°C

Sobota, 11. júl 2020. Meniny má Milota, zajtra Nina.

TOP fotky Božidary Turzonovovej: Krásna za mlada, šmrncovná aj po 40-ke!

Božidara Turzonovová
Božidara Turzonovová
28.05.2020 00:01

BRATISLAVA - Herečka Božidara Turzonovová dnes oslavuje 78 rokov. Vo filmoch je však navždy zachytená jej juhoslovanská krása aj neskoršie dozrievanie. Aj po 40-ke mala stále šmrnc!


Božidara Turzonovová sa narodila 28. mája 1942 v bulharskej Sofii, vyrastala však na Slovensku. Už od detstva účinkovala v detských dramatických skupinách a celý svoj život venovala hereckému umeniu v rôznych podobách.

Herectvo vyštudovala na Vysokej škole múzických umení v Bratislave, ktoré ukončila v roku 1963a následne ju prijali za členku Činohry Slovenského národného divadla. Dnes už popredná členka tejto scény prežila na jej doskách desiatky rokov a zahrala množstvo nezabudnuteľných úloh.

TOP fotky Božidary Turzonovovej:
Zdroj: RTVS

Božidara Turzonovová patrí aj medzi prvé dámy filmového umenia. Jej filmografia sa skladá z nespočetného množstva postáv, ktoré stvárnila na slovenskom a československom striebornom plátne a v televíznych inscenáciách už od roku 1961. Vtedy debutovala filmom Most na tú stranu režiséra Vladislava Pavloviča. Pri nakrúcaní snímky stretla aj svoju životnú osudovú lásku herca Jozefa Adamoviča.

Krásna Božidara Turzonovová s manželom Jozefom Adamovičom
TOP fotky Božidary Turzonovovej:
Zdroj: RTVS

TOP fotky Božidary Turzonovovej:
Zdroj: RTVS

Veľa postáv vytvorila práve v českých filmoch. Najslávnejšiu filmovú postavu stvárnila vo filme režiséra Jiřího Krejčíka, postavu opernej divy Emy Destinovej v životopisnej snímke Božská Ema (1979). Účinkovala aj vo filmoch Penelopa (1977), Anděl s ďáblem v těle (1983) a Anděl svádí ďábla (1987) a v iných. Hrala vo filme Dušana Rapoša Suzanne (1996) a Martina Šulíka Orbis Pictus (1997).

TOP fotky Božidary Turzonovovej:
Zdroj: Bontonfilm

TOP fotky Božidary Turzonovovej:
Zdroj: Bontonfilm

Nevyhýba sa ani televíznym seriálom. Tvorcovia v Česku si ju vybrali do televízneho seriálu Letiště (Letisko, 2006) a na Slovensku do seriálu Vivat Beňovský (1975), Život bez konca (1982), Zborovňa (1999), Ordinácia v ružovej záhrade (2007), Panelák (2008), Zlomok sekundy (2011), Tajné životy (2015) alebo Kuchyňa (2018, 2019).

 

TOP fotky Božidary Turzonovovej:
Zdroj: Ples v opere


Galéria

Božidara Turzonovová Božidara Turzonovová Krásna Božidara Turzonovová s Božidara Turzonovová a Jozef Božidara Turzonovová s Jurajom Film Anděl s ďáblem Božidara Turzonovová

Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/ev ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články