Nedeľa21. apríl 2024, meniny má Ervín, zajtra Slavomír

Igor Matovič prezradil, koho by chcel vidieť na poste prezidenta: Jeho slová prekvapia

Igor Matovič Zobraziť galériu (3)
Igor Matovič (Zdroj: Topky/Ramon Leško)

BRATISLAVA - Medzi doteraz známymi menami uchádzačov o post prezidenta chýba lídrovi hnutia Slovensko Igorovi Matovičovi konzervatívny kandidát. Rád by v prvom kole volil konzervatívne ladenú ženu. Uviedol to v rozhovore pre TASR. Nekonkretizoval, koho by si vedel v tejto pozícii predstaviť. V hnutí zatiaľ tému podpory kandidátov neuzavreli, nemajú prioritu za každú cenu postaviť vlastného kandidáta.

 archívne video

Pre hnutie Slovensko je prioritou oddialiť rokovanie o zrušení ÚŠP (Zdroj: TASR/Martina Kriková)

Finálne sme tú tému neuzavreli, nemáme vôbec prioritu, že silou-mocou musíme postaviť svojho vlastného kandidáta. Veľmi rád by som v prvom kole volil napríklad dobrú ženu, ktorá je konzervatívne ladená, aby možno vyrovnala to, čo tu bolo za predošlé roky," povedal Matovič s tým, že druhé kolo pravdepodobne bude o výbere tzv. menšieho zla, no v prvom kole by mohli ľudia voliť v súlade so svedomím. "Chýba mi dobrý, seriózny, konzervatívny kandidát," skonštatoval s tým, že nechce, aby konzervatívne zmýšľajúci voliči uvažovali o voľbe Štefana Harabina. Prezidentské voľby podľa neho prebehnú v tieni zápasu o spravodlivosť v súvislosti s úmyslom vlády zrušiť špeciálnu prokuratúru.

Matovič nad kandidatúrou neuvažoval

Matovič nad svojou kandidatúrou na prezidenta neuvažoval, takúto ambíciu nemá. Voľby prezidenta budú tento rok, ich termín ešte predseda parlamentu Peter Pellegrini (Hlas-SD) neoznámil. Súčasná prezidentka Zuzana Čaputová nebude opäť kandidovať. Hlavu štátu volia občania SR v priamych voľbách na päť rokov.

Zuzana Čaputová
Zobraziť galériu (3)
Zuzana Čaputová  (Zdroj: Topky/Maarty)

O post prezidenta sa uchádzajú diplomati Ivan Korčok a Ján Kubiš. Podpisy od občanov potrebné na kandidatúru zbiera aj zakladateľka Iniciatívy za vymazaných rodičov Beáta Janočková a Marta Čurajová, ktorá chce byť nezávislá apolitická národná kandidátka. O post prezidenta sa chce uchádzať aj líder mimoparlamentnej strany Aliancia Krisztián Forró. Spomína sa tiež kandidatúra exministra spravodlivosti a exšéfa Najvyššieho súdu SR Štefana Harabina. Pellegrini má svoje rozhodnutie o tom, či bude kandidovať, oznámiť v polovici januára.

Viac o téme: Igor MatovičPrezidentVoľby
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu