Piatok12. júl 2024, meniny má Nina, zajtra Margita

Slovensku chýbajú IT odborníci, firmy bojujú už o študentov

Ilustračné foto
Ilustračné foto (Zdroj: Getty Images)

BRATISLAVA - Na Slovensku chýba 10.000 špecialistov v oblasti informačných a komunikačných technológií. Vyplýva to zo štatistík IT Asociácie Slovenska. Ak bude tento trend pokračovať, v roku 2020 môže chýbať až 25.000 odborníkov. Podľa IT experta to môže zásadne a negatívne ovplyvniť konkurencieschopnosť slovenskej ekonomiky a vytváranie nových pracovných miest.

Problémy s chýbajúcimi zamestnancami v oblasti IKT súvisí podľa viacerých odborníkov aj s našim vzdelávacím systémom, ktorý dokáže pokryť len časť dopytu. „Problémy s nedostatkom ľudí sme museli vyriešiť tak, že si ich vychováme sami“, hovorí Martin Klír z Aliter Technologies.

V spoločnosti spustili projekt platenej stáže, tzv. Inkubátora, prostredníctvom ktorého dáva spoločnosť šancu ľuďom, ktorí nemajú profesionálne skúsenosti v konkrétnej oblasti. „Prvoradé je, že problematika ich zaujíma a chceli by týmto smerom rozvíjať svoje schopnosti. My dáme šancu účastníkovi projektu vyskúšať si rôzne role a snažíme sa pritom identifikovať pozíciu, ktorá účastníkovi najviac vyhovuje. Ak existuje vzájomná spokojnosť, môže zamestnanec prejsť na konkrétne oddelenie a  ďalej sa rozvíjať. Je to klasická win – win situácia, keď spoločnosť získa kvalitného zamestnanca, ktorý by možno inak nedostal šancu zamestnať sa na takejto pozícii,“ vysvetlil odborník. 

Prví absolventi Inkubátora sú z projektu nadšení. „Dva roky práce v technologickej spoločnosti počas štúdia mi dali viac ako škola,“ hovorí Technology consultant Aliter Technologies Michal Kupči. Podľa ďalšieho absolventa Inkubátora Martina Madudu, ktorý dnes v spoločnosti pôsobí ako HW designer mu „projekt umožnil robiť prácu svojich snov.“

Viac o téme: ŠtudentiOdborníciSlovenskoIT
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu