Streda17. apríl 2024, meniny má Rudolf, zajtra Valér

Premiér predpokladá, že k výraznému rastu cien elektriny nepríde

Ľudovít Ódor Zobraziť galériu (2)
Ľudovít Ódor (Zdroj: Topky/Ramon Leško)

BRATISLAVA - Ceny elektrickej energie by podľa premiéra Ľudovíta Ódora nemuseli výrazne rásť. Tvrdí, že dohodnutá je viac-menej plošná pomoc domácnostiam. V prípade plynu je stratégiou vlády pomáhať domácnostiam, ktoré to potrebujú. Ako zdôvodnil, pomáhať všetkým je pre štát finančne neudržateľné, zároveň to nenúti spotrebiteľov šetriť. Dodal, že aktuálna vláda pravdepodobne iba pripraví opatrenia a schvaľovať ich bude nový kabinet. Uviedol to v relácii RTVS Sobotné dialógy.

"Tým, že je to naviazané na štátny rozpočet, tak výška pomoci bude závisieť aj od zámerov ďalšej vlády," skonštatoval Ódor. Jeho kabinet chce pripraviť spolu s rozpočtom schému, ktorá nebude plošná, a teda nebude mať taký dosah na verejné financie. Definícia zraniteľných domácností má však závisieť od politických preferencií ďalšej vlády, vysvetlil. "My skúsime nájsť takú zlatú strednú cestu spolu s tým rozpočtom," poznamenal. O opatreniach sa v súčasnosti rokuje na úrovni ministerstiev hospodárstva a financií.

Archívne video

Predseda vlády SR Odór: Svet, v ktorom sa nerešpektujú základné práva slobody je pre nás neprijateľný (Zdroj: TASR/Lukáš Grinaj)

Snahu pomôcť deklaruje premiér aj pri energeticky náročných podnikoch. Počkať treba podľa neho na rozhodnutie parlamentu o dodatočných výdavkoch, vplyv budú mať aj nové prognózy a polročné čerpanie rozpočtu. Ak bude priestor po 15. auguste na pomoc, nevylučuje spustenie kompenzačného mechanizmu pre väčšie firmy ešte za tejto vlády. "Nechcel by som dávať nejaké veľké nádeje, že to budú nejaké stámilióny. V rámci možností, ktoré budeme mať, sa budeme snažiť pomáhať aj priemyslu, aj samosprávam," skonštatoval.

Ľudovít Ódor
Zobraziť galériu (2)
Ľudovít Ódor  (Zdroj: Topky/Ramon Leško)

Vo vzťahu k samosprávam chce urobiť všetko pre to, aby k nejakej pomoci došlo. Nesľubuje však pôvodných 108 miliónov eur. Poukazuje na rozhodnutia parlamentu nad rámec rozpočtu.

Očakávaný vysoký deficit verejných financií nebude podľa Ódora možné riešiť tak, aby to nikto nepocítil. Cestu vidí v kombinácií opatrení. Aktuálny kabinet podľa neho už teraz pripravuje pôdu pre opatrenia, ktoré môže zaviesť ďalšia vládu. Chce hovoriť aj s lídrami politických strán o ich návrhoch, aby ich mohol aktuálny kabinet pripraviť a ďalší stihol vzhľadom na termín prípravy rozpočtu zaviesť.

Viac o téme: CenaEnergieElektrinaĽudovít Ódor
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu