Štvrtok25. apríl 2024, meniny má Marek, Marko, Markus, zajtra Jaroslava

Premiér Robert Fico sa sa obul do ÚŠP: Mali k dispozícii informácie voči Matovičovi a nekonali!

Igor Matovič Zobraziť galériu (6)
Igor Matovič (Zdroj: Topky/Vlado Anjel )

BRATISLAVA - Úrad špeciálnej prokuratúry mal k dispozícii informácie k podozreniam voči opozičnému poslancovi Igorovi Matovičovi (hnutie Slovensko) a jeho manželke a nekonal. Na tlačovej konferencii na to poukázal premiér Robert Fico spolu s poslancom parlamentu Tiborom Gašparom (obaja Smer-SD).

VIDEO

Robert Fico po rokovaní vlády o Matovičovi (Zdroj: Topky/Vlado Anjel)

Gašpar poukázal na niekoľko daňových podvodov, ktoré mal Matovič spáchať. Vychádza z výpovede tzv. kajúcnika Ľudovíta Makóa. "V skutočnostiach súvisiacich so spoločnosťou Regionpress sme narazili aj na dámu, ktorá bola blízkou spolupracovníčkou pána Matoviča, ako aj jednou z manažérok spoločnosti Regionpress, ktorá prostredníctvom spoločnosti optimalizovala daňové povinnosti týchto spoločností prostredníctvom rôznych fiktívnych reťazcov smerom na Cyprus a Rakúsko," citoval Gašpar. 

Tibor Gašpar
Zobraziť galériu (6)
Tibor Gašpar  (Zdroj: Topky/Vlado Anjel)

Regionpress podľa neho pravdepodobne optimalizoval dane v rozsahu 11,3 milióna eur. Gašpar tvrdí, že konkrétnymi informáciami o podozreniach z daňovej trestnej činnosti disponoval aj ÚŠP. "Daniel Lipšic (špeciálny prokurátor, pozn. TASR) je poddaný sluha pána Matoviča a to je hlavný dôvod, prečo dnes tak bojuje Matovič za Lipšica a za Úrad špeciálnej prokuratúry. (...) Matovič si veľmi dobre uvedomuje, čo znamená, keď Lipšic prestane existovať ako jeho ochranca v aktivitách, ktoré smrdia najzávažnejšou ekonomickou trestnou činnosťou," skonštatoval Fico. 

Robert Fico
Zobraziť galériu (6)
Robert Fico  (Zdroj: Topky/Vlado Anjel)

ÚŠP hovorí o zavádzaní a nepresných informáciách

Úrad špeciálnej prokuratúry tvrdí, že na tlačovej konferencii zazneli viaceré zavádzajúce a nepresné informácie, a preto považujeme za potrebné uviesť nasledovné fakty. "Prokurátori Úradu špeciálnej prokuratúry GP SR konajú vo svojich trestných prípadoch bez akejkoľvek politickej preferencie, bez ovplyvňovania, čoho jasným dôkazom sú okrem iného aj viaceré prípady, ktoré sa týkali aj bývalých vlád, ktoré vykonávali mandát v rokoch 2020 – 2023 (napr. kauza SPF, stíhanie riaditeľa SIS, obvinenie bývalého šéfa TIPOSu, vládnych poslancov atď.). Prokurátori ÚŠP sa preto dôrazne ohradzujú voči nepodloženým a zavádzajúcim vyjadreniam verejne činných osôb, že konajú podľa vôle alebo pokynov konkrétnych politických predstaviteľov," uviedol ÚŠP na sociánej sieti. 

Úrad špeciálnej prokuratúry
Zobraziť galériu (6)
Úrad špeciálnej prokuratúry  (Zdroj: Facebook/Úrad špeciálnej prokuratúry GP SR)

Predmetná zápisnica o trestnom oznámení zo dňa 08.10.2020 bola podľa nich prokurátorom ÚŠP ešte v roku 2020 odovzdaná na ďalší zákonný postup viacerým vyšetrovateľom NAKA, pričom predovšetkým orgány polície sú povolané na objasňovanie a odhaľovanie trestnej činnosti. 

"Navyše údaje, ktoré boli oboznámené z predmetnej zápisnice (ktorá je mimochodom súčasťou spisového materiálu minimálne jednej živej trestnej veci) neboli oboznámené v celom rozsahu, pričom je nevyhnutné dôsledne vyhodnocovať aké informácie podávateľ oznámenia podáva, ako ich získal, či bol priamym svedkom skutku, alebo len reprodukuje to, o čom sa dozvedel pri výkone svojej verejnej funkcie. Ďalej je potrebné vyhodnocovať v akom rozsahu bola zápisnica oboznámená, čoho sa vcelku týkala a na aké obdobie sa vzťahovala a pod.," dodali.

"Možno len doplniť, že uvedené údaje (informácie) sa mali týkať činnosti súčasného opozičného poslanca z rokov 2004 až 2007, sumy boli uvedené v slovenskej mene, ale predovšetkým je nevyhnutné zdôrazniť, že uvedená daňová vec už bola predmetom trestného konania, ale i preverovania zo strany finančnej správy, ale i Kriminálneho úradu finančnej správy, pričom je verejne známe, že výsledok trestného konania bol taký, že trestné stíhanie bolo zastavené z dôvodu premlčania. Tento záver bol konštatovaný v roku 2017, teda v čase, kedy bol pán Tibor Gašpar policajným prezidentom," uzavreli s tým, že predmetné podozrenia ani neboli vo vecnej príslušnosti tunajšieho úradu.

Matovič odmieta, že by on a jeho rodina páchali daňové podvody

Líder hnutia Slovensko Igor Matovič odmietol, že by on a jeho rodina spáchali daňové podvody. Na tlačovej konferencii vyhlásil, že jeho rodina platila dane a odvody vždy vzorovo. Odmieta útoky na jeho manželku. Predstavitelia vládnej koalície si podľa neho vymýšľajú. Avizuje preto trestné oznámenie.

Igor Matovič
Zobraziť galériu (6)
Igor Matovič  (Zdroj: Topky/Ramon Leško)

Premiér Robert Fico spolu s poslancom parlamentu Tiborom Gašparom (obaja Smer-SD) v stredu vyhlásili, že Úrad špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) mal k dispozícii informácie k podozreniam voči Matovičovi a jeho manželke a nekonal. Gašpar poukázal na niekoľko daňových podvodov, ktoré mal Matovič spáchať. Vychádza z výpovede tzv. kajúcnika Ľudovíta Makóa. Regionpress podľa neho pravdepodobne optimalizoval dane v rozsahu 11,3 milióna eur. To Matovič odmieta a tvrdí, že Fico a Gašpar klamú.

Matovičov kolega, poslanec Gábor Grendel zároveň vyhlásil, že minister spravodlivosti Boris Susko (Smer-SD) pri obhajovaní novely Trestného zákona klame. "Tvrdí, že treba zmeniť Trestný zákon preto, aby sudcovia mohli udeľovať aj miernejšie tresty," skonštatoval s tým, že sudcovia takú možnosť majú aj dnes. Reagoval aj na tvrdenia, že trestné sadzby pri korupčných a majetkových trestných činoch sú neprimerané a treba ich zmierniť. "Lenže presne opak je pravdou," povedal s tým, že ak zákon prejde, tresty budú neprimerané, pretože za ukradnutie auta či bytu bude páchateľom hroziť už len podmienečný symbolický trest.

Gábor Grendel
Zobraziť galériu (6)
Gábor Grendel  (Zdroj: Topky/ Ramon Leško)

Grendel tiež odmietol Ficove tvrdenia o záchrane špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica. Za tri dni diskusie o novele nikto z opozície podľa neho nekričal, aby koalícia neodvolala Lipšica z funkcie. Práve naopak, aj poslanci vyzvali koalíciu, aby ho odvolala, ak to má zachovať Úrad špeciálnej prokuratúry. "Vládnej koalícii ide len a len o to, aby zabezpečili beztrestnosť pre svojich trestne stíhaných kolegov, všetko ostatné sú len nepravdivé omáčky," povedal.

V parlamente sa už tretí deň diskutuje o návrhu na skrátené legislatívne konanie k novele Trestného zákona. V diskusii vystupujú v drvivej väčšine opoziční poslanci. Písomne je prihlásených vyše 30 rečníkov. Novela podľa Suska harmonizuje trestné sadzby s okolitými krajinami. Návrh predpokladá aj zrušenie ÚŠP. Na tom trvá premiér, sú na to podľa neho všetky odborné podklady, ktoré potvrdzujú, že Generálna prokuratúra SR "bez akýchkoľvek ťažkostí vie prebrať agendu ÚŠP a zabezpečiť kontinuitu".

Viac o téme: Igor MatovičSmer-SDTibor GašparÚrad špeciálnej prokuratúry
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu