Piatok19. apríl 2024, meniny má Jela, zajtra Marcel

Vykurovacie obdobie sa naplno začalo: TOTO je prvý krok, ktorý musíte spraviť, ak chcete ušetriť

Ilustračné foto Zobraziť galériu (2)
Ilustračné foto (Zdroj: gettyimages.com)

BRATISLAVA - Zamedzenie úniku tepla obydlia by malo byť prvým krokom k šetreniu energií. Upozornil na to odborník na sanácie zo spoločnosti Sika Branislav Augustín.

K únikom tepla môže podľa neho dochádzať cez takzvané tepelné mosty. Sú to spoje obvodových múrov, strechy, podlahy, okolo okien, vstupných dverí a okolo iných telies zabudovaných do strechy alebo obvodového plášťa budovy. Najrýchlejšou cestou, ako zistiť, kde je problém, je využiť termovízne meranie. "Na základe rôznych farieb je zrejmé, či ide iba o malý alebo zásadný únik, ktorý treba riešiť v období, keď je možné robiť na dome sanácie a opravy," uviedol odborník. Údaje z merania by mali slúžiť ako podklad na projekt opravy, sanácie či zateplenia.

archívne video 

Heger navrhuje riešenie: Samosprávy by mohli nakupovať energie v rámci spoločného obstarávania (Zdroj: Topky/Ján Zemiar)

Odborník odporúča kúpiť aj klapku na vonkajší vývod digestora

"Materiály v nich navzájom dobre spolupracujú a dopĺňajú sa. Vďaka tomu sa šetria financie, predlžuje sa životnosť stavby a znižujú sa náklady na kúrenie a chladenie," upresnil profesionál. Niektoré úniky je však možné zachytiť aj bez prístroja, napríklad okolo okenných rámov a dverí, prípadne popod prah. Stačí počas chladných dní priložiť k týmto miestam ruku a ak je cítiť prievan, je potrebná výmena tesnení. Odborník odporúča kúpiť aj klapku na vonkajší vývod digestora, čo tiež prispeje k tepelnému pohodliu v domácnosti.

Vykurovacie obdobie sa naplno
Zobraziť galériu (2)
 (Zdroj: Getty Images)

Šetriť výdavky pomáha aj časté nárazové vetranie prievanom, tri- až päťkrát denne, neprekurovanie miestností a udržiavanie správnej vlhkosti vzduchu, ktorá zvyšuje pocitovú teplotu aj pri nižšom stupni kúrenia. Zároveň pri odchode z domu nie je výhodné kúrenie vypínať, lebo na opätovné zohriatie vychladnutých miestností a stien sa spotrebuje viac energie než na ich priebežné temperovanie, uzavrel profesionál.

Viac o téme: TeploúnikŠetrenie energie
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu