Piatok19. júl 2024, meniny má Šarlota, Dušana, zajtra Eliáš, Iľja, Eliána

Česká speváčka (†45) tajila vážnu chorobu: Po koncerte odchod do nemocnice a SMRŤ

Zuzana Navarová Zobraziť galériu (3)
Zuzana Navarová (Zdroj: CT)

PRAHA - Zuzana Navarová bola uznávaná folková skladateľka a speváčka, ktorá si ale svoje súkromie strážila. Keď zmenila účes, kolegovia si mysleli, že krátke vlasy sú len ženským rozmarom a zmena životného štýlu tiež. Umelkyňa pritom bojovala s rakovinou a cirhózou pečene. Zomrela krátko po jednom zo svojich koncertov.

Zuzana Navarová sa narodila 18. júna 1959, jej otec bol hudobný režisér Československého rozhlasu. Ona vyštudovala španielčinu a češtinu, ako učiteľka však pôsobila len veľmi krátko. Nakoniec ju zlákala hudba. 

Galéria: Zuzana Navarová

Začiatkom 80. rokov začala pôsobiť vo formácii Nerez, ktorá vznikla najprv len ako duo v zložení Zdeněk Vřešťál a Vít Sázavský. Už v roku 1982 získala Navarová na Vokalíze, festivale jazzu, blues a rocku, cenu pre najlepšiu sólistku a o rok neskôr bodovali ako skupina. Pôsobenie ukončili v roku 1994. 

Okrem toho sa Zuzana venovala aj latinským rytmom – niekoľko rokov totiž žila na Kube a ako 40-ročná sa vydala za Kubánca. Manželstvo ale dlho nevydržalo. Láska ku kubánskej hudbe však áno, čoho dôkazom je aj speváčkina posledná skupina Koa. 

Zuzana Navarová
Zobraziť galériu (3)
 (Zdroj: CT)

Od začiatku 90. rokov stála umelkyňa aj za Nadáciou Život umelca, ktorá pomáhala začinajúcim umelcom. Práve Navarová objavila Věru Bílú či Radůzu. 

Hudbe sa venovala do posledných chvíľ s takým nasadením, že nikto nemal tušenie, že bojuje so závažnou chorobou. „Ani muzikanti okolo nej nemali tušenie, aká vážna je situácia. Keď sa prvýkrát ukázala s ostrihanými vlasmi, hovorili sme si: pozor, rozmar, ženská v rokoch musí mať nový imidž,” povedal v roku 2018 pre Český rozhlas redaktor a publicista Václav Souček. 

Zuzana Navarová
Zobraziť galériu (3)
 (Zdroj: CT)

„Trochu som jej do neba vyčítal, že sa venovala čajíčkom, alternatívnej liečbe a viac sa nezverila do rúk odborníkov. Bola tvrdohlavá, neústupná, svojbytná, svojrázna, zaťatá... Proste ženská,” dodal Souček. 

Zo svojho posledného koncertu musela ísť Zuzana Navarová priamo do nemocnice, odkiaľ sa už nevrátila. V posledných chvíľach s ňou bola jej mama. Zomrela 7. decembra 2004 ako 45-ročná. 

Viac o téme: Zuzana Navarová
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu