Štvrtok29. február 2024, meniny má Radomír, zajtra Albín

Zdravotné problémy českého speváka: Dva týždne som bol mŕtvy!

Pavel Bobek Zobraziť galériu (3)
Pavel Bobek (Zdroj: Palace Pictures)

PRAHA - Spevák Pavel Bobek bojoval so zdravotnými problémami už roky pred svojou smrťou. Istý čas bol v umelom spánku a takmer stratil hlas. Dnes si pripomíname 10. výročie jeho smrti.

Pavel Bobek sa narodil 16. septembra 1937 v Prahe. Pôvodne vyštudoval architektúru, ale preslávil sa hlavne ako priekopník rokenrolu a country v bývalom Česko-Slovensku. Jeho zásluhou "zľudoveli" piesne hviezd americkej country Johnnyho Casha a Krisa Kristoffersona.

Galéria: Spevák Pavel Bobek

Bobek sa však vo svojej tvorbe nevyhýbal ani bluesu a swingu. V 60. rokoch spieval v skupine Olympic a dlhé roky spolupracoval s divadlom Semafor.

Prvý singel mu vyšiel v roku 1964 a o 15 rokov neskôr premiérový album s názvom "Veď mě dál, cesto má". Jedným z jeho najväčších hitov bola pieseň "Oh Ruby, nechtěj mi lásku brát", ktorej český text zložil Jiří Grossmann.

Za české verzie piesní Johnnyho Casha získal Bobek v roku 2010 Zlatú platňu. V roku 2013 ho v rámci udeľovania hudobných cien Anděl uviedli do siene slávy.

Zdravotné problémy českého speváka:
Zobraziť galériu (3)
 (Zdroj: ČT)


Ku koncu života Bobeka trápili veľké zdravotné problémy, ktoré mu komplikovali aj koncertovanie. O život bojoval už v roku 2005. „Naozaj som prežil svoju smrť,” zhodnotil neskôr pre české médiá. 

Po tom, čo mu praskol vred na dvanástorníku, bol v umelom spánku. „Ja som dodýchal okolo 1. septembra 2005, pretože moje pľúca boli odpojené od prístrojov. A 16. septembra, v deň mojich narodenín, som zase začal dýchať, takže som sa vlastne narodil druhý raz,” uviedol pre Aha!

Ako spevák vyhlásil, nemal vo svojom tele v podstate nič zdravé. „Všetko za mňa robili prístroje. To bol taký neživot,” povedal. Po intubácii vraj stratil polovicu rozsahu svojho hlasu, v marci 2006 skonštatoval, že je na troch štvrtinách. 

Speváka neskôr začali trápiť problémy s nohami. Trpel na ochorenie tepien a žíl. Pavel Bobek zomrel 20. novembra 2013. 

Zdravotné problémy českého speváka:
Zobraziť galériu (3)
 (Zdroj: ČT)

Viac o téme: Pavel Bobek
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu