa má riešiť priebežne.

Na orgánovú transplantáciu čaká na Slovensku stále asi 400 pacientov, ktorých život závisí od darcov orgánov. Jeden darca môže darovaním orgánov, ako sú napríklad srdce, pľúca, obličky, pečeň či pankreas, zachrániť život až siedmim ľuďom.

Viac o téme: ZdravotníctvoTransplantácia
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu