Štvrtok22. február 2024, meniny má Etela, zajtra Roman, Romana

BBSK predstavil smelý plán: Prichádza vakcinačný autobus! Ľudí budú očkovať doma

Banskobystrický samosprávny kraj prichádza s projektom mobilnej očkovacej jednotky spojenej s call centrom, ktorá privezie očkovanie priamo do obcí a adresne k tým, ktorí to najviac potrebujú. Zobraziť galériu (5)
Banskobystrický samosprávny kraj prichádza s projektom mobilnej očkovacej jednotky spojenej s call centrom, ktorá privezie očkovanie priamo do obcí a adresne k tým, ktorí to najviac potrebujú. (Zdroj: TASR - Ján Krošlák)

BANSKÁ BYSTRICA – Pomalé tempo očkovania a jeho nejasné pravidlá spôsobili, že na Slovensku máme v najohrozenejšej skupine seniorov nad 80 rokov zaočkovaných len 32 percent z nich, priemer Európskej únie je pritom 60 percent. Banskobystrický samosprávny kraj (BBSK) preto prichádza s projektom mobilných očkovacích jednotiek, "očkovacím autobusom", ktorý privezie očkovanie priamo do obcí a adresne k tým, ktorí to najviac potrebujú. Konštatoval to v stredu v Banskej Bystrici podpredseda BBSK Ondrej Lunter s tým, že projekt počíta aj s call centrom, ktoré má najstarších ľudí aktívne obvolávať.

"Každým dňom nečinnosti ministerstva zdravotníctva prichádzajú o život ľudia, ktorých vieme zachrániť a máme prostriedky na ich záchranu. Pomalé tempo očkovania seniorov od druhej polovice februára už spôsobilo alebo ešte spôsobí 40 úmrtí seniorov, ktorým dnes už nedokážeme zabrániť. V budúcnosti sa podľa štatistických odhadov infikuje ešte asi 890 seniorov, z čoho sme mohli zabrániť polovici. To spôsobí ďalších 62 nadmerných úmrtí. Týmto sa dá zabrániť urýchleným očkovaním najohrozenejšej vekovej skupiny nad 80 rokov," zdôraznil podpredseda BBSK, opierajúc sa o dáta analytikov z iniciatívy Veda pomáha COVID-19.

BBSK spúšťa projekt mobilnej očkovacej jednotky spojenej s call centrom (Zdroj: TASR/Ján Krošlák)

Podľa neho východisko, ako nepriaznivé štatistiky zvrátiť a zabrániť zbytočným úmrtiam, vidí BBSK práve v zriadení mobilných očkovacích jednotiek a aktívneho call centra, ktoré by na základe údajov od mobilných operátorov oslovovalo cielene ľudí vo veku nad 70 rokov.

"Priamo do obcí by prišiel očkovací autobus, v ktorom by bolo celé zázemie pre jeden či viac očkovacích tímov a uskladnenie vakcín. K tým, ktorí sú úplne imobilní, by mohol tím prísť až priamo domov. Partnerom kraja pre technické zabezpečenie autobusov je humanitárna organizácia Adra," konštatoval Lunter.

Banskobystrický samosprávny kraj prichádza
Zobraziť galériu (5)
 (Zdroj: TASR - Ján Krošlák)

Zároveň zdôraznil, že na úspech celého projektu je nevyhnutná súčinnosť Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR, ktoré musí dať kraju povolenie i dostatok vhodných vakcín. "Podľa našich výpočtov je pre celé Slovensko potrebných asi 60 mobilných očkovacích jednotiek, z ktorých každá denne zaočkuje 100 obyvateľov vo veku 70+ rokov. Do konca júna tak môžeme mať zaočkovanosť v tejto vekovej skupine na úrovni 70 percent. Bez pomoci ministerstva, ktoré jasne stanoví podmienky a financovanie, je však naša aktivita len kvapkou v mori," dodal podpredseda BBSK. V prípade súhlasu MZ SR by tzv. očkovací autobus mohol byť realitou už koncom apríla.

Banskobystrický samosprávny kraj prichádza
Zobraziť galériu (5)
 (Zdroj: TASR - Ján Krošlák)

Viac o téme: OčkovaniePandémiaBBSKKoronavírus
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu