Piatok23. február 2024, meniny má Roman, Romana, zajtra Matej

Neuveriteľný ťah od Prigožina: Wagnerovci vystupujú v Bielorusku ako klasická firma! Pôsobia v TOMTO odvetví

Žoldnierska skupina wagnerovcov. V poredí ich vodca Jevgenij Prigožin Zobraziť galériu (2)
Žoldnierska skupina wagnerovcov. V poredí ich vodca Jevgenij Prigožin (Zdroj: SITA/Prigozhin Press Service via AP)

MINSK — Žoldnierska skupina okolo vodcu Jevgeniho Prigožina bola v Bielorusku zaregistrovaná ako spoločnosť s ručením obmedzením, ktorá sa má zaoberať "vzdelávacími aktivitami". Informovala o tom v stredu stanica Rádio Sloboda (RFE/RL) s odvolaním sa na údaje z registra právnických a fyzických osôb bieloruského ministerstva spravodlivosti.

archívne video

Prigožin na videu údajne sľubuje intenzívny výcvik bieloruskej armády (Zdroj: Telegram/Кепка Пригожина)

Bieloruský web Zerkalo okrem toho napísal, že Vagnerovu skupinu so základným imaním 200 bieloruských rubľov (72,50 eura) zaregistrovali 4. augusta úrady okresu Asipovičy. Organizácia ako právnický subjekt sídli v bieloruskej obci Ceľ, kde sa nachádza poľný tábor Wagnerovej skupiny a kam sa časť žoldnierov presunula po svojej vzbure proti ruskému vojenskému vedeniu.

Podľa registra sú hlavným a jediným predmetom činnosti Wagnerovej skupiny "iné druhy vzdelávania". Do tejto podskupiny podľa úradnej špecifikácie patria školiace strediská s rôznymi kurzami: na zvýšenie odbornosti, výučbu cudzích jazykov, nadobudnutie počítačových zručností, kurzy prežitia, výučba náboženstva, nácvik vystupovania na verejnosti či tréning techniky rýchleho čítania. Časť žoldnierov Wagnerovej skupiny sa po júnovom pokuse o vzburu iniciovanú Jevgenijom Prigožinom presunula do Bieloruska, kde sa podľa tamojšieho ministerstva obrany podieľajú na výcviku bieloruskej armády.

Podľa monitorovacej skupiny Belaruski hajun sa na území Bieloruska môže nachádzať približne 4 500 wagnerovských žoldnierov. Člen rady veliteľov Wagnerovej skupiny s prezývkou Marx pred časom informoval, že do Bieloruska príde celkovo až 10 000 žoldnierov. V súčasnosti je podľa RFE/RL nejasné, či wagnerovci majú v úmysle zostať v Bielorusku, vrátiť sa do Ruska, alebo sa rozdelia medzi tieto dve krajiny a africký kontinent.

Kľúčová úloha v čase ruskej invázie

Nejasný je aj osud samotného Prigožina. Odkedy sa po vzbure objavil v Rusku, zrejme pendluje medzi oboma krajinami. Wagnerovci zohrali kľúčovú úlohu pri ruskej invázii na Ukrajinu, keď po takmer desiatich mesiacoch intenzívnych bojov pomohli dobyť hlavné časti mesta Bachmut. Prigožin uviedol, že počas bachmutskej operácie prišiel o 20 000 mužov.

 

Viac o téme: RegistráciaWagnerova skupinaWagnerovciBeloruskoSpoločnosť s ručením obmedzeným
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu