WASHINGTON - V dôsledku ochorenia COVID-19 zomrelo v Spojených štátoch za posledných 24 hodín 2751 ľudí, ako vyplýva z najnovších údajov Univerzity Johnsa Hopkinsa (JHU) zverejnených v utorok. Informovala o tom agentúra AFP.
USA zaznamenali od vypuknutia pandémie viac než 800.000 potvrdených prípadov nákazy novým druhom koronavírusu a 44.845 úmrtí, ako uvádza JHU so sídlom v meste Baltimore v štáte Maryland. Za o čosi viac než týždeň sa tak počet smrteľných obetí v USA zdvojnásobil, napísal denník Die Süddeutsche Zeitung. V Spojených štátoch je celosvetovo najviac nakazených - takmer štyrikrát toľko ako v Španielsku, ktoré je v počte infikovaných druhé v poradí.
Viac informácií o koronavíruse nájdete aj na Facebooku
Na celom svete je evidovaných 2,5 milióna potvrdených prípadov, pričom tretinu z nich zaznamenali v Severnej Amerike. Celosvetovo podľahlo ochoreniu COVID-19 viac ako 177.000 osôb. Od pondelka večera 20.30 h miestneho času do utorka v rovnakom čase bolo hlásených takmer 40.000 nových prípadov infikovaných, dodala JHU.
Štát Missouri zažaloval Čínu
Americký štát Missouri podal v spojitosti s pandémiou nového koronavírusu žalobu na čínsku vládu. Informoval o tom v noci na stredu denník Die Welt. Generálny prokurátor Eric Schmitt podal žalobu na okresnom súde v Missouri, ktorá čínskych predstaviteľov obviňuje z toho, že svetu vrátane obyvateľov Missouri spôsobili "nenapraviteľné škody", ako chorobu, úmrtia, ľudské utrpenie a hospodárske straty.
"V Missouri sú dosahy vírusu veľmi reálne - tisíce sa nakazili a mnohí zomreli," vyhlásila prokuratúra. Malé podniky okrem toho museli svoje prevádzky zatvoriť, čo mnohým ľuďom spôsobilo ťažkosti uživiť sa. "Čínska vláda klamala svetu o nebezpečenstve a nákazlivej povahe (ochorenia) COVID-19, umlčiavala whistleblowerov a robila len málo pre to, aby zastavila šírenie tejto choroby," napísala štátna prokuratúra. "Za svoje činy musia prevziať zodpovednosť," dodala.
Prokuratúra požaduje od Číny odškodnenie v nemenovanej sume za smrteľné obete pandémie v Missouri, ako aj za záťaž pre hospodárstvo, ktorú vyvolala aktuálna koronavírusová kríza. V Missouri zomrelo na následky COVID-19 podľa údajov Univerzity Johnsa Hopkinsa doposiaľ 215 ľudí.
Senát schválil finančnú pomoc
Senát USA v utorok jednomyseľne schválil dodatočnú finančnú pomoc počas pandémie nového koronavírusu určenú pre malé podniky, nemocnice, ako aj na testovanie na COVID-19 vo výške 480 miliárd dolárov (približne 442 miliárd eur). Informovala o tom agentúra Reuters. Finančný balík tak Senát posunul do Snemovne reprezentantov, ktorá o ňom bude rozhodovať neskôr tento týždeň. Prezident Donald Trump zákonodarcov vyzval, aby tento návrh urýchlene schválili.
Ide v poradí už o štvrtý záchranný balík v boji proti koronavírusu. Ako napísal denník Die Welt, 320 miliárd dolárov z celkovej sumy je určených pre malé a stredné podniky, ktorým to má umožniť aj v tomto náročnom období naďalej vyplácať mzdy ich zamestnancom. Nemocnice dostanú od vlády 75 miliárd dolárov, na testy na prítomosť koronavírusu je vymedzených 25 miliárd dolárov. Zvyšných 60 miliárd dolárov je plánovaných pre núdzovú pomoc napríklad pre poľnohospodárov.
Guvernér štátu New York Andrew Cuomo sa v utorok stretol v Bielom dome s prezidentom Trumpom, pričom ich konverzáciu označil za "funkčnú a efektívnu". Zamerali sa podľa jeho slov na problém zvýšenia kapacít testovania na koronavírus a zároveň na problémy štátneho rozpočtu. Objem testov sa musí podľa Cuoma až zdesaťnásobiť. Dodal, že lídri musia rokovať o tom, ako môže k zvýšeniu množstva vykonaných testov prispieť federálna vláda a čo môžu pre to spraviť jednotlivé štáty USA.