Štvrtok23. máj 2024, meniny má Želmíra, zajtra Ela, Vanesa

Vláda podľa Matoviča neplní svoj sľub nižších cien plynu: SaS sa zastala Úradu pre reguláciu sieťových odvetví

Igor Matovič Zobraziť galériu (3)
Igor Matovič (Zdroj: Topky/Ramon Leško)

BRATISLAVA - Predseda hnutia Slovensko Igor Matovič kritizuje vládu, že neplní svoje sľuby o nižších cenách plynu. Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) podľa Matoviča určil jeho vláde, že regulovaná cena plynu pre domácnosti bude 108 eur za megawatthodinu (MWh), pričom jeho kabinet dotoval cenu 78 eurami. Vláda premiéra Roberta Fica (Smer-SD) bude podľa neho dotovať nižšou sumou, uviedol na štvrtkovej tlačovej besede.

archívne video

Reakcia hnutia Slovensko na schválenie PVV a vyslovenie dôvery vláde Roberta Fica (Zdroj: Topky/Ramon Leško)

"Hovorili celý rok, že Matovič nastavil ceny plynu zle, a keď oni prídu vládnuť, tak ceny budú určite nižšie. My sme znížili tú cenu pre domácnosti cez dotácie na 30 eur. Zo 108 eur sme vydotovali 78 a dostali sme cenu komodity na 30 eur pre domácnosti," uviedol Matovič.

Igor Matovič
Zobraziť galériu (3)
Igor Matovič  (Zdroj: Topky/Ramon Leško)

Kritizoval, že hoci ÚRSO súčasnej vláde určil regulovanú cenu 79 eur/MWh, cena pre domácnosti ostane zachovaná na úrovni, ako bola za jeho kabinetu. Tým pádom bude súčasná vláda podľa neho dotovať cenu menej ako tá predošlá. "V prípade plynu sme sa dozvedeli, že v žiadnom prípade nebude lacnejší," dodal Matovič.

ÚRSO v utorok (28. 11.) vydal cenové rozhodnutie pre Slovenský plynárenský priemysel (SPP), podľa ktorého by sa mala cena plynu v roku 2024 výrazne zvýšiť, a to približne na dvojnásobok. Fico následne v stredu avizoval, že odvolá predsedu ÚRSO Andreja Jurisa. Vláda chce podľa Fica nájsť riešenie, aby cena plynu v roku 2024 nerástla.

Podľa SaS vláda zásadne zlýhala pri nákupe lacnej elektriny
Zobraziť galériu (3)
Podľa SaS vláda zásadne zlýhala pri nákupe lacnej elektriny  (Zdroj: Topky/ Ramon Leško)

Strana Sloboda a Solidarita (SaS) sa vo štvrtok tohto úradu zastala. "Regulačný úrad je zo zákona nezávislý, pričom vláda má stále možnosti pristúpiť ku krízovej regulácii," kritizoval Karol Galek z SaS. Dotácia má byť podľa SaS adresná podľa tarifných tried a spotreby. Vláda by podľa strany mala zaviesť krízovú reguláciu a stanoviť strop pre dotovanie plynu. "Plynom treba šetriť, a to výmenou starých kotlov a zmenou správania," dodala.

Viac o téme: EkonomikaPlynVládaIgor MatovičSaSÚRSO
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu