Sobota24. február 2024, meniny má Matej, zajtra Frederik, Frederika

Na Papue vybuchla sopka Ulawun! Japonsko sa obáva možného rizika cunami

Ilustračné foto
Ilustračné foto (Zdroj: Getty Images)

TOKIO - Sopka Ulawun na Papue-Novej Guinei začala v pondelok eruptovať a chrliť sopečný popol až do výšky 15 kilometrov. Japonský meteorologický úrad (JMA) v tejto súvislosti vyhodnocuje možné riziko cunami na pobreží Japonska, informuje agentúra AP.

Seizmickú aktivitu sopky Ulawun ležiacej na ostrove Nová Británia zaznamenali o približne 07.30 SEČ. JMA dosiaľ nevydala varovanie pred cunami. Uviedla, že na pozorovacích miestach v Japonsku a mimo neho neboli zistené žiadne výrazné zmeny morskej hladiny. Na Japoncov žijúcich v pobrežných oblastiach však apelovala, aby boli ostražití pre prípad možného oneskoreného príchodu prívalovej vlny.

Archívne video: Výhľad na činnú sopku Gunung Agung

Výhľad na činnú sopku Gunung Agung

Tichomorské centrum varovania pred cunami so sídlom na Havaji tiež nevydalo žiadnu výstrahu. Ulawun patrí k najnebezpečnejším sopkám na svete. Jej erupcia v júni roku 2019 vyhnala z domovov približne 7-tisíc až 13-tisíc ľudí. V minulom storočí tiež figurovala na zozname tzv. sopiek desaťročia pozorovaných seizmológmi z dôvodu intenzívnych erupcií a súvisiacich rizík.

Viac o téme: CunamiSopkaErupciaJaponskoPapua Nová Guinea
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu